Vidaus reikalų ministrė užsimojo centralizuoti priešgaisrinės apsaugos sistemą. Esą taip gyventojai sulauks geresnės ir greitesnės pagalbos. Agnė Bilotaitė siūlo ir ugniagesių rengimą koncentruoti vienoje mokykloje. Profsąjungos tam neprieštarauja, tačiau perspėja, kad ugniagesių trūksta ir kitąmet reikalauja dešimtadaliu didesnių algų.
Kaunietis Lukas ką tik baigė mokslus prie Vilniaus esančioje Ugniagesių gelbėtojų mokykloje ir ruošiasi pradėti gaisrininko karjerą. Jaunas vyras iki šiol dirbo statybose, tačiau nusprendė, kad laikas įgyvendinti ir vaikystės svajonę.
„Pavojinga, bet darbas kupinas adrenalino, ne monotoniškas. Kai nebūna iškvietimų, tada monotonija, būni savo komandoje, atlieki paprastas užduotis. Bet kai išvyksti į rimtesnį gaisrą, tikrai reikia padirbti psichologiškai ir fiziškai“, – apie darbo specifiką pasakoja būsimasis ugniagesys Lukas.
Lukui antrina ir Justinas, iki šiol dirbęs sunkvežimio vairuotoju.
„Seniai buvau mąstęs ateiti, laiko trūko, neišėjo prisiruošti. Nusprendžiau, atėjau, pabaigiau mokslus. Norisi padėti žmonėms, kad visuomenė jaustųsi saugi“, – teigia kitas studentas Justinas.
Naujieji ugniagesiai mokėsi pusmetį ir sėmėsi ne tik teorinių žinių, bet ir turėjo atlikti daug praktinių užduočių. Pavyzdžiui, mokykloje yra įrengtas specialus treniruoklis skirtas išmokti, kaip gelbėti žmones iš avariją patyrusios mašinos.
Ugniagesių gelbėtojų mokykla, pagal Vidaus reikalų ministerijos planą, turės tapti pagrindine ugniagesių mokymo įstaiga šalyje. Ministerija pasišovė sukurti vieningą ugniagesių mokymo sistemą, pagal kurią turės mokytis ne tik statutiniai, bet ir savivaldybių tarnybų ugniagesiai.
„Sistema turi būti vieninga, negali būti dviejų standartų. Lietuvoje gyvenantis žmogus privalo gauti nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos vienodo lygio paslaugą, jautis vienodai saugus ir žinoti, kad pareigūnas, nepriklausomai iš kurios sistemos atvyksta, vienodai paruoštas, turi tokias pat kompetencijas“, – teigia A. Bilotaitė.
Ugniagesių profsąjungos turi priekaištų ministrės giriamai mokyklai. Esą joje praktinių užsiėmimų turėtų būti daugiau.
„Ateina ugniagesių, nėra jie pilnai paruošti, viską gauna iš praktinių įgūdžių, kai realiai gaisre pačiupinėja įrankius, įrangą, tik tada galutinai išmoksta“, – tikina ugniagesių profsąjungos atstovas Juozas Pocius.
Be to ugniagesių profsąjungos perspėja, esą greitai nebebus kam gaisrus gesinti, nes sistemoje daug vadovų, o ugniagesių esą trūksta.
„Komandoje, kur esame, pagal sąrašą turėtų budėti 12 ugniagesių, realiai budi tik 6“, – teigia J. Pocius.
Departamento duomenimis, eilinis statutinis ugniagesys uždirba 1000 eurų į rankas, o pamainos vadas – ir 1 500 eurų. Tačiau savivaldybių ugniagesiai turi tenkintis vienu kitu šimtu eurų mažesniais atlyginimais. Ugniagesiai reikalauja kitais metais dešimtadaliu didesnių algų.
„Pradėjęs dirbti ugniagesys, kuris neturi stažo, privilegijų, gauna tik 700 eurų į rankas“, – pasakoja J. Pocius.
„Daug mokesčių reikia mokėti, kad kompensuotų tą reikalą. 10 proc. normali piniginė išraiška, kuri pagerintų ugniagesių darbą“, – teigia ugniagesių profsąjungos pirmininkas Algis Lisauskas.
Profsąjungos konstatuoja, kad dažnas ugniagesys turi ir po antrą profesiją, nes po paros budėjimo turėdamas 3 laisvas dienas ieško papildomo uždarbio.