Kojų tinimą pamirškite visam laikui: štai, kas padės

Karšta vasara – tikras svajonių metas, tačiau ji ne tik džiugina, bet ir vargina. Tinstančios kojos yra vienas iš nemalonių pojūčių, aplankančių po kepinančios dienos. Tačiau kojų tinimas gali būti ne tik karščio, bet ir sveikatos problemų pasekmė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius bei „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kodėl per karščius tinsta kojos, ką dažniau kankina ši problema bei kaip atskirti, kada tinimo priežastis yra karštis, o kada – ligos.

Dažniau susiduria moterys 

J. Aleknienė teigia, kad kojų tinimas gali atsirasti dėl besikaupiančių skysčių kaupimosi galūnėse. Taip pat kojų tinimą gali lydėti ir kiti simptomai kaip sunkumo pojūtis, tempimas, diskomfortas, skausmas. Dažniausiai tinsta pėdos, kulkšnys ir blauzdos.  

„Dažniausiai su kojų tinimu susiduria moterys, nėščiosios, vyresnio amžiaus žmonės, taip pat kojos gali pradėti tinti ilgai sėdint arba stovint, pavyzdžiui, dirbant stovimą arba sėdimą darbą bei ilgų kelionių metu. Vasarą kojų patinimą gali iššaukti ir vyraujantys karšti orai.  

Kojų tinimas gali rodyti problemas su kraujotaka, limfine sistema ar inkstais. Jei tinimas yra lėtinis arba labai ryškus, tai gali reikšti rimtesnę sveikatos problemą, todėl patariama nedelsti ir kreiptis į gydytoją“, – sako vaistininkė.  

Specialistė teigia, kad norint sumažinti kojų tinimą vasaros metu, patariama gerti daug vandens, subalansuoti mitybą, reguliariai judėti, dėvėti kompresines kojines.  

„Į mitybą įtraukite daugiau skaidulų turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų. Taip pat galima vartoti vitaminus C ir E, cinką, omega-3, aminorūgštis ir flavonoidus“, – sako ji.  

Kojų tinimas gali būti susijęs su ligomis 

Vaistininkė teigia, kad tinstančios kojos gali būti susiję su inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių ligomis:  

„Jeigu kojų tinimas sumažėja poilsio metu, naktį arba keičiant aplinkos temperatūrą, dažnu atveju tai bus susiję su vasaros karščiais. Visgi, jeigu kojų tinimą lydi kiti simptomai, kaip stiprus skausmas, dusulys, krūtinės skausmas, nuovargis, sutrikęs širdies plakimas, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.“ 

L. Valius sako, kad karštą vasaros dieną dažnai kojos, ypač dirbantiems sėdimą ar stovimą darbą, sutinsta, ima mausti, atsiranda veržimo pojūtis. To priežastis – galūnėse, išsiplėtus kraujagyslėms, besikaupiantys skysčiai.  

„Jeigu yra karščiai, poodinis kapiliarų, venų, venulių tinklas linkęs išsiplėsti, kad kūnas neperkaistų, atiduotų daugiau šilumos į išorę. Išsiplečiant įvyksta kraujo stazė ir dėl jos venose kraujo plazma pereina į audinius ir tinsta kojos“, – aiškino profesorius.   

Pagrindinė tinimo priežastis – suvartojamų skysčių kiekis 

Pašnekovas pastebi, kad viena priežasčių, kodėl sveikam žmogui ima tinti kojos karštą dieną, gali būti padidėjęs suvartojamų skysčių kiekis. Be to, pastebi jis, jei žmogus yra sveikas ir neturi gretutinių ligų, visada galima atsekti tinimo priežastį.   

„Jeigu tai yra sveikas ar sąlyginai sveikas žmogus, neturintis jokių lėtinių ligų ar nevartojantis vaistų, galima įtartį priežastį. Pavyzdžiui, vakar ilgai stovėjo eilėje karštyje ir sutino kojos arba ilgai skrido lėktuvu, nėjo pasivaikščioti ir sėdėjo 4-5 valandas, tai yra paaiškinamas vienkartinis sutrikimas“, – pažymi prof. L. Valius.   

Be to, pastebima, kad kojų tinimas dažniau vargina moteris, ypač, jeigu jos vartoja geriamus kontraceptinius preparatus. Polinkį į šią problemą taip pat turi stambesnės kūno kompleksijos asmenys.  

Kad dieną, kai kepina saulė, pavyktų sumažinti tikimybę susidurti su kojų tinimu arba jo išvengti, nedėvėkite sintetinių audinių kojinių, su kuriomis bus tik karščiau. Geriau pasirinkite laisvesnius drabužius ir avalynę.  

Patarė, kaip sumažinti tinimą

Jei dirbate sėdimą darbą, pasirinkite tinkamą sėdėjimo pozą – tai padės išvengti nemalonių pojūčių:

„Reikėtų ilgai nesėdėti užsikėlus koją ant kojos bei taip pat nesėdėti darbo vietoje ar sode prie stalo nuleistomis kojomis. Kojų pakėlimas aukštyn kūno lygmenyje, su krūtinės ar juosmens lygmeniu, yra prevencija.“  

Taip pat, jei karštas dienas leidžiate dirbdami sėdimą darbą biure ar namuose, nepamirškite kas kiek laiko prasimankštinti. „Jeigu yra polinkis kojų tinimui, kas valandą laiko reikėtų padaryti pratimus – pasistiebti, vieną kitą minutę pavaikščioti ant pirštų galų arba sparčiai prasieiti, išeiti pasivaikščioti.  

Arba, jei pajuntate simptomus, kada atsiranda maudimas, veržimo pojūtis, tada reikia eiti vaikščioti arba atsigulti ir aukštai iškelti kojas“, – kaip elgtis sutinus kojoms pataria profesorius.   

Kojų tinimo lengvinimui ar prevencijai galima naudoti tonusą pagerinančius papildus, kiti griebiasi kitų įvairiausių būdų, tačiau L. Valius sako, kad viena dažnai naudojama priemonė – neveiksminga:  

„Tepalai, kurie reklamuojami, nepadeda. Jie daugiau skirti, kai yra venų pakitimai, išsiplėtusios venos, ką lemia genetika, paveldėjimas. Tokiu atveju tepalai padeda. Tačiau kojų tinimo prevencijai jų nauda nepastebėta ir medikai šių priemonių nenaudoja.“ 

 

www.tv3.lt

Site Footer