Kraupus įvykis Šiauliuose: vaikas išgėrė kanalizacijos valiklį, ekspertai įspėja visus

Rugsėjo 11 dieną, apie 10.51 val. Į Šiaulių ligoninę iš Kelmės rajone esančių namų pristatytas vaikas, kuris galimai išgėrė kanalizacijos valymui skirto skysčio „Kurmis“. Specialistai įspėja, ką svarbu žinoti kiekvienam, kaip atpažinti apsinuodijimą, kaip elgtis jam įvykus ir kokių veiksmų imtis, kad apsinuodijimo tikimybė būtų kuo mažesnė.

Dėl apsinuodijimo 2022 m. gimęs mažametis buvo paguldytas į ligoninę. Kaip anksčiau teigė policijos atstovai, aplinkybės dar tikslinamos.

Paaiškėjo, kad vienerių vaikas galimai išgėrė populiaraus chemikalo, tačiau nėra aišku – tik prisilietė prie jo lūpomis ar gurkštelėjo.

Iki apsinuodijimo – vos vienas žingsnis

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos socialiniuose tinkluose dalinosi priminimais, kad tvarkantis namus, tampa sunkiau užtikrinti vaių saugumą, nes valymo priemonės gali ilgiau būti vaikams lengvai pasiekiamoje vietoje, todėl didėja apsinuodijimo tikimybė. 

„Svarbu nepamiršti, kad apsinuodyti vaikas gali ne tik priemonės prarijęs, bet ir šios įkvėpęs, taip pat priemonei patekus ant odos, gleivinių“, – rašoma viename iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos įrašų feisbuke

Kone dažniausiai namuose sutinkamos medžiagos gali būti ėsdinančios arba putojančios. Ėsdinančioms medžiagoms priskiriami orkaičių, unitazų, vamzdynų valikliai, balikliai. 

 „Prarijus, patekus ant odos net ir nedideliais kiekiais, sukelia cheminį nudegimą. Įkvėpus šios medžiagos gali stipriai dirginti kvėpavimo takus, sukelti dusulį, kosulį“, – apie kylančius pavojus rašė tarnyba. 

Primenama, kad niekada negalima tarpusavyje maišyti kelių rūšių valiklių, nes sumaišius rūgštinį valiklį su turinčiu chloro, gali išsiskirti pavojingi chloro garai. Jų įkvėpus yra smarkiai sudirginami kėpavimo takai, gali pasireikšti dusulys. 

Dar viena dažnai randama priemonė – indaplovių ar skalbimo kapsulės, kurias prarijus stipriai sudirginamas virškinamasis traktas, gali įvykti cheminis nudegimas. Be to, vaikams jos primena saldainius, tad yra ypač patrauklios. 

Putojančioms medžiagoms priskiriami indų ar grindų plovikliai, muilai, kurie gali sukelti virškinamojo trakto dirginimą, vėmimą, viduriavimą.  „Šios medžiagos ypač pavojingos jomis paspringus ar prasidėjus vėmimui su putomis“, – priduriama. 

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba primena, ką būtina žinoti naudojant chemines valymo priemones:

  • Chemijos produktus laikykite atskirai nuo maisto produktų, vaikams nepasiekiamoje vietoje; 
  • Visas medžiagas laikykite originaliose pakuotėse; 
  • Jei valoma patalpa maža – neužsidarykite; 
  • Net ir naudojimo metu, preparato pakuotę laikykite uždarytą; 
  • Naudodami stipriai ėsdinančias medžiagas, dėvėkite gumines pirštines; 
  • Prieš išmesdami cheminį nudegimą galinčių sukelti priemonių pakuotes, jas išplaukite. 

 

 

 

Kaip elgtis apsinuodijus?

Taip pat svarbu žinoti, kaip elgtis vaikui apsinuodijus. Būtina prisiminti, kaip elgtis nuodams patekus ant odos, į akis, jų įkvėpus ar prarijus. 

Nuodams patekus ant odos nuvilkite užterštus drabužius, odą plaukite tekančiu vandeniu 15-20 minučių, jei ji nepažeista – su muilu. Nenaudokite neutralizavimo priemonių nusideginus rūgštimis ar šarmais. 

Nuodams patekus į akis nedelsiant pažeistą akį plaukite drungnu tekančiu vandeniu 15-30 minučių. Jeigu vaikas nešioja kontaktinius lęšius, būtinai prieš plaudami aki juos išimkite. 

Akies vokus būtina pakelti, kad būtų gerai išplauta ragena ir junginės maišas. Dirginimui neišnykus kreiplkitės į akių gydytoją arba artimiausių gydymo įstaigą. 

Nuodų įkvėpus kuo greičiau atidarykite langus, apsinuodijusįjį išveskite ar išneškite į gryną orą. Įsitikinkite, ar aplinka sagi, kad bandydami teikti pagalbą neapsinuodytumėte patys. 

Nuodų prarijus, jei vaikas sąmoningas, duokite išgerti ne daugiau nei stiklinę paprasto vandens. Vaikui vanbdens kiekį apskaičiuokite pagal svorį, po 5 ml kilogramui kūno masės (10 kg – 50 ml). 

Primenama, kad nepasitarus su gydytoju jokiu būdu dirbtinai neskatinkite vėmimo, negirdykite sūraus vandens, pieno, gazuotų gėrimų, limonado ar pan. 

Taip pat nesiimkite kitų savigydos priemonių, nes mažiems vaikams arba pacientams, kurių sąmonė sutrikusi, skrandį plauti gali tik sveikatos priežiūros specialistai.

Jei sąmonės būklė blogėja ir prasideda vėmimas, paguldykite ligonį ant kairiojo šono, kad galėtų lengvai kvėpuoti ir nepaspringtų, nedelsiant kvieskite greitąją medicinos pagalbą telefonu 112. 

Patariama namuose turėti bent 50 g aktyvintos anglies, ji veiksmingiausia, kai skiriama per pirmąją valandą. 

 

 

Tai žinoti būtina

Valstybiė vaistų kontrolės tarnyba prie SAM pasidalino patarimais ir kaip sumažinti vaikų atsitiktinių apsinuodijimų tikimybę: 

  • Vaistus ar chemijos produktus laikykite atskirai nuo maisto produktų vaikams nepasiekiamose vietose ar rakinamose spintelėse; 
  • Nė akimirkai nepalikite be priežiūros preparatų, kuriuos naudojate. Visus buityje naudojamus chemijos produktus po naudojimo iš karto padėkite vaikams nepasiekiamoje vietoje; 
  • Venkite vaistus vartoti vaikų akivaizdoje, nevadinkite jų saldainiais; 
  • Nevartokite vaistų tamsoje. Vaikams neleiskite jų vartoti savarankiškai; 
  • Mokykite vaiką, kad prieš dėdamas ką nors į burną paklaustų, ar daiktas valgomas, kad nevalgytų nežinomų uogų ar grybų, negertų nežinomų skysčių; 
  • Visas medžiagas laikykite originaliose pakuotėse, neperpilkite ir neperpakuokite jų, kad vėliau nesupainiotumėte; 
  • Nelaikykite pavojingų medžiagų likučių maisto produktų pakuotėse, gėrimų buteliuose; 
  • Nenuplėškite etikečių, neišmeskite vaistų pakuotės lapelių; 
  • Įsirenkite bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (detektorių) namuose, jei vanduo ar oras šildomas krosnimi, dujiniu ar kieto kuro katilu. 

Įtariant apsinuodijimą primenama skambinti telefonu (8-5) 236 20 52. Tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer