JAV generolas: ukrainiečiai verčia rusus sumokėti už kiekvieną Donbaso centimetrą

Ukraina vis dar nėra praradusi Donbaso, sako JAV generolas Markas Milley. Anot jo, regione vyksta intensyvios kovos, tačiau ukrainiečiai verčia rusus mokėti už kiekvieną užkariautos teritorijos centimetrą. Todėl per pastarąsias 90 dienų Rusijos pajėgos Donbaso regione pasistūmėjo nedaug – iki 16 km.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

23:46 | Zelenskis: Rusija Ukrainoje išbando viską, ką galėtų panaudoti prieš kitas Europos šalis

Rusija Ukrainoje išbando viską, ką galėtų panaudoti ir prieš kitas Europos šalis, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN. Savo kasdieniniame kreipimesi į urkainiečius jis taip pat paragino nenutraukti sankcijų spaudimo Rusijai ir padėti Ukrainai ginklais.

„Kai kreipiamės į savo partnerius su vienu ar kitu prašymu, vienu ar kitu patarimu ar reikalavimu, remiamės Ukrainos patirtimi – tuo, ką jau patyrėme. Rusija Ukrainoje bando viską, kas galioja ir kitoms Europos šalims. Ji pradėjo dujų karu, o baigė plataus masto invazija, raketų teroru ir sudegintais Ukrainos miestais“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Jis taip pat pabrėžė, kad siekiant užtikrinti, jog taip neatsitiktų niekam kitam, reikia kuo greičiau pasiekti apčiuopiamą bendrą pergalę prieš Rusiją Ukrainoje.

23:32 | Zelenskis: Ukraina yra sudariusi tam tikrus susitarimus dėl oro gynybos sistemų gavimo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina yra sudariusi tam tikrus susitarimus su tarptautiniais partneriais dėl oro gynybos sistemų gavimo, tačiau taip pat teigė, kad Ukrainai „reikia visiškai kitokio greičio ir masto gynybos“.

Apie tai jis kalbėjo savo kasdieniniame kreipimesi į ukrainiečius, rašo UNIAN.

„Esu tikras, kad matėte, kokie veiksmingi yra partnerių pateikti ginklai, ypač pažangūs daugkartiniai raketų paleidimo įrenginiai. Pavadinimas HIMARS tapo beveik giminingas mūsų tautai – kaip kadaise buvo Javelin arba NLAW, kaip Stugna arba Neptūnas. Ir akivaizdu, kad kitas ne mažiau svarus vardas bus šiuolaikinės oro gynybos sistemos, kurių prašome partnerių“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas pridūrė, kad šalies vadovai nenustodami dirba, kad Ukrainoje būtų sukurta veiksminga oro gynybos sistema.

„Ir mes turime tam tikrų susitarimų šiuo klausimu, yra tam tikrų laimėjimų, kurie leidžia sunaikinti kai kurias raketas, tačiau mums reikia visiškai kitokio greičio ir masto apsaugos. Deja, viskas priklauso ne nuo mūsų, o nuo politinių sprendimų, kurie gali būti priimti svarbiausiose sostinėse“, –  sakė V. Zelenskis.

Trečiadienį Ukrainos pirmoji ponia lankėsi JAV. Ten būtent priešlėktuvinės gynybos temas ir buvo pagrindinė tema Olenos Zelenskos kalboje JAV Kongrese.

„Kalba buvo kuo praktiškesnė ir nuoširdesnė – iš tikrųjų visų mūsų šeimų vardu. Olena kalbėjo apie Rusijos teroro aukas ir realią galimybę mūsų draugams amerikiečiams padėti sustabdyti šį terorą. Tai gali būti mūsų – ukrainiečių ir amerikiečių tautų – bendra pergalė. Tikiuosi, kad atsakymų į mūsų prašymus ilgai laukti nereikės. Rusijos teroras turi pralaimėti“, – pabrėžė jis.

23:16 | Juodojoje jūroje nugaišo apie 5 tūkst. delfinų

Dėl Rusijos karo Juodojoje jūroje nugaišo daugiau kaip penki tūkst. delfinų, praneša „Kyiv Independent“. Anot Ukrainos Tuzlio estuarijų nacionalinio gamtos parko aplinkosaugininko Ivano Rusevo, delfinai naudoja echolokaciją bendravimui, maisto paieškai ir geografinei padėčiai nustatyti.

Tačiau dėl nuolatinio povandeninio triukšmo, kurį kelia Rusijos Juodosios jūros laivyno povandeniniai laivai, taip pat ir sprogimų, delfinai patiria akustinę traumą, kuri turi įtakos jų echolokacijos gebėjimams.

Dėl to delfinai sunkiai randa maisto, o dėl susilpnėjusios imuninės sistemos, tapo lengviau pažeidžiami įvairių parazitų ir virusų.

22:58 | Sprogimai Skadovske

Pietų Ukrainoje esančiame kurortiniame mieste Skadovske nugriaudėjo sprogimai, praneša vietos „Telegram“ kanalai.

Informacijos apie aukas ar objektus, kuriems buvo smogta, kol kas nėra.

22:39 | Rusiškų dujų tiekimo nutraukimas skaudžiai smogs Vokietijos ekonomikai – TVF

Rusiškų dujų tiekimo Vokietijai nutraukimas didžiausiai Europos ekonomikai 2022 metais atsieis 1,5 proc. jos bendrojo vidaus produkto (BVP), trečiadienį pareiškė Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

2023 metais neigiamas poveikis būtų dar didesnis ir sudarytų 2,7 proc. BVP, o 2024-aisiais siektų 0,4 proc., nurodoma TVF paskelbtose prognozėse, kuriose daroma prielaida, kad dujų tiekimas buvo sustabdytas birželio 1 dieną.

Dėl galimo tiekimo nutraukimo „Vokietijoje galėtų gerokai sumažėti ekonominis aktyvumas ir padidėtų infliacija“, rašoma TVF pranešime.

Rusijai anksčiau šį mėnesį sustabdžius dujotiekį „Nord Stream“ planinei techninei priežiūrai, rusiškos dujos Vokietijai šiuo metu netiekiamos. Prieš tai Maskva birželio viduryje sumažino tiekimą 60 proc., aiškindama, jog tai buvo padaryta, nes vėluojama suremontuoti dujotiekio turbiną.

Berlynas atmetė dujų koncerno „Gazprom“ paaiškinimus dėl turbinos ir mano, kad Rusija mažina tiekimą keršydama už sankcijas, kurias Vakarai paskelbė Maskvai dėl invazijos į Ukrainą.

Dujotiekio priežiūros darbai turi būti užbaigti ketvirtadienį ir pareigūnai atidžiai stebės, ar tiekimas bus atnaujintas ir jei taip, koks bus jo lygis.

Savo standartinėse prognozėse TVF numato, kad Vokietijos ekonomika šiemet paūgės 1,2 proc., o 2023 metais – tik 0,8 procento.

Fondas taip pat prognozuoja, kad infliacija Vokietijoje „kitus dvejus metus greičiausiai tebebus padidėjusi“ ir tai visų pirma lems energijos brangimas, siejamas su jau patiriamais dujų tiekimo apribojimais.

TVF vertinimais, infliacija Vokietijoje 2022 metais sieks 7,7 proc., o 2023 metais – 4,8 procento.

Pagal „ekstremalųjį“ scenarijų, pagal kurį Rusija visiškai nutrauktų dujų tiekimą, o Europai sunkiai sektųsi rasti alternatyvių tiekimo šaltinių, infliacija 2022 metais galėtų būti iki 2 procentinių punktų didesnė, o 2023-aisiais – iki 3,5 procentinio punkto didesnė.

22:14 | JAV generolas: per 90 dienų Donbase Rusija pasistūmėjo labai nedaug

Ukraina vis dar nėra praradusi Donbaso, sako JAV jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley, rašo UNIAN.

Anot jo, kai dar balandį rusai nusprendė pakeisti savo karinius tikslus ir paliko Kyjivą, pajėgas jie telkti pradėjo Donbaso regione. Vis dėlto pastaruoju metu Rusijos pajėgoms čia nepavyko stipriai pasistūmėti.

„Per 90 dienų rusai pasistūmėjo gal 6–10 mylių (apie 9,6–16 km – aut. past.). Tai nėra labai daug“, – teigė M. Milley.

Generolas pažymėjo, kad kovos Donbase buvo labai intensyvios, o jų metu per parą yra paleidžiamos dešimtys tūkstančių šaudmenų. Abi pusės patiria daug nuostolių, regione stipriai naikinamos gyvenvietės.

M. Milley pažymėjo, kad Ukrainos kariuomenė kontroliuodama traukiasi iš Sjevjerodonecko ir nustatė naujas gynybos linijas.

„Esmė ta, kad išlaidos yra labai didelės, o pasiekimai (rusų – aut. past.) yra labai maži. Luhansko ir Donecko regionuose tęsiasi įnirtingas naikinimo karas. Ir atsakydamas į jūsų klausimą „ar Donbasas pralaimėjo?“ Ne, jis dar neprarastas.

Ukrainiečiai verčia rusus mokėti už kiekvieną užkariautos teritorijos centimetrą. Rusų pažanga matuojama tiesiog šimtais metrų, kai kuriomis dienomis jie gali nueiti kilometrą, bet ne daugiau“, – pažymėjo generolas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer