Kai kurie suverenai sugalvoja savo automobilių numerius: „Man šita sistema pradeda daryti žalą“

Valstybės saugumo departamentas susirūpino išplitusiu suverenų judėjimu, teigia, kad valstybei kelia rūpesčių – kai kurie neigia valstybės teisėtumą, o valstybės institucijas užkemša savo reikalavimais. Aiškėja, kad suverenais pasiskelbusių žmonių grupių yra ne viena. Neaišku, ir kiek iš viso suverenų Lietuvoje yra.

Šalies žmonėms diskutuojant apie suverenų judėjimui priklausančios šeimos dramą, kai valstybės įstatymų ir tvarkos nepripažįstantys tėvai prarado tris vaikus ir juos vėliau pagrobė, Valstybės saugumo departamentas pasidalino informacija apie šį judėjimą.

Saugumas pripažįsta, kad judėjimas valstybei kelia rūpesčių – kai kurie neigia valstybės teisėtumą, o valstybės institucijas užkemša savo keistais reikalavimais. Aiškėja, kad suverenais pasiskelbusių žmonių grupių yra ne viena, o valstybės saugumo duomenimis joms esą priklauso keli šimtai žmonių.

Suverenai – tai žmonės, skelbiantys, kad yra nepriklausomi nuo visko, taip pat nuo valstybės, kurioje gimė ir gyvena. Pavyzdžiui, viena moteris norėjo atsisakyti gimimo liudijimo ir teikė naujus suvereno dokumentus. Dalis suverenų susigalvoja dar ir savo automobilių numerius, o valstybinius atiduoda.

„Taigi aiškiai parašyta, kad nuosavas. O kas į nuosavą gali kėsintis? Ką?“ – vaizdo įraše kalbėjo vienas suverenų.

„Mes norim suvereno statusą turėt. – Bet tai realu jį gaut? – Tai va, čia yra. – Tai jie pasidarė. – Tai ką, Lietuvos Respublikoje… – Jie ir yra suverenas!“ – su suverinais ankščiau diskutavo Antanas Kandrotas–Celofanas.

Suverenai išpopuliarėjo prieš trejus metus, per koronaviruso pandemiją. Diskusijose kartu su jais bendrauja ir interneto politikieriai kaip Celofanas bei Rusijos propagandai tarnaujantis Kazimieras Juraitis. Dabar Valstybės saugumo departamentas konstatuoja: dalis suverenais apsiskelbusių žmonių ima kelti vis daugiau bėdų.

„Atsisako pripažinti valstybės institucijų sprendimus. Kai kurie netgi neigia valstybės teisėtumą. <...> Užsiima popieriniu terorizmu, įtraukia institucijas į beprasmį ir ilgalaikį susirašinėjimą, kelia įvairius sunkiai įgyvendinamus reikalavimus“, – teigė Saugumo departamento atstovė Aurelija Vernickaitė.

Viena žinomiausių suverenų grupių – Gaudijos vaišnavų bendruomenė. Jos lyderis tikina: bendruomenė oficialiai įregistruota, o jos nariai laikosi Lietuvos įstatymų, bet tik tada, kai jie netrukdo bendruomenės nariams.

„Mes sakom: stop, chebra – aš esu žmogus, nebe asmuo, priklausantis Vidaus reikalų ministerijai ir kuris yra sukurtas kartu su Konstitucija 1992 metais, kadangi man šita sistema pradeda daryti žalą“, – kalbėjo Gaudijos vaišnavų bendruomenės lyderis Žilvinas Užkuraitis.

Pagrindinis jų dokumentas neva Visuotinė žmogaus teisių deklaracija.

„Mūsų aukščiausias suverenas yra Dievas, jisai suverenas, ir mes maži suverenukai, kaip sakyt“, – teigė Ž. Užkuraitis.

O kiek tokių suverenų Lietuvoje gali būti?

„Pagal mūsų bendruomenę, mes turim virš 1000 žmonių. <...> Žmonės laisva valia gali jungtis į įvairias asociacijas, grupes, nebūtinai oficialiai registruotis“, – sakė Gaudijos vaišnavų bendruomenės lyderis.

Kadangi yra kitų – formalių ir neformalių – suverenų grupių, lieka neaišku, kiek suverenų Lietuvoje yra iš tikrųjų. Valstybės saugumo departamentas jų suskaičiuoja kur kas mažiau

„Manoma, kad Lietuvoje su suverenais save tapatina keli šimtai asmenų, aktyviau veikiančių yra keliasdešimt“, – teigė Saugumo departamento atstovė Aurelija Vernickaitė,.

Saugumo departamento susirūpinimą suverenai vadina šmeižtu. O pats departamentas teigia, kad situaciją su suverenais stebi ir reikalingą informaciją perduoda teisėsaugos institucijoms.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer