Kova su „baltuoju vergvaldžiu“ Trumpu truko parą: prezidentas neapskaičiavo jėgų

Praėjusią savaitę atgal į Kolumbiją deportuoti nelegalūs migrantai perspėjo kitus nevykti į Jungtines Amerikos Valstijas, nes prezidentas Donaldas Trumpas „deportuoja visus“. JAV prezidentas ne tik buvo nustatęs Kolumbijos prekėms 25 proc. tarifą, bet ir uždraudė jos vyriausybės pareigūnams atvykti į šalį. Kolumbijos prezidentas atsakė D. Trumpui nespausiąs rankos „baltiesiems vergvaldžiams“.

Kolumbijos spauda dalyvavo pokalbyje su antradienį į Bogotą (Kolumbija) atvykusiais migrantais, kurie dalijosi sukrečiančiais liudijimais apie savo deportacijas, rašoma „Daily Mail“.

„Nevažiuokite [į JAV], nes jie visus deportuoja“, – sakė motina, laikydama kūdikį.

„Yra žmonių, kurie buvo sulaikyti mėnesiui, žmonių, kurie dingo. Nevažiuokite į JAV! Jie jau pasiuntė kariuomenę prie sienos“, – pridūrė ji.

Moteris pasakojo, kad iš jos buvo atimtas kūdikis, kai ji buvo sulaikyta aštuonias dienas. Ji teigia, kad jos vaikas nebuvo tinkamai maitinamas.

Kolumbijos vyriausybės parūpintas gydytojas patvirtino, kad kūdikis buvo maitinamas prastai.

JAV pareigūnai su migrantais elgėsi „siaubingai“

Migrantai sakė, kad kol jie laukė deportacijos, JAV pareigūnai su jais elgėsi „siaubingai“.

Vienas deportuotas vyras sakė, kad JAV Imigracijos ir muitinės kontrolės tarnybos (ICE) pareigūnai „išmetė mūsų drabužius, neleido mums nusiprausti po dušu, žadino mus 3 val. nakties ir laukdavo, kol užmigsime, kad pažadintų“.

Pranešama, jog į Kolumbiją buvo deportuoti mažiausiai 26 vaikai.

Antradienį Kolumbijos vyriausybė sulaukė dviejų lėktuvų su deportuotais šalies piliečiais – vieną, išskridusį iš San Diego su 110 migrantų, ir kitą iš El Paso su 95 migrantais.

Migrantai nusileido Kolumbijoje po diplomatinės kovos tarp jos prezidento Gustavo Petro ir prezidento D. Trumpo.

Kolumbija atsisakė dviejų karinių lėktuvų, gabenančių jos piliečius, kurie visi buvo surinkti ir išvaryti iš JAV.

G. Petro piktinosi tuo, kad nebuvo atsižvelgta į jo žmones, ir pareikalavo juos grąžinti „oriai ir pagarbiai“.

D. Trumpo atsakas – „tik pradžia“

D. Trumpas nedelsdamas ėmėsi atsakomųjų veiksmų ir visoms Kolumbijos prekėms nustatė 25 proc. nepaprastąjį tarifą, teigdamas, kad per savaitę jis padidės iki 50 proc.

Jis taip pat įvedė draudimą keliauti ir atšaukė vizas Kolumbijos vyriausybės pareigūnams, įspėdamas, kad tokios priemonės yra „tik pradžia“.

G. Petro piktai rėžė JAV prezidentui: „Jums nepatinka mūsų laisvė, gerai. Aš nespaudžiu rankos baltiesiems vergvaldžiams.“

Kolumbijos prezidentas taip pat perspėjo D. Trumpą, kad jo „godumas“ gali tapti žmonijos žlugimo priežastimi.

Tarp JAV esančių migrantų – pavojingi nusikaltėliai

Penktadienį vienas aukšto rango D. Trumpo administracijos pareigūnas atskleidė išskirtinius deportacijų ir sulaikymų duomenis, tarp kurių – šiurpą kelianti informacija apie pavojingus nusikaltėlius, anksčiau laisvai vaikščiojusius gatvėmis.

 

Tarp baisiausių, kuriuos penktadienį sučiupo ICE, buvo 59 metų Dominikos Respublikos pilietis Cesaras Augusto Polanco, kuris laisvai gyveno Bostone, nors buvo nuteistas už antrojo laipsnio žmogžudystę.

D. Trumpo administracija reidams vykdyti pasitelkė beveik 5 tūkst. Vidaus saugumo užtikrinimo ir deportacijų operacijų (angl. Enforcement and Removal Operations, ERO) pareigūnų.

Šie reidai sukėlė baimę migrantų bendruomenėse, ypač po to, kai D. Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, pagal kurį nuo šiol bus leidžiama rengti reidus tokiose vietose kaip mokyklos ir bažnyčios.

Išgąsdinti dokumentų neturintys migrantai pradėjo slapstytis, kai D. Trumpas praėjusią savaitę antrą kartą pradėjo eiti pareigas, o dešimtys jų neatvyko į darbą.

Praėjusią savaitę tik 10 iš paprastai 40-50 migrantų darbininkų atėjo į pamainą gamykloje „Joliete“, Ilinojaus valstijoje, pranešė „The Chicago Tribune“, nes šešios federalinės agentūros šukavo Čikagą, ieškodamos „potencialiai pavojingų nusikaltėlių užsieniečių“.

Tuo tarpu JAV prezidentas esą nėra patenkintas dabartiniu įkalinimo lygiu ir nurodė pareigūnams per dieną sulaikyti nuo 1,2 tūkst. iki 1,5 tūkst. asmenų, rašoma „The Washington Post“.

Sudėtinga Kolumbijos situacija

JAV po šios kelias dienas trukusios konfrontacijos buvo paskelbta „pergalė“, tačiau Kolumbijoje politinės pasekmės gali būti sudėtingesnės. Politikos analitikas ir Kolumbijos rizikos analizės konsultacinės grupės direktorius Sergio Guzmánas sakė „Al Jazeera“, kad šis incidentas buvo plačiai vertinamas kaip blogas ženklas dabartinei valdžiai.

„Petro norėjo pasipriešinti Trumpui, ir tai smarkiai smogė jam atgal, nes Petro labai neteisingai apskaičiavo, kaip stipriai Trumpas reaguos“, – sakė S. Guzmánas.

Vis dėlto ekspertai teigia, kad nereikėtų nuvertinti kairiųjų atstovo G. Petro atsparumo politinių krizių metu. Jo gebėjimas konfrontacijos momentus paversti populistiniais susitelkimo taškais buvo jo karjeros bruožas.

Tiesa, jei jam pavyks įforminti D. Trumpo pyktį kaip užsienio agresijos pavyzdį, jis gali sustiprinti savo koaliciją prieš 2026 m. rinkimus.

„Jam taip pat pavyko save pozicionuoti kaip asmenį, galintį pasakyti [JAV], kad tai yra autonomiška šalis, mes turime orumą ir turime suprasti vieni kitus tarptautinės teisės rėmuose“, – sakė ekonomistas iš Kolumbijos M. Duarte.

„Vien dėl to, kad tai Trumpas arba įtakingiausias pasaulio asmuo, mes neketiname nusilenkti JAV politikos vykdymo būdui“, – aiškino jis „Al Jazeera“.

www.tv3.lt

Site Footer