Vilnius iš esmės pasikeitė per NATO viršūnių susitikimą: miestiečiams patinka matyti pareigūnus ir kariškius

Ginkluoti kariai senamiesčio gatvėse labiausiai traukia vilniečių dėmesį, dalis praeivių neslepia žavesio retai viešumoje matomiems pareigūnams. Pats užbarikaduotas Vilniaus centras – tuščias ir labai tylus, praeivių vos vienas kitas. Dalis kavinių net nedirba, o kai kurios tikina, kad per kelias dienas prarasiančios šimtus tūkstančių eurų.

Betoninės užtvaros ties senamiesčio prieigomis, policijos pareigūnai kone ties kiekviena sankryža ir net automatais ginkluoti kariai. Jie, beje, itin traukia praeivių akį:

„Stebi, patruliuoja tokie kariškiai su automatais“.

„Jaučiuosi kaip ir pakylėta, kad tiek daug apsaugos aplinkui, ir policijos, ir kariškių. Supratau, kad mūsų valstybė sugeba saugoti savo žmones“.

Darbo turi ir kinologai su tarnybiniais šunimis – tikrina viešbučius, kuriuose apsistos aukšto rango svečiai. Jau draudžiamas ir dviračių bei paspirtukų eismas, tuščiomis gatvėmis zuja tik diplomatiniai automobiliai ir juos lydintis transportas. Gali būti, kad dėl nepatogumų vilniečiai į senamiestį kojos tiesiog nekėlė, nes sutikti žmonės daug priekaištų dėl sutrikdytos rutinos neturi:

„Man mažai NATO vėliavų. Norėjau ir vaikui nupirkti vėliavėlę. Daugiau Lietuvos, Ukrainos, o NATO vėliavų mažai. Ir žmonių mažai. Einame pasižiūrėti, gal ką nors iš įžymybių sutiksime“.

„Visai faina kartais mieste pasivaikščioti, kai nereikia grūstis tarp minių“.

„Nieko ypatingo, taip ir turi būti“.

Apie tai, kad Vilnius kelioms dienoms tapo Vakarų politikos centru, žino ir turistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

„Aš 11 metų gyvenau Vašingtone ir ten būdavo lygiai taip pat – kai vykdavo svarbūs renginiai su svarbiais svečiais, miestas būdavo tuščias saugumo sumetimais. Taigi aš visiškai nenustebęs“, – sako Vilniaus svečias.

Amerikiečiai svajojo išvysti ir savo prezidentą Joe Bideną, deja, keliai nesusikirs.

„Vadiname jį „Tėveliu Joe“, labai jį palaikome. Ir džiaugiamės, kad jūs esate NATO, kartu su mumis“, – teigia turistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

Kiti turistai būtų norėję pažinti tikrą, gyvesnį Vilniaus veidą. Dabar tik džiaugiasi, kad bent grėsmingi debesys nepasveikino svečių: „Būtų gerai, jei būtų daugiau žmonių ir veiksmo“.

O štai verslininkų nuotaikos dviprasmiškos. Kai kurios kavinės net nedirba, nes nesitiki sulaukti klientų srauto. Kitos net ir pietų metu – pustuštės.

„Mes skaičiuosime nuostolius, tik klausimas, kokius. Šimtais tūkstančių tai tikrai, matosi po savaitgalio, dar neprasidėjus“, – sako „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija viliasi, kad tūkstančiai svečių NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje išleis gal net penkis milijonus eurų. Tačiau Gediminas Balnis mano, kad sostinės valdžia be reikalo ragino laikinai išvykti vietos gyventojus.

„Gal ir persistengta, nes parodysime tuščią sostinę, Vilnius gali būti viena iš tuščiausių sostinių. Sostinė be žmonių nelabai gražiai atrodo“, – mano G. Balnis.

Tiesa, populiaraus baro savininkas Saulius Galdikas tikina, kad verslai nenukentės. Ar tikrai užsienio svečiai pasipils po kavines ir barus, paaiškės vakarais, kai baigsis oficialūs renginiai ir susitikimai.

„Tikiuosi, kad neskaičiuosime nuostolių, dėl dviejų dienų negali būti esminių nuostolių įmonės veikloms. Žiūriu pozityviai, manau, kad ilgalaikėje perspektyvoje nauda yra nepalyginti didesnė, nei kelių dienų ribojimai“, – tikina „Piano Man“ vadovas S. Galdikas.

Iš viso kelioms dienoms į Vilnių atvyksta maždaug 5000 svečių. Kiek sostinės gyventojų iš miesto išvyko, neaišku. Tačiau vienu pasiūlymu jie kol kas nepasinaudojo – tai Kauno kvietimu „NATOstogų“ – atvykti į ekskursijas ar kitaip papramogauti.

„Tiesiog noras pakviesti, parodyti, ką mes turime geriausio būtent šituo metu. Tų žmonių yra nedaug, galbūt 10, bet tikimės, kad jų bus daugiai“, – viliasi „Kaunas IN“ Turizmo skyriaus vadovė Agnė Poderytė.

Kaunas vis dar tikisi šiomis dienomis sulaukti bent kelių šimtų vilniečių.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer