Už gydymą ir vaistus mokėsime po 2 tūkst. eurų? Įspėja dėl sveikatos apsaugos ateities

Jei nebus imtasi rimtų pokyčių, tinkamas gydymas Lietuvoje bus prieinamas daugiausia tik turtingiems žmonėms. O norintiems gauti gydymo paslaugas gali tekti mokėti ir po 2 tūkst. eurų per metus.

Apie tai įspėja ekonomistas Raimondas Kuodis, asmeninėje socialinio tinklo paskyroje pasidalijęs niūria prognoze, kur link veda dabartinė padėtis Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje.

„Teko prieš kelias dienas sudalyvauti susitikime su medikų bendruomenės aktyvistais. Iš jų matosi tam tikras entuziazmas dėl tolesnio šlubuojančio sveikatos sektoriaus privatizavimo“, – su ironiška šypsena komentavo ekonomistas.

Šiuo atveju „privatizavimas“ reiškia tai, kad dar daugiau sveikatos paslaugų būtų teikiama ne valstybės finansuojamose, o privačiose gydymo įstaigose. Ir tai atsilieptų kiekvieno gyventojo kišenei.

„Kiek jums asmeniškai kainuotų tokia sveikatos sistema? Tarkime, kad apie 10 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), arba (suapvalinus) – 6 mlrd. eurų per metus.

Padaliname iš 3 mln. gyventojų (su emigrantais, kurie čia gydosi), gauname 2 tūkst. eurų kiekvienam per metus, apimant kūdikius ir senolius“, – komentavo R. Kuodis.

Jis pripažino, kad vidutinė suma ir kiekvieno gyventojo individualiai mokėtina suma gali skirtis, tačiau daugeliui perspektyvos nebūtų palankios.

„Aišku, tie 2 tūkst. eurų bus labai nevienodai pasiskirstę – kažkuriais metais neišleisit nieko, kai kada – po keliolika, keliasdešimt, šimtus gabalų. Nesvarbu, ar jūs biednas, ar turtingas. Jei biednas – jums nepasisekė. Eikit į pievą žolelių, į guglę patarimų. Ilgai nesikankinsit, panašu“, – ironizavo ekonomistas.

Štai kodėl, anot jo, progresyvus pasaulis sveikatos apsaugos finansavimą organizuoja viešojo socialinio draudimo pagrindu, o prieinamumą – protingo dydžio ir protingai organizuotų eilių pagrindu.

Pasak R. Kuodžio Lietuvai tai nelabai sekasi. Priežastis – „gyvulių ūkis“ ir mokesčiuose, ir dėl paslaugų prieinamumo. „Todėl turim sistemą ant fiasko ribos“, – įspėja R. Kuodis.

„Tad, kaip visuomenė, esam rimtoje kryžkelėje. Jei ir toliau nepavyks, pinigai taps vis labiau paslaugų racionavimo mechanizmu, kitaip tariant eilių apšokinėjimo būdu. Kas nemažu mastu vyksta ir dabar.

Tose eilėse gal apšoksit savo sergančius vaikus ar mirštančius tėvus, bet gudrauodegiams gi tas dzin. Nes jie turi sočiai bapkių“, – komentavo ekonomistas.

Šiuo metu Lietuvos sveikatos apsaugos sistema daugiausia finansuojama iš privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų. Jos sudaro 6,98 proc. priskaičiuoto darbo užmokesčio.

Tiesa, yra daug išimčių ir lengvatų, kai įmokos nemokamos (pvz., jų nemoka vaikai ar pensininkai) arba jų dydis yra mažesnis.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer