Ieškomas oro gynybos sistemos operatorius. Geras atlyginimas. Suteikiamas apgyvendinimas ir sveikatos draudimas. Išmoka drabužiams. Maitinimas tris kartus per dieną.
Rusijos darbo skelbimų svetainėse ir socialiniuose tinkluose šiomis dienomis gausu įvairiausių darbo pasiūlymų. Ieškomi valytojai, virėjai, programuotojai, maisto prekių parduotuvių kasininkai.
Tarp jų ir darbo pasiūlymai Rusijos kare su Ukraina, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty.
Prasidėjus ketvirtajam karo mėnesiui, konflikto pabaigos nematyti: invazija virsta sekinimo karu. Kol Rusija stengiasi sudaryti pergalės įspūdį, Ukraina toliau atkakliai ginasi, dažnai nelygiomis sąlygomis. Abi pusės patiria didelius nuostolius. Ukrainos valdžia praneša kasdien netenkanti daugiau nei šimto karių.
Tuo metu Rusija daro viską, kad tik nuslėptų tikruosius savo praradimus. Yra sunku rasti patikimų skaičiavimų, tačiau Vakarų pareigūnų manymu, Rusija kovose neteko daugiau nei 20 rūkst. karių. Ukraina skelbia, kad Rusija neteko apie 32 tūkst. karių.
Daugybė Vakarų ekspertų teigia, kad toks Rusijos nuostolių tempas – tiek karių, tiek technikos – nėra tvarus, tačiau Kremlius vis dar neskelbia visuotinės mobilizacijos.
Siekdama papildyti senkančias pajėgas Ukrainoje, Rusija ėmėsi taktikos, kurią kai kurie specialistai vadina „slapta mobilizacija“. Šiam tikslui yra panaudojamas oficialus įsidarbinimo polapis Rusijos gynybos ministerijos interneto svetainėje.
Tačiau tokie darbo skelbimai taip pat yra publikuojami populiariausiose darbo paieškos portaluose bei socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, „VKontakte“. Darbo skelbimuose teigiama, kad ieškomi žmonės užimtų pareigas reguliariojoje kariuomenėje.
Gegužės 24 d. darbo paieškos svetainėje „Head Hunter“ buvo paskelbtas skelbimas, pavadinimu „Samdomas karys“. Siūlomas atlyginimas – 150 000 rublių per mėnesį, neatskaičius mokesčių (tai yra apie 2 400 eurų, o toks atlyginimas gerokai viršija vidutinį atlyginimą Rusijoje – apie 910 eurų).
„Granatsvaidis yra motorizuotųjų šaulių būrio dalis, – rašoma darbo aprašyme. – Jis atlieka svarbų vaidmenį stiprinant būrio ugnies galią. Apsiginklavęs granatsvaidžiu, raketinėmis granatomis ir granatomis su kryptiniu užtaisu, jis šaudo į sausumos ir jūros taikinius bei priešo šarvuočius, slopina šaudymo taškus.“
Tarp išvardintų privalumų: kambarys ir maitinimas, sveikatos draudimas, išmokos drabužiams, pensija, išdirbus 20 metų, bei kiti dalykai.
Skelbime nėra minimas karas Ukrainoje.
Įdarbinimo portaluose taip pat galima rasti darbo skelbimų, ieškančių oro gynybos sistemų operatorių, kuriems yra keliamas reikalavimas „puikiai išmanyti savo ginklą“, bei vairuotojų, kurie gebėtų: „Užtikrinti efektyvų ir saugų patikėtos įrangos veikimą transportuojant padalinio personalą ir logistinę techniką tiek įprastomis dienomis, tiek mūšyje.“
Kitas skelbimas, be datos paskelbtas svetainėje „SuperJob“, ieško asmens, galinčio užimti kiek aukštesnes karinio dalinio vado pareigas. Pradinis atlyginimas – 200 000 rublių (apie 3 260 eurų). Tarp reikalavimų: „Kovos sąlygų ir bendrųjų karinių taisyklių išmanymas; bendrosios ginkluotės pagrindai… padalinio ginklų ir karinės įrangos išmanymas; jų naudojimo ir priežiūros taisyklių žinojimas; apmokymo ir ugdymo pagrindai; gebėjimas išlaikyti karinę drausmę ir aukštą personalo moralinę bei psichologinę būklę.“
Nemaža dalis darbo skelbimų yra publikuojami didžiausiame Rusijos socialiniame tinkle „VKontakte“ esančiuose samdiniams skirtuose puslapiuose.
Vienas tokių puslapių, turintis virš 133 000 sekėjų, yra „Army Z“. Jo pavadinime – aiški nuoroda į „Z“ simboliką, kurią Kremlius pasitelkė šiame kare. „Army Z“ puslapyje yra dalinamasi propagandiniais vaizdo įrašais, tokiais kaip 2015 m. sukurtas vaizdo įrašas „Aš – rusas okupantas“.
„Aš – rusas okupantas. Ir man atsibodo dėl to atsiprašinėti. Aš esu okupantas pagal savo prigimtinę teisę, aš esu agresorius ir kraujo ištroškęs monstras. Bijokite“, – sakoma vaizdo įraše. Jį sukūrusi studija vėliau teigė, kad šį projektą užsakė neįvardintas vyriausybinis organas.
Šauktiniai ir samdiniai
Prezidentas Vladimiras Putinas priešinasi visuotinei mobilizacijai, kuri iš esmės reikštų karo paskelbimą Ukrainai. Dabar V. Putinas mieliau pasitelkia apibūdinimą „speciali karinė operacija“.
Mobilizacija galėtų papiktinti Rusijos žmones, kurių dauguma, nepaisant augančio žuvusiųjų skaičiaus ir didėjančios šalies izoliacijos, iki šiol demonstravo palaikymą karui arba tam tikrą ramybę.
Šiuo metu Rusijos ginkluotąsias pajėgas sudaro apie 900 000 karių. Tai šauktinių (visi 18–27 metų vyrai privalo atlikti vienerius metus trunkančią privalomąją pradinę karo tarnybą) ir savanoriškai samdiniais tapusių karių, sudarančių vis didesnę visų pajėgų dalį, derinys.
Samdiniai, kurie paprastai tarnauja trejus ar daugiau metų, dažniausiai būna geriau apmokomi nei šauktiniai, kuriems draudžiama dalyvauti aktyviuose konfliktuose, pavyzdžiui, kare Ukrainoje.
Kariuomenė imasi ir kitų pastangų savo kovinėms pajėgoms sustiprinti.
Įstatymų leidėjai neseniai priėmė įstatymą, leidžiantį ginkluotose pajėgose tarnauti vyresniems nei 40 m. vyrams. Gynybos ministras Sergejus Šoigu teigė, kad visi „specialiosios karinės operacijos“ Ukrainoje kovotojai pagal Rusijos įstatymus bus laikomi veteranais, taigi jiems priklausys daugybė naudingų bei ilgalaikių socialinių išmokų.
„Radio Free Europe Caucasus Realities“ gautame vaizdo įraše yra užfiksuotas verbuotojas iš pietinės Rusijos Krasnodaro srities, teigiantis, kad kariai gaus premijas už „didvyriškus veiksmus“, tokius kaip: „Tanko, lėktuvo ar šarvuočio sunaikinimas ir taip toliau.“
Kol kas nėra aišku, kokią įtaką turi darbo skelbimai didinant karinę Rusijos galią.
Naujų karių verbavimą apsunkina tai, kad, nepaisant valdžios pastangų užgniaužti bet kokias viešas diskusijas apie karo aukas ir žuvusiųjų skaičių, su kuriuo susiduria Rusijos pajėgos, kai kurie kariniai ir sukarintieji daliniai atsisako dislokuoti savo karius Ukrainoje.
Vienas žymus Rusijos žmogaus teisių advokatas balandžio mėnesį sakė, kad daugiau nei 1 000 karinio personalo narių ir Nacionalinės gvardijos karių iš mažiausiai septynių regionų atsisakė paklusti įsakymams dėl dislokacijos Ukrainoje. Atvirų duomenų tyrėjai mano, kad tikrasis skaičius, greičiausiai, yra daug didesnis.
„Laisvos darbo vietos „Vagner“ grupuotėje“
Dar vienas būdas, kaip Rusijos kariuomenės vadai stiprina kovines pajėgas Ukrainoje, yra Čečėnijos karinio dalinio, dar vadinamo „Kadyrovcais“, siuntimas į konkrečias vietoves Ukrainoje, pavyzdžiui, į mūšį Mariupolyje.
Privačios samdinių kompanijos, tokios kaip „Vagner“, pagarsėjusios savo vaidmeniu Libijos ir Sirijos konfliktuose, interneto portaluose bei socialiniuose tinkluose taip pat aktyviai ieško norinčiųjų įsidarbinti.
„VKontakte“ tinkle veikiančiame puslapyje „Laisvos darbo vietos „Vagner“ grupuotėje“ birželio 3 d. buvo pasidalinta įrašu, pavadinimu „Kaip 2022 m. prisijungti prie „Vagner“?!
„Ką ši kompanija siūlo? – rašoma įraše. – Motyvuotą ir subrendusią komandą su patyrusiais kovotojais, turinčiais plačią kovinę patirtį. Čia nėra kariuomenės beprotybės ir biurokratijos. Čia gausite nuolatinį tikrą karinį mokymą ir galimybę įgauti naujų specialių įgūdžių. Yra galimybė dirbti visame pasaulyje.“
Tačiau privačių karių įtraukimas į Rusijos karines operacijas yra problemiškas teisiniu požiūriu: net ir smarkiai išaugus „Vagner“ ir kitiems panašiems tinklams, privačios karinės įmonės Rusijoje vis dar yra nelegalios, nepaisant to, Rusijos karinės ir žvalgybos agentūros naudoja šias grupes kaip šešėlines karines pajėgas.
Dėl komentarų ar atsakymų į klausimus apie darbo skelbimus ir tai, ar jie didina įdarbinimo pajėgumus, su Rusijos kariuomenės pareigūnais susisiekti nepavyko.