Į musulmonų grasinimus Lietuva reaguoja labai rimtai: policija ir žydų bendruomenė imasi išskirtinių priemonių

Buvęs „Hamas“ vadovas paragino visus pasaulio musulmonus, palaikant palestiniečius, penktadienį stoti į kovą su Izraeliu ir surengti džihado (šventojo karo) dieną. Reaguodama į šį grasinimą, Lietuvos policija dar labiau sustiprins patruliavimą prie sinagogų, mokyklų, Izraelio ambasados ir kitų žydams svarbių objektų. Priemonių imasi ir žydų bendruomenė: Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija penktadienį pamokas ves nuotoliniu būdu, o nuo kitos savaitės prie ugdymo įstaigos budės specialius mokymus baigę tėvai.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis patvirtino, kad apie „Hamas“ grasinimus žino ir į juos policija reaguoja. Nors pareigūnų patruliavimas dėl galimų incidentų prieš žydus sustiprintas nuo šeštadienio, rytoj tam bus skiriama dar daugiau dėmesio.

„Didesnės pajėgos ir tam tikrų objektų sustiprinimas yra nuo šeštadienio, kai prasidėjo karas Izraelyje. Kadangi gavome informaciją apie galimus išpuolius penktadienį, rytoj prie tam tikrų objektų bus dar labiau sustiprinta“, – teigė R. Matonis. 

Anot policijos atstovo, atidžiau bus saugomi visi su žydais susiję objektai: sinagogos, mokyklos ir kitos vietos.

Buvęs „Hamas“ vadovas Khaledas Meshaalas penktadienį paragino visus pasaulio musulmonus, palaikant palestiniečius, stoti į kovą su Izraeliu.

„Penktadienį [turime] vykti į arabų ir islamo pasaulio aikštes ir gatves“, – „Reuters“ atsiųstame įrašytame pareiškime sakė K. Meshaalas, šiuo metu vadovaujantis „Hamas“ diasporos biurui.

Mokyklą saugos mokinių tėvai

Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorė Ruth Reches sako, kad pareigūnai žydų objektus galėtų saugoti atidžiau. Dėl saugumo mokyklos bendruomenė vos prasidėjus karui Izraelyje raštu kreipėsi į policiją. Nuo šeštadienio ji sustiprino patruliavimą ties žydų objektais, bet, anot R. Reches, to nepakanka.

„Pravažiuoja su mašina. Vakar, man atrodo, du kartus buvo pravažiavę. Bet vaikai mokykloje yra nuo 8 val. ryto iki 18 val. vakaro“, – komentuoja R. Reches. 

Nerimą dar sustiprino viešojoje erdvėje pasirodę buvusio „Hamas“ lyderio grasinimai žydų tautai. Dėl galimų grėsmių rytoj Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje pamokos vyks nuotoliu.

Nuo kitos savaitės mokyklą planuoja saugoti ne tik pareigūnai, bet ir gimnazijos mokinių tėvai.

„Šiandieną susirenka savanorių tėvų grupė. Iki 30 tėvų atsiliepė. Bus susitikimas ir mokymai su saugos specialistu, kuris yra Izraelyje mokytas, kaip reaguoti į teroristinius išpuolius ir saugoti žydiškus objektus. Tėvai patys nuo kitos savaitės patruliuos ir saugos mokyklą“, – sako gimnazijos direktorė Ruth Reches.

Nuo šeštadienio iki ketvirtadienio, anot direktorės, dienos praėjo ramiai – nebuvo gauta jokių grasinimų, nefiksuota incidentų. Vis dėlto nerimas mokyklos bendruomenėje nesumažėjo.

„Pas mus mokosi vaikai izraeliečių, kurie turi informaciją iš pirmų lūpų, kas vyksta Izraelyje. Jie labai susirūpinę. Dėl to mes turime užtikrinti saugumą“, – kalba R. Reches.

Izraelio ambasada: teroristai gali pasiekti bet kurią vietą

Penktadienį saugumas turėtų būti sustiprintas ir prie Izraelio ambasados. Pirmasis sekretorius Eres Golan teigia, kad iki šiol ambasada nebuvo gavusi grasinimų.

„Mes, kaip ambasada, visada perspėjame, ypač šiomis dienomis, tačiau jokių konkrečių grasinimų, išskyrus tai, kas buvo paskelbta pasaulyje, nesulaukiame. Vilniuje ar visoje Lietuvoje jokių konkrečių grasinimų nesulaukėme“, – komentuoja E. Golan.

Vis dėlto atsipalaiduoti, anot pašnekovo, nereikėtų, mat teroristai tik ir ieško silpnųjų vietų valstybių saugumo sistemose.

„Mes nežinome apie jokias konkrečias grėsmes Lietuvoje, bet žinome, kad teroristinės organizacijos stengiasi pasiekti bet kurią vietą, į kurią gali patekti. Manau, kad kiekviena vieta turėtų būti budri ir pasiruošusi bet kokiam tokiam atvejui, kad teroristinė organizacija bandys pasiekti įvairius objektus ir galbūt mus nustebinti“, – kalba E. Golan.

„Ankstesniais atvejais matėme, kad [teroristai] bando užpulti izraeliečius ar žydus įvairiuose Europos miestuose arba JAV, Azijoje. Jie yra visur. jie mato, kad saugumo institucijos nėra pasiruošusios, ir bando pralaužti ratus ir atakuoti“, – priduria pirmasis sekretorius.

E. Golan teigia, kad Izraelio ambasada pasitiki Lietuvos saugumo institucijomis. Prasidėjus karui Izraelyje, ambasada susisiekė su Lietuvos policija, prašydami sustiprinti apsaugą aplink žydų ir Izraelio piliečių bendruomenių vietas visoje Lietuvoje. Pareigūnai šį sprendimą priėmė šeštadienį.

„Mes pasitikime jais, kad jie seka tokias grėsmes ir bus budrūs bei pasirengę užtikrinti, kad nieko neatsitiktų“,– sako E. Golan.

Policija sustiprino patruliavimą nuo šeštadienio

Palestiniečių grupuotei „Hamas“ pradėjus netikėtą Izraelio puolimą, Policijos departamentas nuo šeštadienio sustiprino patruliavimą ties sinagogomis bei kitomis vietomis.

„Kažkokių ypatingų rizikų kaip ir nematome, tačiau jau šeštadienį po šitų įvykių buvo priimtas sprendimas sustiprinti tam tikrų objektų apsaugą policijos pajėgomis. Policijos patruliams nurodyta į patruliavimo maršrutus įtraukti visas sinagogas, kurios Lietuvoje yra, kitas vietas, susijusias su žydais“, – LRT radijui antradienį sakė departamento atstovas R. Matonis. 

„Pareigūnai patruliuoja tose vietose, aplanko tas vietas, pabendrauja su tuos objektus saugančiais asmenimis, sargais, perduoda tam tikrą informaciją, pasikeičia kontaktais“, – teigė jis.

Anot R. Matonio, kol kas jokių incidentų neužfiksuota.

Vis daugiau šalių imasi stiprinti apsaugą baiminantis dėl išpuolių prieš žydų bendruomenes. 

„Hamas“ savaitgalį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Konflikto metu žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo palestiniečių kovotojų ir Izraelio konflikto pradžios Gazos Ruože savo namus paliko daugiau kaip 123 tūkst. žmonių.

Žygų bendruomenė saugosi pati

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky policijos sprendimą nuo šeštadienio sustiprinti patruliavimą sveikina ir įspėja, kad Lietuvoje taip pat turime apsisaugoti nuo netikėtų incidentų bei provokacijų.

„Kaip žinome, visuose teroristų planuose yra užpuolimas ne tik Izraelyje gyvenančių žydų, bet žydų, gyvenančių diasporoje. Paprastai galima laukti tokių užpuolimų. Čia nebūtų nieko nuostabaus“, – komentuoja F. Kukliansky.

„Nėra pas mus tokios grėsmės, kadangi nėra šitiek pabėgėlių ir jie valdomi, bet atsarga gėdos nedaro“, – priduria ji.  

Anot pašnekovės, pastebėję ką nors įtartino, žydų bendruomenės nariai, dažniausiai kreipiasi ne į policiją, o į bendruomenės vadovybę. Vis dėlto iš savo bendruomenės narių apie provokacijas ar kitus incidentus iki antradienio bendruomenės pirmininkė dar negirdėjo.

„Ne. Aš pati tikrai negirdėjau, būčiau pranešusi“, – kalba F. Kukliansky.

Ji pažymi, kad saugumu rūpinasi ir pačios žydų bendruomenės nariai. Vis dėlto, anot F. Kukliansky, jie nėra tokie pajėgūs kaip policija. Be to, už darbą apsaugai moka ne valstybė, o ta pati Lietuvos žydų bendruomenė.

„Pas mus yra ir apmokytų žmonių. Tik kad mūsų pajėgos yra labai mažos. Mes turime patys mokėti atlyginimus apsaugai. Tai prieštarauja Europos Komisijos Briuselyje priimtai strategijai, kuri įpareigoja valstybę rūpintis saugumu.

Ir tai ne šiaip sau kažkokios valdininko išsigalvojimas, bet tai yra dėl, deja, esančių precedentų. <…> Užpuola ir mokyklas, ir sinagogas – tas vietas, kur yra didesnė žmonių koncentracija“, – pažymi F. Kukliansky.

Karas Izraelyje

Gazos Ruožą valdantis judėjimas „Hamas“ šeštadienį auštant pradėjo beprecedentę ataką prieš Izraelį, paleidęs tūkstančius raketų ir keliose vietose pasiuntęs per sieną dešimtis kovotojų oru, sausuma ir jūra.

Izraelis buvo užkluptas netikėtai, per svarbią judėjų šventę.

„Hamas“ tuomet paskelbė pradedantis naują operaciją prieš Izraelį.

Izraelio kariuomenė reaguodama paskelbė šalyje karo parengtį ir pradėjo smūgius taikiniams Gazos Ruože, tad tikriausiai prasideda naujas intensyvių kovų tarp nesutaikomų priešininkų periodas.

Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.

www.tv3.lt

Site Footer