Dalia Grybauskaitė siūlo atsisakyti iliuzijų: ekonominė krizė neišvengiama

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina pradėti gyventi realybėje – ekonominė krizė yra neišvengiama. Ji pasigenda kalbėjimo apie realią situaciją tiek iš prezidento Gitano Nausėdos, tiek iš valdančiųjų.

„Aš nevertinu prezidento nei kalbų, nei veiklos. Bet norėčiau pasakyti, kad kalba iš principo ir turi konstituciškai atspindėti užsienio ir vidaus aktualijas, tai ir buvo padaryta. Kalbos niuansus nagrinėsite jūs, jums sėkmės ir linkiu.

Gal tik vieną pastabą norėčiau pasakyti, ne tiek kalbai, apskritai besiklostančiai situacijai, tiek geopolitinei, tiek Lietuvoje. Ko negirdžiu nei kalboje, nei Vyriausybės kalbose, politikų planuose, kad būtina atsižvelgti į geopolitinės ekonominės situacijos blogėjimą. Yra didelė tikimybė, kad nuo teorijų apie stagfliaciją, ekonomika pereina į recesiją. Tą galime matyti jau šį rudenį ir žiemą. Tai reiškia, kad Lietuvoje ekonominė krizė taip pat atsibels dvejų-trijų mėnesių laikotarpyje.

Kodėl taip sakau? Nes visi planai apie papildomas lėšas, apie antiinfliacinius paketus turi atsižvelgti į geopolitinės ekonomikos lėtėjimą ir tai, kad tokių lėšų dėl ekonomikos susitraukimo gali nebūti. Šito aš negirdžiu. Aš girdžiu kalbas, kurios buvo taikos, augimo ir klestėjimo laikotarpiu. Deja, tas laikotarpis baigėsi“, – po G. Nausėdos metinio pranešimo Seime susirinkusiems žurnalistams sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak jos, tokios priemonės kaip vienkartinės išmokos tik ir didins infliaciją. D. Grybauskaitės teigimu, tokia didelė infliacija, kartu su ekonomikos sulėtėjimu, yra absoliučiai neišvengiama ekonominė krizė.

„Tą turime turėti galvoje, neturėti iliuzijų, nežadėti, ko negalime realizuoti ir pradėti gyventi realybėje. To aš kol kas negirdžiu“, – teigė D. Grybauskaitė.

D. Grybauskaitė nesiėmė vertinti nei opozicijos, nei valdančiųjų konkrečių siūlymų, kuriais norima mažinti infliacijos pasekmes.

„Daug ką galima ir bus galima daryti. Atsižvelgti į realijas privalome. Būtent nepamatuotas ekonomikos skatinimas, populistinis, politinis ekonomikos skatinimas pandemijos metu, kalbu apie visą pasaulį, ne tik apie Lietuvą, tiesiog buvo mada mėtyti lengvus pinigus iš sraigtasparnio, vienkartinės išmokos, praktiškai sutariama, kad tai buvo viena iš pagrindinių priežasčių, sukėlusių tokią didžiulę pasaulinę infliaciją. Mes inertiškai darome ir siūlome tą patį. Tą ir noriu pasakyti – politinis elitas neatsižvelgia, kad šitas laikotarpis baigėsi“, – dėstė prezidentė.

„Kol kas aš negirdžiu mūsų politikų kalbose, kad jie supranta, į kur smunka geopolitika, į kur smunka viso pasaulio ekonomika, paskui – ir Lietuvos ekonomika. Po pusmečio tokių lėšų nebus, o mes žadame, žadame ir žadame. Reikia baigti žadėti, atsižvelgti į realybę ir atsakingai elgtis. <...> Tai atsakomybė visų – nuo Vyriausybės, Seimo iki prezidento“, – pridūrė ji.

D. Grybauskaitė akcentavo, kad paramos priemonės privalo būti skiriamos ne visiems, o tiems, kuriems labiausiai to reikia.

„Aš kol kas girdžių taikos entuziazmą, gerovės entuziazmą ir dalybų entuziazmą. Lėšų nebėra“, – konstatavo D. Grybauskaitė.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer