Aistros dėl eurokomisaro kėdės: pasisakė ir Dalia Grybauskaitė

Iki naujo Europos Komisijos pirmininko išrinkimo likus mažiau nei dviem savaitėm, Lietuva vis dar neapsisprendusi dėl kandidatų į Europos Komisiją (EK). Politologas neabejoja, kad konservatoriai vilkina laiką, kad galėtų pasiūlyti tik Gabrieliaus Landsbergio kandidatūrą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva vėluoja, nes visi geriausi portfeliai jau išdalinti. Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius prieštarauja ir stebisi, kad Vyriausybė į kitus kandidatus nei Landsbergis net nesidairo.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Po 10 dienų bus renkamas naujas Europos Komisijos vadovas. Juo ir vėl greičiausiai taps Vokietijos politikė Ursula Von der Leyen. Nors Briuselyje viskas kaip ir aišku, Lietuvoje dramos netrūksta. Potencialiausi kandidatai apie save kalbėti vengia. O Lietuvos valdžia siųsti galimus kandidatus Europos Komisijai delsia.

Greičiausiai nenori prezidentūra, kad jau dabar įvardinti potencialūs kandidatai išvyktų į Briuselį. Potencialiausiu kandidatu užsienio spaudoje įvardijamas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. 

„Aš matau geresnių kandidatų, turint omeny, kad tai nebus užsienio politikos komisaro pozicija“, – birželio viduryje LRT teigė prezidentas Gitanas Nausėda. 

Landsbergį kaip geriausią kandidatą į Europos Komisiją mini ne tik kolegos konservatoriai su premjere Šimonyte priešaky. 

„Ar Gabrielius Landsbergis būtų geras komisaras Europos Komisijos, taip, galiu pasakyti, kad, mano nuomone, būtų puikus komisaras“, – laidoje „Info komentarai su Arnu Mazėčiu“ atsakė I. Šimonytė.

Prezidentas turi kitą kandidatą

Tuo metu prezidentas jau pasiūlė premjerei pavardę žmogaus, kuris esą puikiai tiktų į eurokomisaro kėdę. 

„Premjerė priėmė tai, mano supratimu, visai palankiai. Tai tiek žinių“, – teigia G. Nausėda. 

Anksčiau buvo kalbama, kad prezidentas eurokomisare mato tiek Šimonytę, tiek finansų ministrę Gintarę Skaistę. Tačiau Šimonytės išsiuntimas į EK, pasak politologo, būtų pražūtingas konservatorių partijai. Ir tą esą prezidentas puikiai supranta. 

„Tai būtų šitoje situacijoje pralaimėjimas konservatoriams ir būtų pralaimėjimas ilgesniu laikotarpiu, nes jie netektų žmogaus, galinčio bent kiek patempti sąrašą“, – teigia politologas Ignas Kalpokas. 

Grybauskaitė: tikiuosi, sprendimas bus priimtas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva vėluoja su kandidatais į Europos Komisiją. Esą geriausi portfeliai jau išdalinti. Prezidentė praėjusį penktadienį pridūrė, kad valdžia turi susitarti per liepos mėnesį. 

„Per šį mėnesį, liepos mėnesį, tikiuosi, kad šis sprendimas bus priimtas“, – sako D. Grybauskaitė. 

Vis dėlto, ar tikrai Lietuva vėluoja? Kadenciją baigiantis eurokomisaras V. Sinkevičius tikina priešingai. Pavyzdžiui, Estijos premjerei prognozuojama Europos diplomatijos vadovės kėdė. Tačiau ją nominavo net ne Estija ar estų politikai, o Europos Parlamento rinkimus laimėjusi partija.

„Mes tikrai niekur nevėluojame. Tie pirmieji sprendimai, kurie įvyko dėl Kaja Kallas, ar, galų gale, Komisijos pirmininkės. Kitų pavardžių mes net nežinome. Mes žinome tik tas šalis, kurios protingos ir vertina patirtį, jos perskiria komisarus, turinčius patirtį“, – sako V. Sinkevičius.

Sinkevičius kelsis į Europos Parlamentą

Tiesa, eurokomisaro Sinkevičiaus pavardė viešoje erdvėje nešmėžuoja, nors šis per penkerius darbo Europos Komisijoje metus sukaupė nemažai patirties. Argumentas, kad jis išrinktas į Europos Parlamentą netinka. Mat į eurokomisarus latviai siūlo tą patį Valdį Dombrovskį, kuris taip pat šiemet išrinktas į Europos Parlamentą. 

„Drama yra iš ten, kad mes stengiamės, jog vienas politikas būtų kuo greičiau patvirtintas ir tas klausimas būtų uždarytas“, – sako V. Sinkevičius. 

„Tos kandidatūros nėra teikiamos, bandant kelti ultimatumą: žiūrėkite, arba nusileidžiate ir mes siunčiame Gabrielių Landsbergį, arba mes turime tarptautinę gėdą“, – situaciją vertina I. Kalpokas. 

Sinkevičius ragina Vyriausybę ir prezidentą neoficialiai Europos Komisijai nusiųsti keletą kandidatų pavardžių, kad komisija pagal kandidatų sugebėjimus galėtų jiems rinkti portfelį.

„Aš ieškočiau tos pavardės pasitikrinant su Komisijos pirmininke. Kokia vis dėlto pavardė turėtų turėti geriausią Lietuvos interesus atitinkantį portfelį. To kol kas daryti nenorima. Ir dėl to labai gaila“, – sako eurokomisaras V. Sinkevičius. 

Neoficialiai kalbama, kad Lietuviai galėtų pretenduoti į transporto ir sanglaudos portfelius. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje. 

www.tv3.lt

Site Footer