Dalis ekspertų mano, kad Mykolui Majauskui konservatorių sprendimas jį išmesti iš partijos gali išeiti į naudą. Jų nuomone, politikas gali tapti geidžiama preke opozicinėms partijoms, o jo pasirinkimą gali nulemti sprendimas, kokio tikslo jis sieks – Seimo, o gal… Prezidentūros?
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų priežiūros komitetas, kuris yra tarsi partijos aukščiausiasis teismas, pirmadienį nusprendė pašalinti iš partijos Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką Mykolą Majauską ir įspėti Seimo frakcijos narį Mindaugą Skritulską. Abu šie politikai nepakluso prezidiumo sprendimui palaikyti tik Vyriausybės pasiūlytą biudžetą ir nepritarti jokiems šalutiniams pasiūlymams.
Konservatoriai paruošė konkurentą kitai partijai
Naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ komunikacijos ekspertas Linas Kontrimas ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Virgis Valentinavičius diskutavo dar prieš tai, kai Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) nusprendė pašalinti M. Majauską iš partijos.
L. Kontrimas tuomet spėjo, kad pašalinimas M. Majauskui gali išeiti net į naudą.
„Tai suteikia šansą gimti labai ryškiam, stipriam, nepriklausomam politikui. Žinoma, jeigu jis imtų šios kampanijos. Su kuo ir kaip jis galėtų nukeliauti, aš nežinau, bet Mykolas Majauskas turi didžiulę patirtį.
Mes žinome, kad jis politikoje atsirado ne šiaip sau iš dangaus, Kubilius jį pasikvietė kaip vieną iš perspektyvių jaunųjų politikų“, – kalbėjo L. Kontrimas.
Pasak komunikacijos eksperto, konservatoriai, išmetę M. Majauską, gali užauginti labai stiprų konkurentą kitai partijai.
„Jis iškart įgauna aukos vaidmenį. Pas mus, vis dėlto, tai veikia. Netrukus tai pasimatys“, – dėstė L. Kontrimas.
„Majauskas turi savybę, kad jis nėra švelnus ir pūkuotas. Jis turi charakterį ir jis gali pasišiaušti“, – pridūrė jis.
Mano, kad ruošia dirvą grįžimui į verslą
Virgis Valentinavičius mano, kad pats M. Majauskas ruošia sau dirvą grįžti į verslo pasaulį.
„Verslo interesų atstovavimas yra apnuogintas ir atvirai deklaruojamas“, – įsitikinęs politologas.
Pasak jo, tai rodo ir tai, kad M. Majauskas nėjo į kompromisą su Vyriausybe ir sąmoningai ėjo į konfliktą dėl PVM lengvatų.
„Nesutinku su Linu, kad Majauskas bus kankinys. Lietuvos žmonių akyse žmonės, kurie rūpinasi restorano savininkų pelnais ir turtingų žmonių mieste pramogomis, jie prasti kandidatai į kankinius“, – kalbėjo politologas.
V. Valentinavičius nenori tikėti galimybe, kad konfliktuodamas su I. Šimonyte dėl PVM lengvatų M. Majauskas keršijo konservatoriams dėl jo nepaskyrimo į Europos Audito rūmus.
„Jeigu būtų tokie buitiniai, vulgarūs, banalūs motyvai, tai apskritai liūdna ir nėra apie ką kalbėti“, – sakė MRU docentas.
Geidžiamas prizas
Klaipėdos universiteto (KU) politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili naujienų portalui tv3.lt teigė, kad kalbant apie M. Majausko politinę karjerą, reikėtų svarstyti, apie kokį laikotarpį mes kalbame.
„Jeigu kalbame apie parlamento rinkimus, kurie negreitai įvyks, tai, žinote, žmonių atmintis dažnai yra trumpa. Kas įvyko šiandien, nereiškia, kad žmonės prisimins po beveik dviejų metų“, – kalbėjo politologė.
Pašnekovės teigimu, labai daug priklausys nuo to, su kuo susidės M. Majauskas.
„Vienas pats jis išsilaikyti politinėje rinkoje gal ir nelabai gali. Klausimas, su kuo nueis toliau“, – dėstė G. Burbulytė-Tsiskarishvili.
Jos nuomone, kalbant apie galimus M. Majausko partnerius, galimos labai netikėtos kombinacijos.
„Pats naujausias pavyzdys, kai Klaipėdos miesto meras, buvęs liberalas pasuko su socialdemokratais. Tokiame kontekste aš netgi nesiryžčiau prognozuoti, su kuo galėtų pasukti Majausko keliai. Galimi variantai labai įvairūs, netikėti ar radikalūs“, – teigė politologė.
„Manau, kad jis dabar yra prizas, dėl kurio norėtų pakovoti ne viena opozicinė jėga“, – pridūrė ji.
Pašnekovės tvirtinimu, sprendimą, prie kurios partijos jam jungtis ar nesijungti, gali paskatinti ir M. Majausko pasirinkimas, kuriuose rinkimuose dalyvauti. G. Burbulytė-Tsiskarishvili neatmetė galimybės, kad M. Majauskas gali dalyvauti ne tik Seimo rinkimuose, bet bandyti laimę ir lenktynėse dėl prezidento posto.
Padėtis trumpai:
- TS-LKD priežiūros komitetas pašalino iš partijos M. Majauską ir įspėjo M. Skritulską bei uždraudė pastarajam metus laiko eiti vadovaujančias pareigas Seime. Taip nutiko, nes abu Seimo nariai nepakluso partijos prezidiumo nurodymui palaikyti Vyriausybės pateiktą biudžeto projektą ir neremti jokių kitų su Vyriausybe nesuderintų iniciatyvų.
- Šie du politikai balsavo už Laisvės partijos narių pateiktą pridėtinės vertės mokesčio lengvatą maitinimo paslaugoms metams. Biudžetui tai papildomai „kainuoja“ apie 60 mln. eurų.
- M. Majauskas griežtesnės sankcijos susilaukė, nes pats ir iškėlė lengvatos idėją, aktyviai už ją agitavo, nors eidamas Biudžeto ir finansų komiteto vadovo pareigas kaip tik turėjo derinti skirtingas nuomones, o ne aštrinti padėtį.
- Iš TS-LKD pašalintas asmuo atgal į partiją gali prašytis ne anksčiau nei po 3 metų.
- TS-LKD prezidiumas jau anksčiau pasiūlė frakcijai surasti naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, o dėl Laisvės partijos balsavimo fiksavo koalicijos sutarties pažeidimą.
M. Majauskas ir M. Skritulskas balsuojant Seime palaikė Laisvės partijos narių pasiūlymą nustatyti metų trukmės pridėtinės vertės mokesčio lengvatą maitinimo paslaugoms, nors Vyriausybė ir premjerė Ingrida Šimonytė prašė to nedaryti, nes šių metų biudžetas ir taip įtemptas. Lengvatos biudžetui papildomai „kainuoja“ apie 60 mln. eurų.
Remiantis konservatorių įstatais, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariui gali būti skiriamos tokios sankcijos: įspėjimas, uždraudimas iki vienų metų kandidatuoti į renkamas pareigas partijoje, uždraudimas būti partijos kandidatu bet kuriuose rinkimuose, įgaliojimų sustabdymas, kai asmuo yra išrinktas į pareigas partijoje, narystės stabdymas iki vienų metų bei pašalinimas iš partijos.