Praėjusią savaitę Lietuvoje nuskambėjo žinia apie Ukmergės rajone esančiame Taujėnų dvare susižalojusį paauglį. Tuo metu buvo teigiama, kad paauglys norėjo nusifotografuoti pasinaudodamas instaliacija, tačiau susižalojo ir galimai prarado sąmonę. Taujėnų dvaro direktorius Artūras Stackevičius sutiko pakomentuoti situaciją ir po įvykio imtasis saugumo priemones.
Kaip naujienų agentūrai ELTA teigė praėjusį trečiadienį įvykį patvirtinusi Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja, nepilnametis su mama kreipėsi į Santaros klinikas, nurodydamas, kad tą pačią dieną per mokyklos ekskursiją norėjo pasidaryti nuotrauką, bandydamas pasinaudoti instaliacija, galimai prarado sąmonę.
„Medikai jį apžiūrėjo ir paguldė į ligoninę, įvykio aplinkybės tikslinamos, pareigūnai renka medžiagą pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 1 dalį“, – Eltai sakė policijos atstovė.
Minėtas straipsnis numato atsakomybę už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą.
Į dvarą atvyko mokiniai
Naujienų portalui tv3.lt Taujėnų dvaro direktorius taip pat patvirtino, kad toks įvykis jų dvare buvo. Pasak jo, viskas įvyko spalio 23 dienos vakarą, kuomet į Helovyno renginį sugužėjo autobusu atvykę mokiniai.
Pasak jo, mokiniai atvyko kartu su lydinčiais asmenimis, kurių pareiga buvo prižiūrėti jaunuolius, tačiau šie buvo palikti be priežiūros.
„Kadangi prižiūrintys asmenys nesugebėjo jų suvaldyti, mokiniai elgėsi neatsakingai: dvaro rūmuose landžiojo po laiptais, parke tampė dekoracijas, į gąsdinimo kambarį svirne atėjo be lydinčio asmens, darbuotojai jų neįleido.
Tada jie ieškojo savo lydinčio asmens, o kai jis atėjo – pasirašyti nesutiko, [dėl to] vaikai supykę nulėkė į parką“, – apie situaciją pasakojo A. Stackevičius.
Pašnekovas kalbėjo, kad incidentas nutiko parke ant platformos, ant kurios buvo sumontuota dekoracija, skirta asmenukėms. Pasak jo, instaliacija imitavo kartuves – galvos nukirsdinimo vietą.
Buvo tikras chaosas
A. Stackevičius teigė, kad pats įvykio nematė, tad galėjo pasidalinti tik animatoriaus pasakojimu. Pasak darbuotojo, prie dekoracijos atėjo būrys labai energingų paauglių. Šis juos įleidinėjo po du ir padėdavo užsidėti bei nusiimti kilpas:
„Įprastai viskas vykdavo tokiu būdu: vienas stovi ant stabilaus pagrindo, kitas atsistoja ant kelmo, uždedamos virvės, tada animatorius atsitraukia atgal ir kartu pozuoja, po to eina galvos nukirsdinimas ant kelmo.
Abi virvės yra maždaug metro ilgio nuo pagrindo. Virvės prie kelmo antras galas pritvirtintas su guma, kuri įsitempę per sprindį nuo kelmo ir nutrūksta. Taip buvo padaryta dėl saugumo, baiminantis, kad klientas nesusižalotų paslydęs ar praradęs pusiausvyrą.
Kita virvė pritvirtinta tvirtai, tačiau pagrindas lygus ir tvirta, o virvės kilpa šiuo atveju buvo apytikriai metro aukštyje“, – principą paaiškino dvaro direktorius.
Jis teigė, kad, pasak animatoriaus, prieš susižeidusį paauglį buvo praėjusios maždaug 5-6 poros jo draugų ir visi paaugliai elgėsi neįprastai, palyginus su kitais dvaro lankytojais.
Kaip A. Stackevičiui pasakojo animatorius, šie paaugliai mėgino pasirodyti prieš draugus, asmenukės darymo metu „ne tik darė mimikas ar rankų judesius, bet ir įnirtingai sukiojosi, vaidino pasikorusius, atsitūpdavo, matomai, kad virvė įsitemptų ir atrodytų natūraliau“.
Tad šalia instaliacijos buvo „chaosas“ – vieni vaikai vaidino, kiti fotografavo, treti klykavo, o dar kiti prašėsi ant platformos prie dekoracijų.
„Lygiai taip pat elgėsi ir šis jaunuolis. Per visą šitą chaosą niekas tiksliai negali pasakyti, kaip tai atsitiko, nes vaikai klykavo, jaunuolis pozavo atsitūpęs, rankomis atsirėmęs į kelius, o animatoriaus pozavo iš nugaros ir neturėjo tiesioginio kontakto su pozuojančiu jaunuoliu“, – paaiškino A. Stackevičiaus, pridėdamas, kad kiek jam pačiam teko stebėti fotosesijas, jis nė karto nebuvo pastebėjęs pavojingos situacijos.
Paauglys buvo išsigandęs
Taujėnų dvaro direktorius tęsė pasakojimą, sakydamas, jog animatoriaus teigimu, po įvykio paauglys nors ir nenualpo, tačiau buvo pasimetęs ir išsigandęs, giliai kvėpavo.
Tuomet animatorius paguldė nepilnametį ant šono, o po kelių minučių paauglys atsisėdo ant kelmo ir norėjo atsigerti vandens.
„Atsigėręs vandens [jis] išėjo prie autobuso, ten jo laukė medikai. Kiek žinau, apžiūrėję ir patikrinę jo pulsą, medikai nieko blogo nepastebėjo, tik matėsi nubrozdinimai ant kaklo“, – kalbėjo A. Stackevičius, pridėdamas, kad po apžiūros paauglys buvo išleistas važiuoti į Vilnių.
Anot Taujėnų dvaro direktoriaus, situacija galėjo būti visiškai kitokia, jeigu paauglius prižiūrėję asmenys būtų buvę šalia.
„Nebuvo, kas juos suvaldo ir prižiūri. Jeigu būtų buvę juos prižiūrintys asmenys, kurie sudrausmina, tokio chaoso nebūtų buvę“, – sakė jis.
Ėmėsi saugumo priemonių
Po to, kai Ukmergės rajone esančiame dvare nukentėjo paauglys, savo socialiniame tinkle „Facebook“ Taujėnų dvaras paskelbė įrašą, raginantį būti atsakingais ir atsargiais dvaro teritorijoje.
„Mūsų prioritetas yra visų lankytojų gerovė ir saugumas.
Tad prašome būkite atsakingi ir atsargūs lankydamiesi dvaro teritorijoje.
Prie visų instaliacijų, dekoracijų ir fotografavimosi vietų elkitės protingai.
Dėkojame už jūsų supratingumą“, – įraše rašė jie.
Paklaustas apie tai, kokių saugumo priemonių buvo imtasi po įvykio, A. Stackevičius pasakojo, kad dekoracija buvo modifikuota.
Pasak jo, nuo dekoracijos virvės buvo nuimtos, o ji pati perdaryta į mažiau realistišką, kuri būtų „be galimybių interpretacijoms“.
Galiausiai, direktorius prisipažino, jog jam apmaudu, kad Taujėnų dvare įvyko toks įvykis, tačiau situacija galėjo baigtis visiškai kitaip:
„Apgailestauju, kad taip nutiko, bet šio incidento buvo galima išvengti, jeigu prižiūrintys, lydintys asmenys būtų sudrausminę moksleivius.“