Jau žino, kokie orai laukia vasarą: parodė pati gamta

Pavasaris savo permainingais orais nustebino daugelį iš mūsų. Vieną dieną šviečia saulė, kitą jau sninga. Niekada negali žinoti, ko tikėtis atsibudus ryte, todėl įdomu, kokius orus mums atneš sparčiai artėjanti vasara?

Naujienų portalui tv3.lt etnologas Libertas Klimka pasakojo, kokių orų tikėtis artimiausiomis savaitėmis, kokia bus vasara bei iš kokių gamtos ženklų galime nuspėti orus patys?

Laukia permainingi orai

Sekmadienį buvo ypatinga diena – Sekminės, o pagal šios dienos orus senovėje žmonės nuspėdavo ir ateinančio laikotarpio orų prognozes. Kokie orai buvo per Sekmines – tokie ir tęsis iki pat Petrinių: birželio 29 dienos.

Sekmadienį pirmoji dienos pusė buvo saulėta bei graži, o antroji dienos pusė atnešė mums perkūnijos, lietaus, kai kur net gi labai gausaus, o buvo tokių vietovių, kurioje iš dangaus krito ir ledukai.

„Panašu, kad tokie orai bus visą likusį pavasarį ir birželį. Iš šilumos užteks, ir kartu staigių nukrypimų. Vasaros pobūdį turėjo lemti ir pastebėjimas – ar gegutė pirmiau pradeda kukuoti, ar kregždės pirmiau atlekia.

Jei gegutė pirma – tada vasara bus labai lietinga, tačiau šį kartą ir pats įsitikinau, kad pirmiau pasirodė kregždės, net gi savaite anksčiau. Todėl vasara bus saulėta. Tačiau, ką dar pastebėjau, kad jos lizdus suka patalpose, ten, kur aš buvau, daržinėje sulipdė savo lizdelį, garaže, o tai rodo, kad jos bijo vasariškų liūčių ir jų gali pasitaikyti.

Kregždės labai gerai nuspėja rytdienos orus, trumpalaikes prognozes. Galima nuspėti pagal tai, kaip jos skraido – jei pažeme, jos ten gaudo visokias museles ir mašalus, tai reiškia, kad didėja slėgis ir kaupiasi lietus“, – pasakoja L. Klimka.

Etnologas mano, jog tokie orai, kokie buvo Sekminių metu – tęsis visą birželį, o antroji vasaros pusė gali būti pastovesnė ir ramesnė, todėl jei planuojate atostogas Lietuvoje, geriau rinktis antrąją vasaros pusę – ji bus geresnė.

Žinoma, jei planuojate atostogauti Egipte: saulės ten visada pakaks. Etnologas tikina, jog vasara kontrastinga ir permaininga dėl globalinių priežasčių, kurios ir sukelia permainas visoje Žemėje.

„Neseniai matėme Šiaurės pašvaistę – tai saulės aktyvumo išdava. Žinoma, yra ir kitų priežasčių, kurios visos susideda. Sako, kad šiemet bus galima visko tikėtis, bet Lietuvoje mes dar gyvename gerai, kaip Dievo užantyje.

Visos didelės permainos vyksta kažkur kitur: potvyniai, ugnikalnių išsiveržimai, žemės drebėjimai. Turbūt dėl to mes kartais ir nemylime savo šalies, nes čia nuobodu“, – šmaikštauja L. Klimka.

Stebėkite gamtos ženklus

Pasak etnologo, vasaros orų spėjimai pagal mūsų liaudies išmintį daugiausia yra trumpalaikiai, nes žmonės gyvendami anksčiau, vasaros darbų negalėdavo perkelti, todėl nesvarbu: ar sušlapsi, ar peršalsi – vasarą niekas nebaisu.

Trumpalaikiai spėjimai yra ganėtinai patikimi. Anksčiau žmonės orus spėdavo pagal tai, kaip teka ir leidžiasi saulė. Būdavo fiksuojama kokia yra tekančios saulės spalva, kokia besileidžiančios, kaip atrodo horizontas, ar debesys migloti, ar spalva ryški, galbūt žaros spalva?

Pagal tai spėdavo, ar rytojus bus gražus, ar bus prastas. Mėnulio ratas taip pat rodo oro permainas – jei ratas mažiukas, permainos bus greitos, o jei ratas platesnis – permainos bus už 3 dienų.

„Jei tekančios ar besileidžiančios saulės spalva yra ryškiai raudona – laukia vėjuota diena, o jei spalvos šiltesnės ir horizontas švarus – bus puikus oras, giedra. Kaime yra daugybė požymių.

Jei uodai šoka savo šokį aukštyn, žemyn kilnojasi – tai giedros požymis. Labai panašu ir su skruzdėlėmis – jei jos pakyla skraidyti, tai yra jų vestuvinis šokis: jos tai daro prieš gerą orą.

Vakare galima pastebėti rasą, jei ji gausi, daug vandens lašelių – bus giedra. Jei karvės vakare nori išeiti, laukia prie tvarto durų, stumdosi – bus giedra. O kai šeimininkė melžia karves ir putoja pienas – tai jau lietaus požymis.

Jei vėjas dienos metu stiprėja, o vakare nurimsta – gero oro požymis. Jei laužas užkurtas, o dūmai kyla ir nesiblaško pažeme – geras požymis. Jei šuo kieme be jokios priežasties loja, nors aplink nieko nemato ir negirdi – tai oro permainos požymis.

Garsai kai kurie sklinda oru. Jei traukinys pravažiuoja ir garsas ryškus, aiškus – giedra, o kartais garsas būna duslus – bus lietaus. Tas pats ir su bažnyčios varpu, jei jis skambina už poros kilometrų ir skamba tiksliai – tuomet lis“, – gamtos ženklus išvardino etnologas.

www.tv3.lt

Site Footer