Rusija planuoja surengti „referendumą“ dėl užgrobtų Ukrainos teritorijų prijungimo dar iki rugsėjo 15-osios, skelbia „Bloomberg“ šaltiniai.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
17:02 | Žuvusiųjų Charkive padaugėjo iki 3
Žuvusiųjų per ketvirtadienio išpuolį Charkive skaičius išaugo iki trijų, praneša UNIAN. Dar 23 žmonės buvo sužeisti.
Okupantai ketvirtadienį nusitaikė į viešojo transporto stotelę netoli turgaus ir į gyvenamąjį namą.
16:55 | Paskelbta melaginga informacija apie Zelenskio sveikatą
Rusija ketvirtadienį paskleidė dar vieną tikrovės neatitinkantį gandą, neva Volodymyras Zelenskis atsidūrė reanimacijoje, rašo UNIAN. Pats V. Zelenskis sureagavo į klaidingą informaciją ir paskelbė vaizdo įrašą savo „Instagram“ paskyroje.
„Šiandien Rusija pradėjo dar vieną klastotę, kad valstybė neva nėra vadovaujama prezidento V. Zelenskio, nes jis yra ligoninėje, tiksliau – reanimacijoje dėl sunkios būklės, sunkios sveikatos būklės. Taigi – esu kabinete“, – vaizdo įraše sakė jis.
V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad dar niekada nesijautė „toks stiprus, kaip dabar“.
Ketvirtadienį Ukrainos radijo grupė „TAVR Media“ patyrė kibernetinę ataką. Jos metu eteryje buvo paskelbta tikrovės neatitinkanti informacija apie V. Zelenskio sveikatą.
16:26 | Ukraina atskleidė Baltarusijos galimybes pulti šalį
Baltarusijos pajėgos, kurios išsidėsčiusios pasienyje su Ukraina, nekelia įsiveržimo grėsmės, pažymima Ukrainos žvalgybos ataskaitoje. Tačiau manoma, kad A. Lukašenkos režimas gali tuos dalinius naudoti diversijoms rengti ir žvalgybai.
„Grėsmė šiuo atveju gali būti tik viena, kad iš Baltarusijos teritorijos gali veikti diversinės-žvalgybinės grupės mūsų šiaurinėse srityse. Tai ir žvalgyba, ir galimos diversijos“, – UNIAN cituojamas Ukrainos gynybos ministerijos Žvalgybos valdybos atstovas Vadimas Skibickis.
Jo teigimu, Ukrainos kariuomenė stebi Baltarusijos kariuomenės veiksmus, kad būtų pasiruošusi galimam įsiveržimui. Pažymima, kad šiuo metu nėra požymių, kad būtų ruošiama puolamoji grupė.
V. Skibickis taip pat paaiškino, kad Baltarusijos oro uostuose išlieka dalis Rusijos karinės technikos, įskaitant aviaciją. Dėl to čia išlieka grėsmė Ukrainai smūgiais iš oro.
Baltarusijos gynybos ministerija pratęsė karines pratybas iki liepos 31-osios, skelbiama „Belaruskij Gajun“. Išsamią Baltarusijoje vykstančių karinių manevrų analizę atliekantys duomenų analitikai pažymi, kad Baltarusijos kariuomenė per pastaruosius mėnesius tapo geriau pasiruošusi gynybiniams veiksmams, tačiau vis dar nėra pasirengusi plataus masto puolimo veiksmams. Ypač dėl tos priežasties, kad Baltarusijos kariuomenė neturi realios karo veiksmų patirties.
16:15 | Ukraina kartoja: karas baigsis tik mūsų sąlygomis – Rusija turi palikti visą Ukrainos teritoriją
Rusijos ir Ukrainos karas gali baigtis tik Ukrainos sąlygomis, o tai reiškia, kad okupantai turi palikti visą Ukrainos teritoriją, pareiškė Volodymyro Zelenskio patarėjas Michailo Podoliakas, rašo UNIAN.
„Rusijos karas Ukrainoje gali baigtis tik Ukrainos sąlygomis. Tai reiškia, kad Rusija turi palikti visą Ukrainos teritoriją. Visa Ukrainos teritorija turi būti ukrainietiška ir tik ukrainietiška“, – sakė jis.
Anot jo, jokie pseudoreferendumai okupuotose teritorijose nesustabdys karinių veiksmų.
„Bet kokie fiktyvūs referendumai ar bet kokie kiti teisiniai formatai, kuriuos Rusija gali pasiūlyti šiose teritorijose, neturi jokios prasmės. Šiandien visi supranta ir supras, kad tai yra paprasčiausia svetimos teritorijos aneksija. Todėl karas tęsis tol, kol šios teritorijos bus išlaisvintos, ir niekas jų niekada nepripažins rusiškomis“, – kalbėjo M. Podoliakas.
15:03 | „Bloomberg“: Rusija ruošiasi aneksuoti užimtą Ukrainos dalį iki rugsėjo
„Kremlius skuba surengti referendumus okupuotose Ukrainos teritorijose, kad suteiktų Vladimirui Putinui formalų pagrindą įtraukti jas į Rusijos Federaciją jau rugsėjį“, – rašoma naujienų agentūros pranešime, remiantis savo šaltiniais Kremliuje.
Trijų „Bloomberg“ šaltinių duomenimis, okupantai ruošiasi surengti balsavimą tuose rajonuose, kurie šiuo metu yra kontroliuojami Rusijos kariuomenės dalinių, ir bet kuriuose kituose, kurie galėtų būti užgrobti artimiausiomis savaitėmis.
Tikslas yra surengti referendumus dėl jų aneksijos iki rugsėjo 15-osios. Kremliuje tikimasi, kad aneksavus žemes pavyktų įtikinti vidaus auditoriją progresu ir parodyti pasauliui, kad teritoriniai Rusijos klausimai negali būti aptariami jokiais būdais būsimose taikos derybose.
13:55 | Smūgis buvo tikslus: rusai priversti sukti galvas, ką daryti su strategiškai svarbiu tiltu
Rusijos okupuotame Chersone rusų kariai susidūrė su aprūpinimo problemomis dėl ukrainiečių apšaudyto Antonovskio tilto.
Ukrainiečių atstovas Chersono administracijoje Serhijus Hlanis pareiškė, kad rusai šioje vietoje neturi tinkamų specialistų, kad suremontuotų apšaudytą tiltą.
Nepaisant to, kad tiltas per antradienio ir trečiadienio apšaudymus nebuvo sugriautas, jam buvo padaryta tokia žala, kad sunkvežimiams važiuoti tapo pavojinga.
„Maža to, Antonovskio tilto remontui trūksta specialistų. Visi vietos profesionalai išvykę. Ieškos ko nors Kryme. <…> Reiktų įvertinti ir Ukrainos kariuomenės juvelyrinį darbą – lengvieji automobiliai gali tiltu pravažiuoti, o ginkluotė ir rusų karinė technika – ne“, – pažymėjo S. Hlanis.
Britų žvalgyba trečiadienio ataskaitoje pažymėjo, kad Antonovskio tiltas Chersone gali tapti lemiamu kovos veiksmų šiame regione momentu. Todėl netrukus galima tikėtis Ukrainos pajėgų kontrpuolimo Chersono kryptimi.
13:32 | Turkija optimistiškai vertina tikimybę susitarti su Rusija dėl grūdų
Turkijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį pareiškė „optimistiškai“ vertinantis tikimybę greitai pasiekti susitarimą, kuris išsklaidytų Rusijos būgštavimus ir leistų atnaujinti ukrainietiškų grūdų gabenimą laivais per Juodąją jūrą.
Mevlutas Cavusoglu tai pareiškė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui kiek anksčiau iškėlus netikėtą naują sąlygą grūdų eksportui iš Ukrainos atblokuoti.
Krovinių gabenimą per Juodąją jūrą blokuoja Rusijos karo laivai, taip pat minų laukai, kuriuos įrengė Kyjivas, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus amfibinio puolimo. Ukrainos uostuose yra užblokuota iki 25 mln. tonų kviečių ir kitų grūdų.
Dėl šios krizės smarkiai šoktelėjo pasaulinės maisto kainos ir milijonai žmonių skurdžiausiose pasaulio šalyse atsidūrė prie bado slenksčio.
13:11 | JAV žvalgyba suskaičiavo, kiek karių nuo vasario neteko rusai
JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriaus Williamo Burnso teigimu, JAV apskaičiavo, kad nuo karo pradžios Rusija neteko 15 000 karių, o maždaug triskart daugiau buvo sužeisti.
„Naujausiais JAV žvalgybos bendruomenės skaičiavimais, žuvo apie 15 000, o sužeistųjų – maždaug tris kartus daugiau“, – saugumo forume Aspene, JAV, sakė W. Burnsas.
Jis taip pat pripažino dideles ukrainiečių netektis, tačiau tvirtino, kad jos, tikėtina, yra mažesnės, nors konkretaus skaičiaus nepateikė.
„Ir ukrainiečiai taip pat nukentėjo – tikriausiai šiek tiek mažiau, bet vis tiek, žinote, tai dideli nuostoliai“, – pridūrė CŽV direktorius.
Nei Ukraina, nei Rusija nepateikia tikslaus savo žuvusių ir sužeistų karių skaičiaus.