Konservatoriams ieškant pinigų gynybai, Skvernelis priminė pažadą: „4 metus nepadarė to, ką turėjo“

Seimas kiša pagalius į ratus vyriausybės užmojams kitąmet branginti degalus ir surinktus mokesčius skirti gynybai. Degalai brangs bent 3 centais mažiau nei siūlė vyriausybė. Tačiau turėtų labiau brangti elektroninės cigaretės. Brangs ir alkoholis, dėl ko alkoholio prekiautojai baiminasi dar didesnio lietuvių plūstelėjimo į Lenkiją.

Vyriausybė siūlo kitąmet dyzeliną ir dujas pabranginti dešimtadaliu, tik benziną kiek mažiau, o surinktus pinigus skirti krašto gynybai.

Degalams siūlydama padidinti mokesčius, vyriausybė užsimojo kasmet surinkti po papildomus 126 mln. eurų, kuriuos žada skirti gynybai. Tačiau opozicija ir koalicijos partneriai tokiam planui atvirai prieštarauja, mat brangesni degalai reiškia augančias daugumos prekių ir paslaugų kainas.

„CO2 dedamosios kurui nesavalaikis siūlymas, kuras brangus, jei branginsime, įpūsime infliacijos spiralę“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas. 

„Jei būtų laiku padaryta mokesčių reforma, šiandien nekalbėtume apie šiuos klausimus. Kadangi 4 metus nepadarė to, ką turėjo padaryti, tai paskutinėmis dienomis bando parankioti“, – žeria kritikos frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.

Siūlo nedaryti nuolaidų žemdirbiams

O liberalieji koalicijos nariai ragina nebedaryti nuolaidų žemdirbių degalams. 

„Neišsprendę klausimo dėl taršių degalų papildomo apmokestinimo akcizu, rizikuojame gauti 0,5 mlrd. eurų baudą 2027 m., tai kada daugiau spręsti klausimą, jei ne dabar?“ – klausia liberalas Eugenijus Gentvilas. 

„Vis dėlto liūdina, kad kuras žemės ūkio veikloje yra ir toliau mažiau apmokestinamas, kilimas dar išdėstomas“, – teigia laisvietė Aušrinė Armonaitė. 

Matydama, kad degalų branginimo planas Seime strigs, finansų ministrė Gintarė Skaistė sutinka brangimo grafiką švelninti – kitąmet degalai turėtų brangti 3 centais už litrą mažiau, nei suplanavo. 

„Kuro akcizo daliai, kuri nukreipiama gynybai, jos augimas išdėliotas per 2 metus. Pusė augimo būtų numatyta nuo 2025 m., antroji dalis – nuo 2026 m. Koalicijoje buvo sutartas toks formatas, kad darytų mažesnę įtaką žmonių piniginėms“, – teigia G. Skaistė.

Baiminasi, kad alkoholį pirks Lenkijoje

Švelnindami degalų brangimo planą, valdantieji visgi neatsisako planų priversti prie šalies gynybos labiau prisidėti rūkančius ir geriančius alkoholį. Cigarečių pakelis kitąmet kainuos apie 30 ct brangiau, o elektroninių cigarečių skysčio 2 mililitrų indelis – 70 ct brangiau. 

Vyriausybei kitąmet siūlant pabranginti ir svaigalus, seimo nariai dar ginčijasi, kuriuos apmokestinti daugiau – silpnuosius ar stipriuosius, tačiau šio verslo atstovai perspėja nepersistengti, kad nepaskatintų dar daugiau lietuvių pigesnio alkoholio ieškoti Lenkijoje. 

„Akcizai pas mus stipriesiems gėrimams, lyginant su Lenkija, bus 3 kartus didesni, su Latvija – 1,5 karto didesni“, – paaiškina alkoholio gamintojų ir importuotojų atstovas Mantas Zakarka. 

Užsimojusi kitąmet surinkti gynybai papildomus 300 mln.. eurų., o vėliau – po 400 mln. eurų, vyriausybė siūlo 1 procentu padidinti įmonėms pelno mokestį, 10 proc. saugumo įnašu apmokestinti draudimo sutartis, išskyrus fizinių asmenų civilinės atsakomybės ir gyvybės draudimą.

Dar metams Seimas pratęsė ir bankų solidarumo mokestį, iš kurio kitąmet planuoja surinkti iki 70 mln. eurų. 

www.tv3.lt

Site Footer