Šiaurės rytų Australijoje kilus staigiems potvyniams, o į miestus drauge su vandeniu plūstelėjus krokodilams, kai kurie įstrigę gyventojai pirmadienį gelbėjosi ant vienos ligoninės stogo.
Praėjusią naktį gelbėtojų komandos evakavo daugiau kaip 300 žmonių, pranešė policija. Padėti nuo išorinio pasaulio atkirstiems rajonams buvo pasiųsta karinių sraigtasparnių.
Pranešama apie žalą maždaug 400 km ilgio pakrantės ruože šiaurinėje Kvynslando valstijoje.
Toli nuo kranto, prie Deintrio nacionalinio parko esančiame Mosmane visiškai užlieta daug namų, sakė vieno vietos viešbučio vadybininkė Cassie Hounslow.
„Namai užlieti. Turiu galvoje, kai kurie namai visiškai užsemti“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji.
Žemės nuošliaužos išjudinti akmenys suniokojo vieną kelią, o svarbi automagistralė, vedanti iš Mosmano, smarkiai apgadinta, sakė C. Hounslow.
Pirmadienį prognozuojamos tolesnės liūtys. Kvynslando iždininkas Cameronas Dickas (Kameronas Dikas) sakė, kad stichinė nelaimė valstijai padarys milijardinių nuostolių.
„Purvo jūra“
Devyni žmonės, tarp jų septynmetis, naktį glaudėsi ant ligoninės stogo Vudžal Vudžal gyvenvietėje.
„Žinome, kad tie žmonės dabar yra beviltiškoje padėtyje“, – sakė šio aborigenų krašto tarybos vadovė Kiley Hanslow.
Policijos teigimu, grupė persikėlė į saugesnę vietą, kol pirmadienio popietę vėl pakilo potvynio vanduo.
Bandymas evakuoti mieste likusius žmones buvo nutrauktas, pranešė taryba.
„Deja, sraigtasparniai negalėjo priskristi (…) buvo per daug pavojinga priartinti sraigtus, – sakoma tarybos pareiškime socialiniuose tinkluose. – Jie stengsis kuo greičiau vėl priskristi.“
Sunkiai pasiekiamas Vudžal Vudžal miestelis, apsuptas kalnuoto atogrąžų miškų masyvo, yra viename nepalankiausių Australijos regionų.
K. Hanslow nacionaliniam transliuotojui ABC sakė, kad miestelis, kuriame gyvena 300 žmonių, tapo nešvaraus vandens ir purvo jūra.
„Dabar tame vandenyje plaukioja ir krokodilai“, – pridūrė ji.
Kvynslando policijos komisarė Katarina Carroll teigė, kad potvynio vandenys krokodilus ir įvairius kitus gyvius ar daiktus greičiausiai nuplukdys į gyvenamuosius rajonus.
„Prisiminkite, kad ankstesniais atvejais yra buvę ryklių, krokodilų ir panašiai“, – sakė ji žurnalistams.
Ingemo miestelio laukinės gamtos apsaugos pareigūnai laso pagalba sugavo krokodilą, buvusį sekliame vandenyje šalia gyvenamųjų namų.
„Tai – naujas lygmuo“
Praėjusios savaitės pabaigoje prie Koralų jūros kilęs atogrąžų ciklonas „Jasper“ į Kvynslandą atnešė stiprius vėjus ir smarkų lietų.
Turizmo centrą Kernsą beveik visiškai apsėmė potvyniai, nuplovę pagrindinius greitkelius, vedančius į 150 tūkst. gyventojų turintį miestą.
Vietiniai gyventojai virvėmis bandė gelbėti bejėgius gyvulius, kuriuos Kernso apylinkėse nunešė potvynis.
Kernso tarptautiniame oro uoste stovinčių lėktuvų sparnus skalauja sustingę potvynio vandens telkiniai.
„Toks kritulių kiekis yra naujas lygmuo“, – pirmadienį žurnalistams sakė Kvynslando premjeras Stevenas Milesas. – Iš Kernso evakuoti tuos, kurie negalėjo saugiai evakuotis patys, pasitelkėme visas valtis, kurias tik galėjome gauti.“
Jis teigė, kad institucijos pradeda nerimauti dėl mažėjančių švaraus geriamojo vandens atsargų, ir ragino žmones taupyti kiek įmanoma.
Australijos kariuomenė panaudojo du sunkiasvorius sraigtasparnius „Chinook“, kad į potvynio nusiaubtus miestus nugabentų atsargas ir pagalbinį personalą.
K. Carroll teigė, kad valdžia jaučiasi dėkinga, jog iki šiol per ekstremaliąją situaciją neužfiksavo jokių mirčių ar rimtų sužeidimų.
Mokslininkai ne kartą perspėjo, kad dėl klimato kaitos didėja stichinių nelaimių, tokių kaip miškų gaisrai, potvyniai ir ciklonai, pavojus.