Vytautas Landsbergis: nesiruošiame blogiausiam, nes esame nepakankamai protingi

Buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad per ilgai laukėme, kol mus apgins kažkas iš šalies, jo teigimu, turime jausti asmeninę atsakomybę už savo valstybės išlikimą, nes kitaip esame nieko verti.

Apie tai, kaip Rusija atrodys po karo ir kas apskritai yra karo pabaiga, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalba faktinis atkurtos valstybės vadovas, buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Mes diskutuojam, kokia bus Rusija po karo ir, ką mes, Vakarai, Europos Sąjunga, galime padaryti, kad ji būtų kitokia, saugesnė mums. Koks jūsų požiūris?

V. Landsbergis: Gali būti daug variantų, gali apskritai Rusijos nebebūti.

Kokiu būdu?

V. Landsbergis: Vidinė katastrofa, Kinija ateina ir padaro tvarką, jau dabar tai daro. <…> Reikia išmokti gyventi be Rusijos. Kai tie valdovai pamatys, kad jie nereikalingi, pradės galvoti, o dabar jie galvoja, kad yra tokie reikalingi, kad jiems visi nusilenks, atsiklaups ir jie valdys pasaulį, jie yra ligoniai.

Jūs sakote be Rusijos, tai kokia Rusija turi būti – suskilusi, pasikeitęs režimas, daug režimų?

V. Landsbergis: Kaip susiklostys, taip ir bus, jeigu iš viso bus. Gali būti tokia Kinijos provincija su daug teritorijos. Kol kinai užvaldys, apgyvendins, įves savo tvarką gali praeiti ir šimtas metų. Reikia pradėti derybas su Kinija, avansu. Jūs klausiat, kas bus po karo, o tas karas, kiek dar bus?

Niekas nežino, kiek dar tęsis karas.

V. Landsbergis: Aš tai žinau. Karas bus tol, kol bus Rusija. Jeigu jūs nenorit karo, tai pašalinkit Rusiją.

Andrius Kubilius mano, kad vakarai turi pasinaudoti galimybe demokratizuoti Rusiją. Jūsų požiūriu, ar tai kada nors įmanoma?

V. Landsbergis: Niekas negali atėjęs demokratizuoti, tai būtų šventojo suvereniteto pažeidimas. Rusija turi arba pati išlikti, arba eiti į savižudybę toliau. Jeigu ji nori savo pasipūtime taip ir nusibaigti, ir nusitempti pusę pasaulio kartu, jų neįmanoma išgydyti nuo tokios ligos. Dabar negailestingai žudo civilius gyventojus tam, kad priverstų Ukrainą kapituliuoti. Tai yra terorizmas pakeltas į pasaulinį lygmenį. <…>

Jeigu ligonis įsiveržė į mokyklą, turi kelis šautuvus ir šaudo visus iš eilės – ir vaikus, ir mokytojas, vienintelis būdas jį sustabdyti yra jį nušauti. Galima pripažinti, kad jis ligonis, kad jam sutriko smegenys, kad jis nebe iš mūsų pasaulio, nebe iš šitos civilizacijos, galbūt žmogėdra atgimė jame, kad jis visų nekenčia.

Čia jūs apie poną Putiną?

V. Landsbergis: Gali būti ir Putinas, gali būti ir simbolis visos jo sistemos, kuri yra sukurta. Ne jis vienas [veikia], bet jis pasirodė labai tinkamas, kuriant šitą žmogėdrų sistemą. Ir jam patiko, jis jautėsi reikšmingas, o dabar jau niekas su juo kalbėti nenori. Jis atsidūrė už ribos.

Užsienio reikalų ministras neseniai paminėjo, kad Lietuva per 14 karo mėnesių ne pernelyg daug nuveikė gynybos srityje, jog apsisaugotų, įtikintų sąjungininkus duoti atgrasymo priemonių. Kodėl mes tikimės geriausio ir nesiruošiam blogiausiam?

Dėl to, kad mes nepakankamai protingi. Jūs tokio požiūrio nepasiūlysite nei Suomijai, nei Izraeliui, kur kiekvienas žmogus žino, kad turi būti [karinėje] parengtyje, žino, kur jo ginklas, žino, ką turės daryti. Yra realus suvokimas, kad vyksta didysis patikrinimas, ko tu asmeniškai ir tavo tauta esate verti, o jeigu tauta net nežino, ar ji nori gintis, <…> tai ko mes verti tada? Ko mes jaudinamės? Reikia tik baltą paklodę turėti po ranka.

Galbūt šiame procese trūksta lyderystės?

V. Landsbergis: Aš žmogaus paklausčiau, ar jis pats sau yra lyderis, ar ne. Norima, kad ateitų lyderis ir pasakytų, ką turi galvoti, kaip turi rengtis. <..>

Didžiausia valdžia yra tauta, žmonės. Jeigu jie būtų nusiteikę už tai, kad visuotinis karinis pasirengimas ir visuotinė karo parengties tarnyba yra reikalingi, Vyriausybė ir Seimas neturėtų jokių problemų ir svarstymų. Jeigu tokio supratimo nėra – ši tauta yra pažeista, pažengusi į kapituliacijos pusę. O kam mums išlaidauti, kai NATO mus apgins?

Jūsų požiūriu, ar Ukraina laimės?

V. Landsbergis: Man visada įdomu, kaip suprantama pergalė.

Visų teritorijų atsiėmimas.

V. Landsbergis: To visiškai per mažai. Net jeigu bus atsiimtos visos teritorijos, tai bus tik pertrauka. Užpuolikas toliau ginkluosis, kad vėl atsiimtų, ką jau buvo paėmęs. Čia nėra galo. Turi būti panaikinta sistema, o jeigu ta šalis nepajėgi atsikratyti savo sistemos, bus panaikinta ta šalis. Faktiškai, pati save panaikins, todėl nereikia verkti dėl jos negražios savižudybės.

Visą laidą žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer