Apie Raseiniuose žiauriai sumuštą 2 metų mergaitę, kuri šiuo metu labai sunkios būklės gydoma Kauno klinikų reanimacijos skyriuje, prakalbo ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Kodėl Lietuvoje nepavyksta išvengti tokių nelaimių? Kaip elgtis kiekvienam gyventojui, kai pamato smurto atvejus ar skriaudžiamus vaikus?
„Tai yra didžiulė tragedija liudyti tokį elgesį su vaikais ar artimoje aplinkoje. Turbūt nėra tokios sistemos ar tokios valstybės, kurioje kažkokia viena tobula sistema apsaugotų nuo visų piktadarybių. Vis tiek žmonės smurtauja, jie renkasi kelią elgtis labai žiauriai. Turbūt net ir geriausia sistema, deja, nebūtų pajėgi užkardyti visų atvejų“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo M. Navickienė.
M. Navickienė: turime tobulinti sistemą ir turi keistis visuomenė
Ministrė teigė, kad Vaiko teisių apsaugos tarnyba po reformos dirba gerai. Pasitikėjimas tarnyba yra išaugęs, kreipimųsi skaičius daug didesnis ir paslaugų spektras.
„Žinoma, kiekvienas toks atvejis reikalauja papildomo tyrimo, papildomos išvados, ką dar galime padaryti geriau, kur dar yra kažkoks tarpas, kurį galėtume užpildyti paslauga ar savalaikiškesniu reagavimu. Čia yra daug neatsakytų klausimų, bet tas procesas niekada nesibaigia.
Man atrodo, kad tas kelias, kurį esame nuėję yra teisingas, mes esame gerame kelyje. Tačiau sistemą tobulinti turime nuolat. Lygiai taip pat turime keistis kaip ir visuomenė. Kaip minėjau, smurtauti pasirenka patys žmonės. Kiek kartais mes laisime sau būti tolerantiškais, pateisinti tam tikrą smurto formą bet kokioje aplinkoje, tiek tas kaupiasi į tam tikras baisias pasekmes ateityje. Aš tikiu, kad Lietuva yra išsikėlusi sau tikslą ir mes ten einame, kad netoleruoti smurto jokiose aplinkose“, – sakė M. Navickienė.
Vaiko teisių specialistai skaičiuoja, kad per 3 šventines dienas buvo gauta 150 iškvietimų ir 60 kartų vyko į iškvietimus su policija.
„Statistika panaši kaip ir praėjusių metų šventiniu laikotarpiu. Mes nematome ir kitos pusės – net 80 vaikų per šventinį savaitgalį buvo perkelti į saugią aplinką. Vadinasi, kad yra kardomos galimos rizikos ar tai dėl alkoholio naudojimo, ar dėl kažkokio neatsakingo elgesio. Tarnybos reaguoja gavusios net menkiausią signalą – nesvarbu, ar telefonu, ar žinute. Reaguoja, važiuoja, žiūri.
Tai, kad mes turime daug iškvietimų ir daug galimybių sureaguoti – tai yra gerai, nes mes tuomet nepaleidžiame, nėra situacijos, kuri būtų nepamatyta, kaip, deja, kuri atsitiko Raseiniuose“, – sakė M. Navickienė.
Ką galime padaryti Lietuvoje?
Ministrė M. Navickienė papasakojo, ką reikėtų daryti kiekvienam gyventojui panašiose situacijose, jei kyla įtarimų dėl galimo smurto ar kitų atvejų prieš vaikus.
„Reaguoti. Yra Vaiko teisių apsaugos tarnybos pasitikėjimo telefonas. Paleista nauja linija ir vien per pirmąjį paleidimo mėnesį paskambino apie 20 pačių vaikų, kurie turi klausimų.
Galima paskambinti pasitarti, kad štai yra tokia situacija, ar tai yra atvejis, ar reikalingas reagavimas, ar ne. Specialistai gali patarti – jie nebūtinai iš karto važiuos, jie įvertins pokalbio metu, kokia yra informacija. Bet sakyti, kalbėti, paskambinti, pasitarti visada yra geriau negu to nepadaryti, mano įsitikinimu. Geriau būti saugiam nei po to labai stipriai gailėtis.
Tai aktyviai reaguoti, netoleruoti jokio smurto, pranešti apie jį. Tokia ilga mūsų kelionė ir mes patys turbūt kaip visuomenė turime keisti savo įpročius, mokytis pagarbiau bendrauti vieni su kitais“, – sakė M. Navickienė.
Dvynukių močiutė Jovita Opulskienė šiuo metu išgyvena šeimos tragediją. Sunkiai per Kalėdas sužalota jos dvejų metų anūkė Gustė tebėra medikų rankose ir kovoja dėl savo gyvybės, o dėl įtarimų padarytu nusikaltimu suimta jos vyriausioji dukra, mergaitės devyniolikmetė motina Greta, praneša savaitraštis „Alio, Raseiniai“.
„Niekaip netikiu, kad beprotiškai savo dukreles mylėjusi dukra būtų galėjusi taip pasielgti“, – įsitikinusi J. Opulskienė. Daugiau skaitykite čia.
Visas pokalbis su M. Navickiene laidoje „Dienos pjūvis“ – vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio viršuje.