Pakeistas Sabonio tikėjimas: kas tas judaizmas ir kodėl NBA lietuvis nusipelno daugiau mūsų pagarbos?

Šiuo metu Domantas Sabonis žaidžia geriausią savo karjeros sezoną, o jo atstovaujamas Sakramento „Kings“ klubas yra per dvi pergales nuo to, kad iš NBA atkrintamųjų varžybų eliminuotų titulą ginančius San Francisko „Warriors“ krepšininkus.

Vis tik pastaruoju metu lietuvis daugiausiai dėmesio sulaukia ne dėl įspūdingų savo pasirodymų stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje, o dėl pasirinkimo keisti religiją.

Judaizmo apeigas D. Sabonis pradėjo jau prieš kurį laiką ir sistemingai siekia tapti pilnaverčiu judaizmo bendruomenės nariu. Ši žinia vieša tapo praėjusią savaitę ir sulaukė dviprasmiškų lietuvių reakcijų.

Išpažinti judaizmą Lietuvos krepšininką paskatino jo žmona Shashana. Žydų kilmės mergina gimė Los Andžele. Būtent šis Kalifornijos miestas yra trečia vieta pasaulyje pagal judaizmą išpažįstančių žmonių skaičių.

Šeima augina vienerių metukų sūnų ir šiuo metu laukiasi antrosios atžalos. Judaizmas yra „perduodamas“ per mamos liniją. Judaizmas yra nacionalinė Izraelio religija, tačiau laikytis įvairių apeigų ir ritualų, kurie konservatyvioje judaizmo atšakoje yra itin griežti, nėra privaloma.

Tas pats pasakytina ir apie kitų šalių piliečius, nusprendusius kurti šeimą su Izraelio piliečiais. Antrajai pusei, tai būtų vyras ar moteris, nėra privaloma tapti judaistu ir tai yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas.

Niekas neturi teisės smerkti D. Sabonio

D. Sabonio sprendimą tapti judaistu galima nesunkiai suprasti – Izraelyje 13 metų sulaukę berniukai dalyvauja Bar micvoje – skaito pagrindinį judėjų religinį traktatą Torą. Po šių apeigų berniukai tampa „vyrais“ ir yra patys atsakingi už visus savo veiksmus. Tai yra tradicija, kuri tęsiasi tūkstančius metų.

Berniukams priimti Bar micvą žymiai lengviau, jeigu abu jo tėvai yra judėjai, todėl D. Sabonis priėmė sprendimą, kuris ateityje gerokai palengvins jo sūnaus sklandžią integraciją į žydų religinį pasaulį.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti žydiškų šaknų turinys lietuviai į Sabonio sprendimą žiūri paprastai:

„Tai yra daugiau pagarbos mylimai moteriai įrodymas. Galbūt Domantui ir jo šeimai katalikybė nėra tokia svarbi, kaip Shashanai ir jos yra svarbus judaizmas. Šiaip ar taip, abejoju, ar tai bent 2 procentais pakeis dabartinį Domanto gyvenimą“, – kalbėjo žydiškų šaknų turintis lietuvis, kuris panoro būti neįvardintas.

D. Sabonio atsivertimo į judaizmą sureikšminti išties nereikėtų. Judaizmas turi mažiausiai penkias atšakas, o lietuvis, kaip ir jo žmona, yra pasirinkę reformistinę judaizmo kryptį. Tai reiškia, kad jiems nėra būtina griežtai laikytis 613 Toros tezių, kaip kad konservatyviajame judaizme.

„Būtų įdomu sužinoti, kada tie kritikai, kurie dabar taip uoliai susirūpino Domanto tikėjimu, patys paskutinį kartą lankėsi bažnyčioje ar meldėsi. Nieko tai iš esmės nepakeis. Tik tiek, kad Domanto vaikai galės užeiti į Sinagogą, kai ten vyks kokia rimtesnė šventė. Niekas nestovės su žibintu ir netikrins, kiek laikaisi įstatymų iš 613. Čia jau pats esi atsakingas prieš Dievą. Be to, rabinų, kurių teismas ir suteikia teisę vadintis judaistu, būna įvairių. Vienų įsitikinimai būna laisvesni, kiti – konservatyvesni“, – kalbėjo kitas Izraelio šaknų turintis lietuvis.

D. Sabonio ir Shashanos pasirinktoje judaizmo atšakoje akcentuojama vyrų ir moterų lygybė, nuosaikesni reikalavimai taikomi ir mityboje.

Visai neseniai žydų judaizmo kultūrą galėjome stebėti ir Kaune. Į laikinąją sostinę atvykę žaisti Eurolygos rungtynių Tel Avivo „Maccabi“ krepšininkai mačo išvakarėse susėdo bendrai vakarienei. Ji buvo ypatinga – taip jau sutapo, kad būtent balandžio 5 d., „Maccabi“ klubui viešint Kaune, vyko svarbiausia žydų metų religinė „Pesacho“ šventė.

Ji žymi žydų išsivadavimą iš Egipto vergijos, trukusios daugiau nei 400 metų. Per šią šventę aukojamas nekaltas avinėlis, o vakarienės dalyviams leidžiama atsipalaiduoti ir išgerti daug vyno.

Daugiausiai klausimų – dėl šabo

Toros traktatą, kuris yra judaizmo religijos pagrindas, sudaro net 613 tezių/įstatymų, kurių būtina laikytis. Tačiau iššūkių kupinas šiuolaikinis gyvenimas priverčia keistis net konservatyviausias religijas.

Pavyzdžiui, laikantis ortodoksiškos judaizmo pakraipos, D. Sabonis negalėtų dirbti, tai yra žaisti krepšinio, kiekvieno šabo metu. Šabas judaizmo pasaulyje prasideda kiekvieną penktadienio vakarą ir trunka iki šeštadienio vakaro. Šabo metu būtina ilsėtis. Šabo metu įsigalioja daug taisyklių, kurios šiuolaikiniam vakariečiui gali atrodyti kaip keistenybės.

Šabo metu galima prieiti ik tokio absurdo, kad negalima naudotis liftu. Ne tik negalima pačiam dirbti, bet ir daryti to, kas galim galėtų įdarbinti kitą. Pavyzdžiui, šabo metu negalima keliauti jokia transporto priemone. Nesvarbu, esi vairuotojas ar keleivis. Besilaikantys šabo įstatymų keliauja tik pėsčiomis. Negalima lankytis ir kavinėse, restoranuose, parduotuvėse, nes tai įdarbintų kitus.

Šabas yra ypatingas šeimos laikas kartu ir niekas negali jo sutrukdyti. Žmogus, kuris daro bet ką, kas nukreipia jo dėmesį nuo šeimos, pažeidžia šabą.

Sekmadienis judaizmo religijoje yra darbo diena.

„Tikrai nemanau, kad dabar Sabonis užsiaugins „peisus“, nešios jarmulką. O gal Domantui taip patiks, kad jis pasiners į visa tai ir bus priešingai, bet tai bus jo pasirinkimas.“, – kalbėjo Lietuvos žydas.

Shashana ir Domantas – pasauliečiai, gimę ir užaugę Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Naivu tikėtis, kad pora laikysis 613 judaizmo įstatymų. Tuo pačiu reiktų gerbti poros pasirinkimą puoselėti žmonos linijos religines tradicijas.

Itin radikalūs konservatyviosios Toros įsakymai

Naujienų portalas tv3.lt pateikia įdomius faktus apie konservatyvųjį judaizmą šabo metu, kuris šiuolaikiškam žmogaus gyvenimo ritmui sukeltų didžiulių iššūkių.

Pats radikaliausias judaizmo tikėjimas teigia, kad vyras turi būti tas, kuris studijuoja 613 Torą ir teikia šeimai išmintį, o moteris augina vaikus, uždirba pinigus ir rūpinasi buitimi. Jeigu moterims būna labai užimta, jai nebūtina studijuoti Toros.

Būti konservatyviu judaistu ar judaiste nėra lengva. Pavyzdžiui, moteris turi dirbti tik tarp kitų moterų, kur nėra vyrų. Taip siekiama išvengti bet kokios „hormonų sužaidimo“ galimybės. Jeigu moteris neranda darbo kitų moterų kolektyve, jai rekomenduojama dirbti iš namų. Kitaip tariant, nuotoliniu būdu.

Žydų kultūroje įprasta, kad moteris gražiausiai atrodo namuose, o viešumoje rengiasi santūriai ir paprastai, nedemonstruodama savo seksualumo.

Konservatyvusis judaizmas teigia, kad moteris menstruacinio ciklo metu turi miegoti atskiroje lovoje, o ciklui pasibaigus lytinių santykių su vyru negalima turėti dar 7 dienas. Pasak judaizmo, tai skatina pasiilgti savo partneriu ir padeda išlaikyti gerus šeimos santykius.

Nutraukti judėjų santuoką labai sudėtinga. Tačiau yra dvi paprastos priežastys, kurios leidžia tai įgyvendinti. Pirmoji: jeigu bendroje santuokoje per dešimt metų negimė nė vien vaiko, tokia santuoka nutraukiama iš karto. Tiesa, net ir čia yra išimtis – jeigu vyras moko kitos šeimos vaiką Toros išminties, tai priimama kaip savo vaiko auklėjimas ir tokiu atveju santuoką galima išsaugoti.

Antrasis būdas išskirti – įrodytą neištikimybė. Judėjai nepalaiko viengungiško gyvenimo stiliaus.

Toros įsakymai grįsti santykiais tarp vyro ir moters. Per įvairias judaizmo šventes, tiek privačias, tie viešas, moterys ir vyrai sėdi ir šoka atskirai.

Ko Lietuva po kaulelį narsto D. Sabonio tikėjimo reikalus, lietuvis kartu su „Kings“ keliauja į San Franciską, kur sieks užbaigti sėkmingai pradėtą darbą – trečios Vakarų konferencijos ketvirtfinalio serijos rungtynės tarp „Kings“ ir „Warriors“ Lietuvos laiku vyks naktį iš ketvirtadienio į penktadienį.

Rungtynių pradžia – 05:00 val. ryto Lietuvos laiku.

Daugelį NBA kovų galite stebėti tiesiogiai naujos kartos „Go3“ televizijoje.

www.tv3.lt

Site Footer