Ukrainos kariai jau mokosi, kaip valdyti lietuvių nupirktus radarus: pavyko įsigyti daugiau nei planuota

Ukrainos kariai jau mokosi, kaip valdyti lietuvių nupirktus radarus. Moderniausiai pasaulyje technikai tautiečiai į verslo įmonės suaukojo 14 milijonų eurų, o akcijos organizatoriai sako, kad po derybų pavyko nupirkti daugiau nei planuota – 16 radarų.

Ukrainos kariai nuima radaro anteną. Kaune, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje, jie mokosi ir kaip išardyti ar surinkti įrenginį, ir kaip jį kuo efektyviau naudoti. Į Lietuvą atvyko 14 Ukrainos karių, mokymai truks 4 dienas.

„Pirmas dvi dienas numatytos teorinės paskaitos, jos šiuo metu ir vyksta klasėje. Toliau sekančias dvi dienas vyksime į laukus ir ten bandysime praktikoje mokintis operuoti radaru“, – teigia Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kapitonas Donatas Kūlokas.

Kiek iš viso karių dar atvyks mokytis – laikoma paslaptyje. Dėl saugumo jų neleidžiama ir kalbinti. Karių mokymai esą efektyvūs.

„Šie atvykę kariai matosi, kad turi tam tikrą patirtį dirbant su radiolokacine technika, tai jie perpranta labai greitai“, – sako D. Kūlokas.

Kol kas pirmasis radaras, atvežtas mokymams. Įrenginys sveria apie 400 kilogramų ir telpa į devynias dideles dėžes.

Akciją „Radarom“ lietuviai surengė artėjant Rusijos karo Ukrainoje metinėms. Ir beveik per mėnesį tautiečiai ir verslo įmonės suaukojo milžinišką sumą – 14 milijonų eurų. O dabar aiškėja, kad už juos pavyks iš Izraelio nupirkti gerokai daugiau radarų nei planuota iš pradžių.

„Bus 12 paprastų ir 4 radarai specialios paskirties – iš viso 16 radarų“, – tvirtina „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas.

Daugiafunkciniai taktiniai radarai – moderniausi pasaulyje. Jie gali aptikti ir Rusijos naudojamus bepiločius orlaivius, kuriuos agresorė gauna iš Irano. Radarų tikslumas stulbinantis.

„Šitie radarai gali aptikti snaiperio kulką. Šitie radarai yra labai universalūs, gali su jais daryti ką nori: nuo – iki. Jie skirti oro gynybai, identifikuoti aptikti ir skaičiuoti trajektorijas, kalbant apie raketas, dronus ir kitus dalykus, kurie skraido iš tolo“, – aiškina J. Ohmanas.

Pasak Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje – būtent ši technika dabar itin reikalinga kariaujančiai šaliai.

„Tai vienas iš dalykų, kurių mums trūksta, kad apsaugotumėme oro erdvę. Ir čia kalbame ne vien apie karinius objektus, bet daugiausia apie civilinę infrastruktūrą. Nes 90 procentų Rusijos atakų raketomis yra nukreiptos į energetikos ir civilinę infrastruktūrą“, – kalba Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.

Lietuviai jau ne kartą parodė, kad geba susitelkti rengiant įvairias labdaros akcijas – Karas Ukrainoje tebesitęsia, todėl labai svarbu ir toliau remti šią šalį.

„Taip pat labai svarbu parodyti pavyzdį, paskatinti kitas tautas daryti daugiau“, – sako P. Bešta.

„Rusija baisi šalis, turi masę, daug žmonių, daug visko. Mes turime kovoti technologijom, tai čia puikus pavyzdys, tai aukščiausio lygio technologija“, – tvirtina J. Ohmanas.

Planuojama, kad visi radarai Izraelyje bus pagaminti per kelis mėnesius. O pirmi radarai kariaujančią šalį – Ukrainą – pasieks jau netrukus, pirmiausia jie iš Izraelio atgabenti į Lietuvą, o tada keliaus į Ukrainą.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer