Cepelinai Lietuvoje pabrango 1,5 euro ir tai – toli gražu ne viskas

Lietuvių mėgstami cepelinai per dvejus metus vidutiniškai pabrango pusantro, o dienos pietūs beveik dviem eurais. Negana to, naujausi infliacijos duomenys rodo, kad viešbučių, kavinių, restoranų paslaugos brangsta toliau.

Ekonomistus taip pat toliau stebina maisto kainos parduotuvėse, esą dalis produktų galėtų būti pigesni.

Tiesa, tai negalioja šokoladui ir kakavos gaminiams, kurie per vieną mėnesį pabrango 11 procentų.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Šalia Panevėžio įsikūrusi kavinė „Karčema Ružava“ skaičiuoja jau 7 gyvavimo metus. Iššūkių per šį laikotarpį tikrai netrūko: ir įveikta pandemija, ir energetinių kainų krizė, ir šiemet padidėję mokesčiai.

Sausio mėnesį, pakilus PVM, nedidinome kainų, nes žiemą susiduriame su klientų trūkumu, tai bijojome, kad jų dar daugiau sumažės. Kainas padidinome prieš kokį gerą mėnesį tiktai. Jeigu anksčiau cepelinų porcija kainavo 6,5 euro, tai šiuo metu jie kainuoja 8 eurus“, – pasakoja „Karčema Ružava“ vadovė Laura Mackevičienė. 

Kavinė su nerimu žvelgia į rudenį, kai vėl sumažės klientų srautas ir atsiras papildomų sąskaitų.

„Dabar, susumavus, atrodo, lyg pajamų ir gavai, bet susumavus visas išlaidas, tai to pelno kaip ir nebelieka“, – teigia kavinės vadovė. 

Pakilo cepelinų kainos

Ten valgantys klientai pasakoja, kad kainos pasikeitė ne tik šioje kavinėje.

„Ką mes anksčiau sumokėdavome už 4–5 asmenų šeimą pramogaudami, vakarieniaudami, ar pietaudami, tai dabar gal 4–3 asmenų šeimą pramaitinam už tą pačią sumą“, – sako panevėžietis Tadas. 

Cepelinų kaina pakilo ne tik Panevėžyje, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, cepelinų su mėsa porcija šalies kavinėse vidutiniškai balandį kainavo 6 eurus 23 centus. Maždaug pusantro euro daugiau nei 2022 m.

Panašiai Lietuvoje keitėsi ir dienos pietų kaina. Per dvejus metus nuo pusšešto iki daugiau nei septynių eurų už pagrindinį patiekalą ir sriubos porciją.

Valstybės duomenų agentūros statistika rodo, kad visų paslaugų kainos Lietuvoje toliau auga. Gegužės mėnesio duomenimis paslaugos šalyje per metus pabrango beveik 6 procentais.

„Bendras kainų lygis Lietuvoje tikrai yra prisivijęs, net kai kur ir aplenkęs Europos Sąjungos vidurkį. Tai nėra labai sveika ekonomikai, nes mes tapome brangia šalimi. Lietuva brangi ir išsipildė mūsų ta prognozė, kad mes tikrai tapome brangūs. Ir netgi pagal viešojo maitinimo kainų lygį mes praktiškai esame prisiviję Europos Sąjungos vidurkį“, – kalba „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.  

Labiausiai brango šokoladas

Labiausiai per metus pabrango būtent viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos, 9 procentais, toliau rikiuojasi sveikatos priežiūra ir švietimas.

Kol paslaugos brangsta, prekės toliau pinga. Čia kainų infliacija neigiama. Gegužės duomenimis, kainos per metus vidutiniškai susitraukė maždaug pusantro procento.

Maisto kainos per metus susitraukė maždaug vienu procentu. Tiesa, tokį sumažėjimą ekonomistai vadina per mažu.

„Maisto kainų augimas buvo milžiniškas per pastaruosius trejus metus, beprecedentis, tai tikrai labai menkas kritimas. Erdvės kritimui yra tikrai daugiau, na, bet matome, kad vartotojai pakankamai plačiai atveria pinigines, konkurencija nėra tokia didelė. Ir tos kainos nenori kristi“, – tikina Ž. Mauricas. 

Metinis maisto pigimas būtų ženklesnis, jei ne gegužės mėnuo, per kurį dalis produktų vėl pabrango. 

„Kakavos brangimas ir jo pasekmės būtent pasimatė gegužę. Būtent kategorija, kuri labiausiai brango gegužę iš maisto produktų, buvo šokoladas ir kakavos gaminiai“, – teigia SEB ekonomistas Tadas Povilauskas. 

Šokoladas ir desertai kakavos pagrindu per vieną mėnesį pabrango 11 procentų. Šiek tiek pakilo ir kitų produktų kainos.

„Mėsa šiek tiek brango, šiek tiek žuvis, net ir grūdiniai produktai, irgi kainos šiek tiek padidėjo. Toks jausmas yra, kad maisto kainų defliacija yra ta metinė, tas dugnas yra už nugaros“, – komentuoja T. Povilauskas. 

Kainos augs toliau

Sostinėje kalbinti praeiviai skirtingai vertina dabartinį Lietuvos prekių ir paslaugų kainų lygį:

„Lietuvos gyventojams darosi vis sunkiau, nes aš žiūriu, kad netgi ir mūsų remiami ukrainiečiai, kur aš tikrai labai užjaučiu dėl to karo, kad jie gyvena geriau Lietuvoje nei mes.“

„Ilgalaikiai tai gali būti problema, bet šiuo metu žmonės dar gali su tuo susitvarkyti.“

„Daug keliauju, tai žinau, kad kainos yra per didelės mūsų Lietuvos žmonėms.“

Prekių ir paslaugų kainų augimas vėl pradėjo greitėti. Metinė infliacija gegužę padidėjo iki pusės procento. Ekonomistai mano, kad infliacijos žemumos Lietuvoje jau buvo pasiektos, dėl to kainų augimas Lietuvoje ateityje, nors ir labai lėtais tempais, bet greitės.

www.tv3.lt

Site Footer