Daugelis gyventojų turi sąskaitas bankuose ir naudojasi jų elektroninėmis paslaugomis kompiuteriu ar telefonu. Paprastai į jį bankas praneša, kada kokia suma nuo sąskaitos nurašyta, o kada kokia – įskaityta. Tačiau kartais tokie pranešimai gali gerokai nustebinti.
Tuo galėjo įsitikinti portalo tv3.lt skaitytoja Ieva (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma) iš Vilniaus. Ji dar visai neseniai minėjo savo trisdešimtmetį ir iki 65-erių metų, kuomet sukaks pensinis amžius, jai dar reikės ilgai gyventi ir dirbti.
Senatvės pensija kai iki jos dar dešimtys metų
Vieną šios savaitės dieną moteris į telefoną gavo labai netikėtą „Swedbank“ pranešimą, kad į jos sąskaitą buvo įskaityta pensija iš „Sodros“.
„VSDF (Valstybinio socialinio draudimo fondo) Valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Senatvės pensija“, – rašoma pranešime ir nurodoma pervesta suma. Be kita ko, ji labai artima vidutinei senatvės pensijai.
Netrukus Ieva pasidalijo šia žinia asmeninėje paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.
„Ačiū, „Sodra“! Aš ir sakau, kur ta jaunystė prabėgo. Tikiuosi, susiprasit nuo šiol kreiptis „jūs“, – juokavo vilnietė.
Portalui tv3.lt pasidomėjus su gautu pranešimu galimai susijusiomis aplinkybėmis, ji pripažino, kad neseniai sirgo, turėjo laikino nedarbingumo pažymėjimą ir šiomis dienomis turėjo gauti ligos išmoką.
Vis dėlto ji stebėjosi, kodėl „Sodra“ ar „Swedbank“ siunčia tokius klaidinančius pranešimus.
Juk ligos išmoka ir pensija tuo pačiu metu gali būti mokama ir tiems darbuotojai, kurie jau gauna ir pensiją. Pavyzdžiui, jiems tikrai gali kilti daug neaiškumų dėl gautų pinigų sumų, mat pensijos nėra apmokestinamos jokiais mokesčiais, o nuo ligos išmokų juos reikia mokėti.
Paklausti apie šią situaciją, „Sodros“ atstovai neigė, kad savo klientams atliko mokėjimus su klaidingai nurodyta jų paskirtimi.
„Iš „Sodros“ išėjusių mokėjimų su klaidinga paskirtimi neidentifikavome. Mokėjimo paskirtyje nurodoma: „Sodros“ išmoka, byla XXXXX“.
Kiek yra žinoma iš bendrosios bankų klientų patirties, pajamų ir išlaidų kategorijas priskiria banko programa, tačiau kiekvienas naudotojas gali jas pakoreguoti“, – rašoma „Sodros“ atsiųstame komentare.
Klientai kalti, kad sistema praneša klaidingai?
„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius taip pat nesureikšmino, kad banko pranešime klientei nurodoma klaidinga informacija.
Pasak jo, klientai patys turėtų pasirūpinti, kad juos pasiektų teisinga informacija apie gautus pinigus.
„Pajamų ir išlaidų kategorijas pagal nustatytą algoritmą priskiria banko biudžeto valdymo programa. Jei tokio tipo operacijų anksčiau nebuvo, sistema jas priskiria artimiausiai kategorijai pagal reikšmę, tačiau kiekvienas naudotojas gali jas pakoreguoti.
Tai yra įrankis sukategorizuoti savo išlaidas ir pajamas. Tai nėra sąskaitos išrašas“, – paaiškino S. Abraškevičius.
„Sodra“ ir bankai gyventojams nuolat primena būti atidiems dėl į telefonus gaunamų pranešimų. Neretai juos siunčia sukčiai, kurie išvilioja pinigus iš patiklių žmonių.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 612,7 tūkst. senatvės pensijų gavėjų. Vidutinė senatvės pensija yra 412,7 euro.
Vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį pensijų draudimo stažą yra 441 euras, o jo neturint – 229,5 euro.
Mokamos padidintos pensijos
„Sodra“ primena sausį išmokėjusi padidintas senatvės ir kitas socialinio draudimo pensijas.
Vasarį didesnės išmokos pasieks ir išankstinių pensijų gavėjus bei žmones, gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, pareigūnų ir karių pensijas.
Kai kurie gavėjai vasarį gali sulaukti mažesnių sumų nei sausį – taip yra dėl to, kad padidėjus pensijai, sumažėja mažų pensijų priemoka.
Nuo vasario didesnės sumos pasieks išankstinių pensijų, taip pat šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, pareigūnų ir karių pensijų gavėjus. Visos šios pensijos mokamos už praėjusį, o ne einamąjį mėnesį, todėl sausį šie gavėjai dar nepajuto padidėjimo.
Tačiau kai kas gaus ir mažiau pinigų. Jei žmogus turi būtinąjį stažą, visų jo gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis.
2021 metais jis siekė 260 eurus, o 2022 metais padidėjo iki 267 eurų. Jei būtinojo stažo žmogus nesukaupė, primokama mažiau. Tada priemokos dydis priklauso nuo turimo ir būtinojo stažo santykio.
Po pensijų indeksavimo kai kurie gyventojai gali gauti mažesnę priemoką arba jos nebegauti, jei atnaujinta pensija didesnė nei 267 eurai. Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija pernai siekė 230 eurų ir buvo mažesnė nei 260 eurų, tad jis gaudavo ir 30 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams.
Po indeksavimo jo pensija 2022 metų sausį pasiekė 254 eurus. Pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, tad jau sausį gyventojas gavo 254 eurų pensiją. Tuo tarpu priemokos mokamos už praėjusį mėnesį – taigi sausį gyventojas gavo priemoką už gruodį, kuri apskaičiuota pagal gruodžio mėnesio gaunamą pensiją ir siekė 30 eurų. Taigi sausį žmogus iš viso gavo 284 eurus.
Vasario mėnesį gyventojas gavo padidėjusią pensiją – 254 eurus ir priemoką už sausio mėnesį, kuri siekia 13 eurų, kad visa pensijų ir išmokų suma nebūtų mažesnė nei 267 eurai. Taigi, palyginti su sausiu gyventojas gavo mažesnę sumą, tačiau lyginant su 2021 metų gruodžiu ši suma padidėjo.
Kada mokamos vienišo asmens išmoka?
Nuo naujųjų metų mokama ir padidėjusi – 32 eurų dydžio – vienišo asmens išmoka. Sausį asmenys, kuriems vienišo asmens išmoka paskirta praėjusiais metais, gavo dvi išmokas – už gruodį ir už sausį.
Taip yra dėl to, kad pasikeitus įstatymui, nuo naujųjų metų vienišo asmens išmoka mokama už einamąjį, o ne už praėjusį mėnesį. Išmoka mokama periodiškai kas mėnesį – vasarį jos sulauks tie gavėjai, kuriems išmoka buvo paskirta 2021 metais.
Šiais metais prašymo dėl vienišo asmens išmokos teikti nebereikia. Nuo 2022 metų pradžios vienišo asmens išmoka yra skiriama automatiškai, pagal turimus valstybės registrų duomenis.
Gavėjai, kuriems ši išmoka priklauso nuo sausio, išmoką ir susidariusią nepriemoką gaus kovo mėnesį.
Pavyzdžiui, jei žmogus įgijo teisę į išmoką 2022 m. sausio mėnesį, 2022 m. kovą jis gaus išmoką už einamąjį mėnesį bei susidariusią nepriemoką už sausio ir vasario mėnesius – iš viso 96 eurus. Vėliau išmoka bus mokama periodiškai kas mėnesį.
Tuo pačiu laiku vienišo asmens išmoką gaus ir tie asmenys, kurie prašymus pateikė pernai, tačiau teisę gauti išmoką įgijo tik šiais metais. Ji taip pat bus išmokėta tiems žmonėms, kurie teisę į išmoką įgijo nuo 2021 metų liepos ar vėlesnio mėnesio, bet nesikreipė dėl jos skyrimo.