Žmogui mirus – išmokos iš „Sodros“ ir savivaldybės: apie jas žino ne visi

Retas pagalvoja apie savo ar artimojo žmogaus mirtį ir kas bus, jeigu staiga šeimos disponuojamos pajamos gerokai sumažės.

Sunkią akimirką verta žinoti, kam ir kokios išmokos priklauso dėl to, kad žmogus mirė. Kai kurias jų moka „Sodra“, o kitas – savivaldybės.

Išmokos mirus pensininkui

Įstatymas numato, kad pensijos ar kompensacijos gavėjui mirus (jį paskelbus mirusiu), jį laidojančiam asmeniui išmokama pensija ar (ir) kompensacija už mirties mėnesį, jeigu ji dar nebuvo išmokėta, ir paskirtos pensijos ar kompensacijos vieno mėnesio dydžio suma.

Pensija ar kompensacija išmokama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi dienos.

Pensijos gavėjui apskaičiuotos kitos pensijų sumos, kurios jam priklausė ir kurių jis dėl mirties (paskelbimo mirusiu) negavo, išmokamos mirusio pensijos gavėjo įpėdiniams.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus miršta lapkričio 2 d., jį laidojančiam žmogui išmokama mirusiojo pensija už lapkritį ir gruodį.

Jeigu žmogus mirs, pavyzdžiui, lapkričio 15 d. ir jau bus gavęs „Sodros“ pensiją už lapkritį, tuomet jį laidojančiam asmeniui bus išmokėta pensija tik už gruodį.

Konkretus išmokos dydis priklausys nuo to, kokio dydžio pensiją gavo miręs žmogus.

Šiuo metu vidutinė senatvė pensija yra beveik 598 eurai.

Našlių ir našlaičių pensijos

Teisę gauti našlių pensiją turi asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių našlė arba našlys, neatsižvelgiant į jų amžių sutuoktinio mirties metu, taip pat pripažinti asmenimis su negalia.

Teisę gauti našlaičių pensiją turi mirusio (paskelbto mirusiu) asmens vaikai ir įvaikiai iki 18 metų, taip pat vyresni mirusio (paskelbto mirusiu) asmens vaikai ir įvaikiai, pripažinti asmenimis su negalia iki dienos, kurią jiems sukanka 24 metai.

Dėl šių išmokų reikia kreiptis į „Sodrą“. Tą darant reikėtų su savimi turėti mirusiojo dokumentą, mirties liudijimą, taip pat savo dokumentą.

Šiuo metu vidurinė našlių ir našlaičių pensija yra 63 eurai.

Išmokos mirus darbuotojui

Mirus darbingo amžiaus žmogui, kai kuriais atvejais jo šeimos nariams gali būti išmokėtos nelaimingų atsitikimų darbe išmokos.

Jos gali būti periodinės arba vienkartinės.

Jeigu apdraustasis asmuo dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo arba ūmios profesinės ligos, pripažintų draudžiamaisiais įvykiais, miršta, teisę į periodinę draudimo išmoką turi nedarbingi asmenys, kurie buvo mirusiojo išlaikomi arba jo mirties dieną turėjo teisę gauti jo išlaikymą, taip pat mirusiojo vaikas (vaikai), gimęs (gimę) praėjus ne daugiau kaip 300 dienų po jo mirties.

Periodinę draudimo išmoką taip pat turi teisę gauti mirusiojo vaikai (įvaikiai), kurie buvo mirusiojo išlaikomi arba po jo mirties dienos įgijo teisę į jo išlaikymą.

Apdraustajam asmeniui mirus dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo arba ūmios profesinės ligos, pripažintų draudžiamaisiais įvykiais, mirusiojo šeimai išmokama vienkartinė draudimo išmoka, lygi 60 šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžių.

Ši išmoka lygiomis dalimis išmokama kiekvienam mirusiojo šeimos nariui.

Dėl tokios išmokos taip pat reikėtų kreiptis į „Sodrą“.

Parama mirties atveju

Ne į „Sodrą“, bet į savivaldybes galima kreiptis laidojimo pašalpos arba paramos palaikams parvežti, jeigu artimas žmogus, Lietuvos pilietis, mirė užsienyje ir reikia parvežti į tėvyne jo palaikus.

Vienkartinė laidojimo pašalpa yra 8 bazinių socialinių išmokų dydžių (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 440 eurų) laidojimo pašalpa mokama mirusįjį asmenį laidojančiam asmeniui, kai miręs.

Parama palaikams parvežti yra lygi faktinėms palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidoms, bet neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 2970 eurų).

www.tv3.lt

Site Footer