Daugelis bankų kelia savo paslaugų kainas – brangs sąskaitų, kredito pervedimo mokesčiai, taip pat kortelių atsiuntimas, generatorių išdavimas ir kitos paslaugos. Bankai tikina, kad paslaugos brangsta ir dėl infliacijos. O Lietuvos bankas tikina, kad Lietuvoje komercinių bankų paslaugų įkainiai vieni mažiausių.
„Swedbank“ komunikacijos srities vadovė Judita Martyšė teigė, kad nuo rugsėjo 1 d. bus atnaujinama dalis privatiems klientams skirtų, paslaugų ir operacijų įkainių.
„Pagrindiniai pokyčiai, susiję su paslaugų planais. Paslaugų plano „Patogu“ standartinis įkainis nesikeičia – jis lieka 1,3 euro mėnesiui. Už paslaugų planą „Patogu“ darbo užmokestį gaunantys klientai mokės daugiau. Šis planas jiems kainuos 1,1 euro. Dabar jo kaina siekia 0,9 euro.
„Senjorų programos“ ir programos „Auksinė paslauga“ dalyviai už paslaugų planą „Patogu“ ir toliau mokės mažesnę nei standartinę kainą. Šioms klientų grupėms „Patogu“ planas kainuos 1 euro mėnesiui, dabar jo kaina siekia 0,7 euro“, – vardijo banko atstovė.
Anot jos, pokyčiai laukia ir paslaugų planų neturintiems klientams.
„Minimalus kasdienių paslaugų mokestis sieks 1 eurą mėnesiui, dabar jo kaina siekia 0,7 euro. Bekontaktės „Debit Mastercard“ kortelės mėnesinis aptarnavimo mokestis sieks 1 eurą, dabar jo kaina siekia 0,7 euro.
Laukia ir daugiau pokyčių. Naujo PIN generatoriaus išdavimas ir keitimas kainuos 16 eurų (dabar 8,69 euro). Šią prisijungimo priemonę ir toliau nemokamai išduosime „Senjorų programos“ bei Jaunimo programos „Vienas+“ dalyviams ir „Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga“ turėtojams. Nebebus teikiama grynųjų pinigų įnešimo į kito kliento sąskaitą paslauga“, – komentavo J. Martyšė.
Pasak banko atstovės, įkainių pokyčiai buvo atlikti įvertinus išaugusius kokybiškų ir saugių banko paslaugų teikimo kaštus bei įgyvendinus pinigų plovimo prevencijos reikalavimus.
„Įgyvendinami pokyčiai leis ir toliau investuoti į klientų aptarnavimo kokybę, banko elektroninių kanalų plėtrą, naujų paslaugų diegimą bei išmanių atsiskaitymų infrastruktūrą“, – tikino J. Martyšė.
Pigiausia banko paslaugomis naudotis internetu
SEB bankas pranešė, kad irgi nuo šių metų rugsėjo 1 dieną atnaujins paslaugų kainyną.
„Ketiname ir toliau investuoti į geresnę klientų patirtį ir patogumą naudojantis skaitmeniniais kanalais. Naudotis banko paslaugomis internetu ir toliau yra patogiausia ir pigiausia.
Be to, banko paslaugų kainodara yra sudaryta taip, kad, kaip ir anksčiau, kasdienės bankininkystės paslaugomis naudingiausia būtų naudotis pasirinkus vieną iš paslaugų planų – tai yra pigiau, negu naudotis atskiromis banko paslaugomis“, – komentavo Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.
Anot jos, SEB banko paslaugų planų mokesčiai nebuvo keičiami nuo 2018 metų. Priešingai, nuo jų sukūrimo 2012 metais, paslaugų planų įkainiai nuosekliai mažėjo.
„Be to, paslaugų planų sudėtis per tuos metus buvo plečiama klientams naudingomis paslaugomis. Pavyzdžiui, 2018 m. SEB bankas pristatė galimybę klientams vienodomis sąlygomis išsiimti grynųjų iš bet kurio Lietuvos ir užsienio bankomato (ne tik SEB banko). Paslaugų planais naudojasi didžioji dauguma, t. y. 4 iš 5 SEB banko klientų“, – skaičiavo banko atstovė.
Pasak E. Dovbyšienės, kai kurių kitų banko įkainių peržiūrai įtakos turėjo dėl trečiųjų šalių kainodaros išaugusios banko sąnaudos paslaugoms teikti – pavyzdžiui, kortelių siuntimo paštu sąnaudos.
Svarbiausi pokyčiai banko klientams
„Atsižvelgiant į banko patiriamas sąnaudas dėl išaugusių siuntų tiekėjo paslaugų įkainių naujos / atnaujintos / pakeistos mokėjimo kortelės išsiuntimas privatiems ir verslo klientams paprastuoju paštu Lietuvoje kainuos 2 eurus, dabar siuntimas yra nemokamas. Naujai įsigaliosiantį įkainį – 2 eurus – klientui reikės mokėti kartą kas ketverius metus.
Tačiau šis pasikeitimas nebus taikomas privatiems klientams 3 mėnesius nuo tapimo klientu, jei asmuo klientu tapo naudodamasis SEB mobiliąja programėle. Vėliau bus taikomi pirmiau išvardyti įkainiai. Taip pat naujas pokytis nebus taikomas, jeigu klientas naudojasi paslaugų planu „Moksleivis“ ar „Standartas“. Taip pat nauji pasikeitimai negalios ir verslo klientams, jeigu jie naudojasi paslaugų planu „Startas“.
Keisis kortelės siuntimas registruotuoju paštu Lietuvoje kainuos 4 eurus, dabar kainuoja 1,45 euro, siuntimas paprastuoju paštu į užsienį – 10 eurų, dabar kainuoja 5,79 euro“ – kainų pokyčius vardijo E. Dovbyšienė.
Įkainius peržiūri vieną ar du kartus per metus
„Šiaulių bankas“ pranešė, kad rugpjūčio 1 d. verslo klientams įsigalioja nauji sąskaitų, kredito pervedimo, banko garantijų, investicinių paslaugų, mokėjimo kortelių, elektroninės bankininkystės ir kitų paslaugų įkainiai.
O nuo rugsėjo 1 d. pokyčiai laukia ir privačių klientų. Jiems įsigalios nauji sąskaitų, kredito pervedimų, banko garantijų, investicinių paslaugų, mokėjimo kortelių, elektroninės bankininkystės, pažymų ir kitų patvirtinimų parengimo ir paslaugų planų įkainiai. Taip pat keičiamos kai kurių paslaugų planų teikimo sąlygos.
Sąskaitos tvarkymas (išskyrus ne rezidentus, MPT ir tuos verslo klientus, kuriems taikomos specialios sąlygos) kainuos 1 eurą mėnesiui, dabar kainuoja 0,7 euro. Kiti kredito pervedimai SEPA, kai kai klientas neturi sąskaitos banke kainuos nebe 0,2 proc., bet 0,3 proc., minimali suma vietoje 5 eurų sieks 9 eurus.
Banko Komunikacijos grupės vadovė Monika Rožytė sakė, kad įkainių ir sąlygų peržiūra yra periodinė, kuri dažniausiai vykdoma vieną arba du kartus per metus.
„Peržiūros metu yra įvertinama klientų elgsena ir jų poreikiai, kaštų struktūra bei paslaugų kainodara. Įkainiams poveikį labiausiai lemia paslaugų teikėjų kainos, kurioms infliacija gali turėti įtakos, ir pačių paslaugų vystymas pagal klientų poreikius“, – aiškino banko atstovė.
Kol kas paslaugų kainų nedidina
„Luminor“ banko atstovė Indrė Baltrušaitienė sakė, kad banko paslaugų kainos pastarąjį kartą keitėsi balandžio 1 d.
„Kito įkainių keitimo data šiuo metu nėra nustatyta, bet apie laukiančius pasikeitimus klientai būna informuojami prieš du mėnesius. Bankas paslaugų įkainius peržiūri kasmet, esant išskirtinėms aplinkybėms tai gali būti daroma ir dažniau.
Mes siekiame užtikrinti, kad paslaugų kainodara būtų konkurencinga ir atitiktų mūsų klientų poreikius. Tai atsakingas procesas, kuriam skiriame daug laiko ir dėmesio, todėl, ar keisis ir kaip keisis paslaugų įkainiai, galime nurodyti tik tuomet, kai atliekame dabartinių įkainių vertinimą“, – komentavo banko atstovė.
„Citadele“ Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Jovita Bazevičiūtė sakė, kad bankas nėra priėmęs sprendimų dėl paslaugų kainodaros pokyčių.
„Apie įkainių pokyčius klientus informuojame iš anksto, likus ne mažiau kaip 60 dienų iki jų įsigaliojimo dienos“, – teigė banko atstovė.
Bankų mokesčiai Lietuvoje vieni mažiausių?
Lietuvos banko duomenimis, 2022 m. pirmąjį ketvirtį Lietuvos bankų sektorius uždirbo beveik 100 mln. eurų pelno – trečdaliu daugiau negu per 2021 m. tą patį laikotarpį.
Tačiau Lietuvos bankas tikino, kad skaičiuojant būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšelio kainą, Lietuvoje gyventojams taikomi mažiausi įkainiai palyginti su kitomis Baltijos ir Šiaurės šalimis.
„Latvijoje ir Estijoje vidutinis krepšelio įkainis viršija 2 eurus, Lietuvoje vidurkis šiek tiek daugiau nei 1,5 euro“, – skaičiavo Lietuvos bankas.
Anot jo, dauguma bankų periodiškai, kartą per metus, peržiūri savo taikomus įkainius už įvairias paslaugas.
„Visomis būtiniausiomis mokėjimo paslaugomis gyventojai gali pasinaudoti pasirinkę mokėjimo paslaugų krepšelį – fiksuotas mėnesio mokestis apima naudojimąsi sąskaita, mokėjimus kortele, tam tikros grynųjų pinigų sumos pasiėmimą bankomate, pervedimus eurais.
Lietuvoje tokių krepšelių įkainiai kito nedaug: per pastaruosius 5 metus, kai įsigalėjo mokėjimo paslaugų krepšelių kainodara, vidutinis krepšelio įkainis keitėsi tik keliais centais ir svyravo apie 1,5 euro mėnesiui. Kalbant apie atskirus bankus, pokyčiai buvo abiem kryptimis: keliuose bankuose įkainis mažėjo arba nesikeitė, keliuose didėjo. Per paskutinius metus, nuo 2021 m. pradžios krepšelio įkainis keitėsi, t. y. padidėjo tik viename banke“, – komentavo Lietuvos bankas.
Pasak Lietuvos banko, šiuo metu mokėjimo paslaugų krepšelio įkainis skirtinguose bankuose yra nuo 1 iki 2 euro mėnesiui.
„Kai kurie bankai taip pat taiko nuolaidas gaunantiems darbo užmokestį į sąskaitą, jaunimui, senjorams. Taigi, didelė dalis gyventojų gali pasinaudoti palankesne kainodara – gauti reikalingas paslaugas už mažiau nei 1 eurą mėnesiui.
Taip pat primename, kad visos kredito įstaigos turi pasiūlyti gyventojams pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą – tai mokėjimo paslaugų krepšelis, kurio maksimali kaina yra reguliuojama. 2022 m. maksimalus įkainis – 1,45 euro mėnesiui, o socialinę paramą gaunantiems asmenims – 0,72 euro mėnesiui. Ši reguliuojama paslauga užtikrina, kad Lietuvos gyventojai būtiniausias mokėjimo paslaugas galėtų gauti už prieinamą kainą“, – tikino Lietuvos bankas.
Jo teigimu, bankai savo paslaugų kainodarą formuoja ir paslaugų įkainius nustato individualiai.
„Apie tokius pokyčius jie turi pranešti klientams prieš 60 kalendorinių dienų iki naujiems paslaugų įkainiams įsigaliojant, kad klientai galėtų priimti sprendimą – sutikti su mokėjimo paslaugų teikimo sąlygų pokyčiais ir toliau naudotis paslaugomis ar jų atsisakyti, pavyzdžiui, rinktis kitą mokėjimo paslaugų teikėją“, – komentavo Lietuvos bankas.