Tūkstančiai lietuvių neklauso valdžios patarimų ir toliau važinėja į Baltarusiją. Juos politikai dar kartą perspėjo, kad taip rizikuoja pakliūti į KGB pinkles. Ta proga pasienyje net didžiulius stendus pakabino su perspėjimais apie tykančius pavojus.
Ar reikėtų užverti šalies vartus baltarusių turistams ir darbininkams, politikai vėl svarstys iš naujo. O atvykstančiųjų mastas įspūdingas – vien per pusmetį baltarusiai į Lietuvą įvažiavo daugiau nei 800 tūkstančių kartų.
Medininkų pasienio punkte prie sienos su Baltarusija kirsti valstybių sieną laukia eilės sunkvežimių vairuotojų ir lengvosiomis mašinomis keliaujantys tiek lietuviai, tiek ir baltarusiai. Bet lietuvius nuo šiandien čia pasitinka ir nauji ženklai, primenantys apie pavojus, laukiančius Lukašenkos šalyje.
„Galioja URM rekomendacija Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją, o esantiems Baltarusijos teritorijoje, kaip galima greičiau iš ten išvykti. Mūsų rekomendacija pagrįsta informacija apie suintensyvėjusius Baltarusijos institucijų priešiškus ir provokacinius veiksmus prieš Lietuvos Respublikos piliečius“, – teigė užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.
Nuo praėjusių metų balandžio Lukašenka nusprendė, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams įvesti bevizį režimą, vykstant į Baltarusiją. Jį pratęsė iki šių metų pabaigos. Lietuviai šia galimybe naudojasi aktyviai. Vien per pirmą pusmetį lietuviai ten vyko 230 tūkstančių kartų.
„Vidutiniškai per mėnesį į Baltarusiją išvyksta apie 52 tūkst. Lietuvos Respublikos piliečių, čia kalbu apie visų kategorijų asmenų grupes, tarp jų ir vykstančius darbo reikalais, arba krovininių transporto priemonių vairuotojai“, – sakė pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.
Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abromavičius pridūrė, kad bevizį režimą Baltarusija naudoja kaip propagandos įrankį.
„Tas visas vizų režimo atsisakymas tai neabejotinai propagandos įrankis, pasižiūrėkite, kaip Lietuvos piliečiai vyksta į klestinčią Baltarusiją“, – sakė A. Abromavičius.
Mūsų politikai bei institucijos jau ne vienerius metus perspėja gyventojus, kad vykti į Baltarusią yra pavojinga. Lukašenkos KGB nariai lietuvius stebi ir kartais net sukuria problemų.
„Kontrolės punktuose atliekami papildomi patikrinimai, gan dažnai tie patikrinimai atliekami KGB darbuotojų, tikrinami jų išmanieji įrenginiai, jų veikla, arba aktyvumas socialiniuose tinkluose“, – teigė R. Liubajevas.
Tiesa, politikai nesugebėjo pasakyti, kiek lietuvių yra susidūrę su rimtomis problemomis Baltarusijoje, kiek jų rėžimas sulaikė, ar kiek bandė užverbuoti. Iš valdžios perspėjimų apie Baltarusiją juokiasi 4 metus kiekvieną savaitę į Baltarusiją važiuojantis sunkvežimio vairuotojas Irmantas.
„Man žiauriai juoką kelia, absoliutų juoką kelia, aš nesuprantu, kam reikia tokias pievas kalbėti. <...> Manau, kad čia yra tiek perdėta viskas, yra stipriai per daug, nes tie baltarusiai patys visko bijo ir jie tikrai neis, nei puls, nei kažką darys, o kad mūsų valdžia kažkokias panikas daro, atrodo, kad čia finansiškai būtų susiję viskas“, – sako Irmantas.
Nors vairuotojas sako, kad lietuviai ten vyksta arba dirbti, arba turistauti, pasieniečių vadas sako, kad keliaujantys neslepia ieškantys pigesnių prekių.
„Ne visi, ko gero, atvirauja, žinoma, kad dauguma, matyt, važiuoja pigesnės druskos arba grikių“, – pasakojo R. Liubajevas.
„Važiuoja vargo Lietuva. Dalis važiuoja Lietuvos, nemaža dalis į Lenkiją, dalis tų žmonių, kuriems čia arčiau, turi gimines, artimuosius, vizas lengviau gauna, ne šiaip paturistauti, važiuoja apsipirkti, nes čia negali pragyventi, negali išmaitinti savo šeimų“, – sako Seimo narys Saulius Skvernelis.
Nors mūsų valdžia viena ranka stabdo lietuvius nuo kelionių į Baltarusiją, kita ranka laiko atvėrusi šalies vartus patiems baltarusiams. O jie į mūsų šalį plūsta gausiai.
„Jų atvyko 800 tūkstančių, šiek tiek daugiau, 830 tūkstančių piliečių, dauguma iš jų išvyko, statistiškai beveik tiek pat ir išvyko“, – teigė pasieniečių vadas.
Tiesa, skirtumas nemenkas – arba liko Lietuvoje, arba išvyko į kitas šalis apie 100 tūkstančių baltarusių. O ir mūsų šalyje jų pasilieka vis daugiau ir daugiau. Štai per pirmą pusmetį Lietuva išdavė apie 10 tūkstančių naujų leidimų gyventi mūsų šalyje Baltarusijos piliečiams. O tokius leidimus dabar iš viso turi apie 60 tūkstančių baltarusių.
O iš Baltarusijos į Lietuvą ir atgal dažnai keliaujantys baltarusiai, naudojasi gudrybe, kuri padeda greičiau įveikti patį pasienio postą. Jie tiesiog važiuoja dviračiais. Atvažiuoja į Lietuvą, palieka čia dviratį, kartais prirakina, kartais ne, ir tuomet jau sėda į automobilį ir keliauja gilyn į Lietuvą.
Dėl karo Ukrainoje, Lietuva neįsileidžia rusų turistų. Prezidentas siūlė taip daryti ir su baltarusiais, bet Seimas tuomet tokią idėją atmetė. Bet dabar politikai sako, kad vėl reikia grįžti prie šios diskusijos.
„Pajutau, kad tas pokytis yra šioks toks, ir gal net nemažas kai kuriais atvejais, mūsų frakcijoje jis tikrai yra nemažas, tik dabar norime diskusijos, norime analizės, įsivertinti visa tai ir matyt į tam tikrus sprendimus artėsime naujoje rudens sesijoje“, – sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Politikai sako, kad grįžti prie šio klausimo verčia pablogėjusi situacija – pirmiausia dėl „Wagner“ samdinių atsiradimo Baltarusijoje. O Užsienio reikalų viceministras pabrėžė, kad Baltarusijoje Kremlius nori dislokuoti ir branduolinį ginklą. Tik paklaustas, ar jis jau dislokuotas, atsako taip: „Na, kaip sako populiari amerikietiška frazė – jeigu pasakysiu, turėsiu jus nužudyti“.
Jei iš baltarusių pusės pasitaikytų provokacijų, mūsų valdžia sako, kad būtų svarstoma ir apskritai uždaryti sieną su Baltarusija. Tiesa, koks būtų poveikis šalies ekonomikai, politikai atsakyti negali. Bet kol kas planuoja uždaryti tik 2 pasienio punktus, bet ir tai padarys tik mėnesio viduryje, mat dabar daug ministrų atostogauja, tad Vyriausybės posėdžiai nevyksta.