Žmonės iš Lietuvos apsiperka Lenkijoje: pigiau ne tik maistas, bet ir degalai

Lietuvoje maisto ir kitų prekių kainoms rekordiškai kylant į viršų, lietuviai maršruto nekeičia ir traukia apsipirkti į Lenkijos parduotuves. Sako, ten vis dar pigiau. Tačiau patys lenkai imasi už galvų ir taip pat su siaubu laukia žiemos.

Kaip ant mielių kyla maisto kainos, elektra nuo Naujųjų metų turėtų brangti kelis kartus, žmonės nebeįperka net anglių. Tona kainuoja ir 700 eurų. O verslininkai neatmeta bankrotų bangos.

Netoli Lietuvos sienos, Lenkijos pusėje esančio Seinų miestelio parduotuvėse – nemažai lietuvių. Žmonės ieško pigesnių maisto produktų, kitokių prekių, dideliais kiekiais perka alkoholinius gėrimus. Alus Lenkijoje gerokai pigesnis. Skardinė gėrimo apie 50 euro centų pigiau. Degtinės butelis – keliais eurais.

Kartu tautiečiai ir bakus degalų pripildo. Litras benzino ar dyzelino – maždaug 20 euro centų pigiau nei pas mus. Lietuviai sako, kad apsipirkti Lenkijoje vis dar labiau apsimoka nei Lietuvoje.

„Daugiau mažiau, bet, tikrai, žinokit, pigiau. Susidaro, jei daugiau perki. O jei dar atvažiuoji ne vienas“, – sako Alytė iš Alytaus Rajono.

„Aš buvau Lazdijuose svečiuose ir šiaip tik prasukau. Benzino truputį įsipyliau, kuro. O produktų nedaug“, – kalba Rima iš Kauno.

Bet patys Lenkijos gyventojai kraupsta: sako, maisto produktai brangsta dienomis. Punsko lietuvė Onutė neslepia: jei kainos ir toliau taip augs, pensijos net maistui nebeužteks. Ji nedidelė – kiek daugiau nei 1000 zlotų. Tai yra apie pustrečio šimto eurų.

„Aš pečių „įsivedžiau“ elektrinį. Bet kaip pajėgsiu išsimokėti, tai Dievas vienas žino. Bet vaikučiai padės“, – sako Punsko lietuvė Onutė.

Kita Punsko lietuvė, irgi Onutė, su siaubu laukia šildymo sezono. Moters namai šildomi anglimis. Įprastai sezonui reikia keturių tonų. Šiuo metu Onutės rūsyje – tik pusantros tonos kuro. Daugiau senjorė neišgali nusipirkti. Tokio kiekio užteks porai mėnesių. O kas toliau – moteris nežino.

Už toną anglių teko mokėti 3300 zlotų. Pagal dabartinį valiutos kursą – tai yra daugiau nei 700 eurų. Šis kietasis kuras per metus pabrango keturis kartus. Pernai tona kainavo vos 800 zlotų: „Dabar brangu. Laukiu, gal bus pigiau.“

Onutė sako: žiema bus labai sunki. Anot moters, dar taip nėra buvę, kad neišgalėtų nusipirkti anglių. Kuras brangus, be to, Lenkijoje jo trūksta.

„Pirmą kartą gal taip sunku. Visą laiką kažkaip birželio–liepos mėnesį nusipirkdavau kurą, malkas. O šiais metais taip nėra. Tik iki gruodžio mėnesio. – Nusipirkote, kiek išgalėjote nusipirkti? – Taip. Laukiu. Gal priemokos bus, kažkas bus“, – sako Onutė.

Lenkijos verslininkai prognozuoja bankrotų bangą. Punske kepyklą turintis Boguslavas sako, kad dabar už elektros energiją moka apie 7000 zlotų per mėnesį. Tai yra apie pusantro tūkstančio eurų. Prognozuojama, kad nuo Naujųjų metų elektra Lenkijoje brangs. Dabar už kilovatvalandę Punsko gyventojai moka palyginti nedaug – vidutiniškai 15 euro centų. Kitais metais kilovatvalandė gali kainuoti 40 ir daugiau eurocentų.

„Nežinome, kiek kainuos anglys, nežinome, kiek kainuos elektra, nežinome, kiek kainuos dujos. Sunku kažkam pasiruošti: kiekvieną dieną kainos skirtingos. Ir mes negalime pasiruošti tam, kas mūsų laukia“, – kalba kepyklos savininkas Boguslaw Mročkovsky.

Punsko viršaitis Vytautas Liškauskas sako, kad ne tik Lietuvos valdžia įvedė taupymo režimą valstybei priklausančiose įstaigose. Lenkijoje taip pat planuojama, kur galima sutaupyti. Anot viršaičio, prognozuojama, kad elektros energija Lenkijoje po Naujųjų metų gali pabrangti 400 procentų. Planuojama nakčiai išjungti arba sumažinti gatvių apšvietimą.

„Visokie būdai yra svarstomi. Ačiū Dievui, kad mes turime 300 kilovatų saulės jėgainę. Tai mokykloms, savivaldybės, kultūros pastatas. Numatoma ir trumpiau dirbti arba mažiau naudotis elektros energija, prisukti truputį šilumą. Visokių dalykų yra“, – sako V. Liškauskas.

Anot viršaičio, Lenkija pritrūko anglių. Daugelis šalyje veikusių kasyklų seniai uždarytos, daug metų šis kuras buvo įvežamas iš Rusijos. Dabar Punsko gyventojai namus kūrena anglimi, atvežta iš Australijos. Lenkijos valdžia žmonėms siūlo kompensacijas šildymui – maždaug pusseptinto šimto eurų sezonui, tai yra 3000 zlotų. Už tiek šiuo metu galima nupirkti vieną toną kuro. Lietuvoje tona anglių kainuoja virš 400 eurų. Verslui Lenkijos Vyriausybė jokių pagalbos priemonių netaiko.

„Kai pakilo dujų kaina, tai kepyklos mažos, net ir didesnės užsidaro, ten kur reikalingos dujos. Tai yra didelis pavojus, nes nebus mokesčių valstybei“, – teigia V. Liškauskas.

Lenkijos Vyriausybė iki metų pabaigos pratęsė infliacijos mažinimo projektą. Maisto produktams netaikomas pridėtinės vertės mokestis, elektros energijai PVM sumažintas iki 5 procentų, degalams – nuo 23 iki 8 procentų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer