Virusas persimetė žmonėms: pirmą kartą nuo naujos paukščių gripo atmainos mirė žmogus

Nauja paukščių gripo atmaina pradėjo plisti tarp žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad paukščių gripo atmaina H5N2, kuri dar niekada nebuvo nustatyta žmogui, nusinešė vyro iš Meksikos gyvybę. Trečiadienį PSO teigė, kad nėra aišku, kaip žmogus užsikrėtė, skelbia portalas „The Guardian“.

„Nors šiuo atveju viruso poveikio šaltinis dabar nežinomas, A(H5N2) virusai Meksikoje buvo užfiksuoti naminiams paukščiams“, – sakoma pareiškime.

Pavojus žmonėms

Mokslininkai budriai stebi viruso pokyčius, kurie gali reikšti, kad paukščių gripas prisitaiko ir gali lengviau plisti tarp žmonių.

Tačiau JT agentūra trečiadienį pareiškė, kad šiuo metu Meksikoje paukščių gripo viruso pavojus gyventojams yra mažas.

Balandžio 24 d. mirė 59 metų vyras, kuris buvo paguldytas į Meksikos sostinės Meksiko ligoninę, po to, kai jam prasidėjo karščiavimas, dusulys, viduriavimas, pykinimas ir bendras negalavimas, teigė PSO.

Meksikos sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį paskelbtame pareiškime pridūrė, kad kol kas nėra jokių įrodymų, kad miręs vyras būtų užsikrėtęs paukščių gripu nuo žmogaus, ir kad jis jau anksčiau turėjo keletą sveikatos sutrikimų. Pasak jos, visų su juo kontaktavusių žmonių testai buvo neigiami.

Ne vienas viruso židinys

Kovo mėnesį Meksikos vyriausybė pranešė apie A(H5N2) protrūkį atskiroje šeimoje šalies vakaruose esančioje Mičoakano valstijoje, tačiau tuo metu teigė, kad tai nekelia pavojaus nei toli esantiems komerciniams ūkiams, nei žmonių sveikatai.

Balandį mirus vyrui, Meksikos valdžios institucijos patvirtino viruso buvimą ir pranešė apie šį atvejį PSO, teigė agentūra.

Kovo mėnesį netoliese esančiose Meksikos dalyse buvo užfiksuoti trys H5N2 protrūkiai tarp naminių paukščių, tačiau valdžios institucijoms nepavyko rasti jokių sąsajų.

Mokslininkai teigė, kad atvejis Meksikoje nesusijęs su kitos paukščių gripo atmainos – H5N1 – protrūkiu Jungtinėse Valstijose, kuriuo iki šiol užsikrėtė trys pieno ūkių darbuotojai.

Paukščių gripu jau buvo užsikrėtę ir kiti žinduoliai

Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro parengta paukščių gripo protrūkių laiko juosta, nuo kitų paukščių gripo atmainų ankstesniais metais pasaulyje buvo mirę žmonės, įskaitant 18 žmonių Kinijoje per H5N6 protrūkį 2021 m.

Johno Hopkinso universiteto gripo ekspertas Andrew Pekoszas sakė, kad nuo 1997 m. H5 virusai nuolat pasižymi didesniu polinkiu užkrėsti žinduolius nei bet kuris kitas paukščių gripo virusas.

Taigi tai ir toliau skambina įspėjamuoju varpu, kad turėtume labai budriai stebėti šias infekcijas, nes kiekvienas išplitimas yra galimybė tam virusui bandyti sukaupti mutacijas, dėl kurių jis geriau užkrečia žmones“, – sakė jis.

Paukščių gripo atvejų nustatyta ir žinduolių, tokių kaip ruoniai, meškėnai, lokiai ir galvijai, tarpe, pirmiausia dėl kontakto su užsikrėtusiais paukščiais.

Gegužės mėnesį Australija pranešė apie pirmąjį A(H5N1) viruso infekcijos atvejį žmogui, pažymėdama, kad perdavimo požymių nėra. Tačiau Viktorijos valstijos ūkiuose nustatyta daugiau H7 paukščių gripo atvejų.

www.tv3.lt

Site Footer