Kremlius siunta: grasina nepripažinti Lietuvos sienų, kalba apie Klaipėdos praradimą

Kremlius atvirai grasina Lietuvai – apkaltino mūsų šalį sustabdžius rusiškų produktų tranzitą tarp Rusijos ir Kaliningrado. Maskvos pakalikai rėkia, esą Lietuva tokiu būdu užpuolė Rusiją, o ši privalo gintis, grasina nepripažinti šalių sienų, atimti Klaipėdą.

Rusija tulžį lieja ir galimai naujų būdų spausti Europos Sąjungą ieško įsigaliojus ES sankcijoms draudžiančioms plieno ir juodųjų metalų tranzitą.

Ukrainos prezidentas Zelenskis Kremliaus grasinimų išvakarėse perspėjo, kad Rusija gali imtis ir daugiau priešiškų veiksmų prieš Ukrainą ir kitas šalis. Mat Rusija širsta dėl to, kad Europos šalys kaip tik šią savaitę turi apsispręsti dėl kandidatės į ES statuso suteikimo Ukrainai.

Karas Ukrainos rytuose – itin žiaurus

Ukrainos kariai prieštankiniu ginklu iššauna Lisičianske. Raketa skrieja į kitoje upės pusėje Severodonecke esančias rusų pozicijas. Priešai jau ilgas savaites niekaip nesugeba užimti Severodonecko. Jų veržimasi ten stabdo ir kartvelų legionas – platina gatvių mūšių vaizdus. Ir baltarusių kariai atvykę į Ukrainą kariauti prieš Lukašenkos draugo Putino kariauną.

Deja, Ukraina skelbia jau praradusi dar vieno kaimo prie Severodonecko – Metiolkinės – kontrolę.

Su didesniu priešu kariaujantys ukrainiečiai kreipiasi į Macroną ir Šolcą, kurie po praėjusios savaitės vizito Ukrainoje, rodos, atsisakė idėjos siekti taikos mainais į dalį Ukrainos teritorijos: „Kur jūsų haubicos, kur jūsų transportas? Žiūrėkite – šitas sunkvežimis vežiojo grūdus, bet orkai grūdus pavogė. Tad dabar vežiojame šauniuosius Ukrainos karius, sviedinius ir šitą senutę haubicą. Paskubėkite ten!“

Rusija užsipuolė Lietuvą dėl Europos Sąjungos sankcijų

Europos didžiosioms sostinėms skubant lėtai, Rusija šiandien bando rasti naują būdą paspausti bendriją – šį kartą užsipuldama Lietuvą. Lietuvos geležinkeliai įsigaliojus anksčiau priimtoms ES sankcijoms dabar sustabdė rusiško plieno ir juodųjų metalų tranzitą tarp Rusijos ir Kaliningrado. Tad Kremlius ėmė lieti tulžį neva tai kažkokia naujiena ir vienašališkas Lietuvos sprendimas.

„Šis sprendimas išties beprecedentis. Tai pažeidžia viską. Suprantame, kad tai susiję su ES sprendimu taikyti sankcijas ir tranzitui. Manome, kad tai neteisėta“, – kalba Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Ir ėmėsi atvirų grasinimų. Rusijos URM mūsų laikinajai reikalų patikėtinei Virginijai Umbrasienei išreiškė griežtą protestą ir reikalauja Lietuvos atšaukti apribojimus, kitaip imsis veiksmų savo nacionaliniams interesams apsaugoti.

O Rusijos senatorius Andrejus Klimovas ėmėsi dar atviresnės dezinformacijos ir grasinimų. Pareiškė, kad ES turi ištaisyti Lietuvos sprendimą stabdyti tranzitą. Kitaip Rusija problemą spręs pati bet kokiomis priemonėmis. Politikas pareiškė, neva Lietuva būdama NATO nare užpuolė Rusiją.

„Galima vertinti kaip tiesioginę agresiją prieš Rusiją, kuri įpareigoja mus nedelsiant gintis“, – sako Rusijos senatorius Andrejus Klimovas.

Lietuva Rusijai įteikė notą

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Rusijai įteikė notą su situacijos paaiškinimu, o ministras Landsbergis Liuksemburge susitikdamas su kolegomis sako, kad Kremlius skleidžia dezinformaciją. Ir primena, kad maždaug pusės rusiškų produktų tarp Kaliningrado ir Rusijos tranzito draudimas – tai ne Lietuvos sprendimas, o visos ES sankcijų pasekmė.

„Šiuo atveju sankcijas vykdo Lietuvos geležinkeliai. Jie pranešė klientams, kad nuo birželio 17 d. sankcionuojamos prekės: plienas ir kiti geležies rūdos produktai negalės keliauti per Lietuvą. Viskas vyksta suderinus su EK, pagal komisijos gaires. Taigi jau ne pirmą kartą Rusijos valdžia skleidžia melagingą informaciją“, – tikina užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Rusijos grasinimai Lietuvai galimai neatsitiktiniai – jie skamba kaip tik tuo metu, kai ES turi apsispręsti dėl kandidatės į ES statuso suteikimo Ukrainai. Tai istorinė akimirka, mat Rusija jau 8-erius metus karu bando užkirsti Ukrainai kelią į Europą.

„Galime sulaukti Rusijos priešiškų veiksmų sustiprėjimo šią savaitę. Ir ne tik prieš Ukrainą, bet ir kitas Europos šalis. Bet mes tam pasiruošę“, – tvirtina Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Dėl kandidatės statuso suteikimo Ukrainai savaitės pabaigoje turėtų apsispręsti ES vadovų taryba. Beveik neabejojama, kad tam bus pritarta. O Liuksemburge užsienio reikalų ministrai dabar gliaudo ir Ukrainos grūdų eksporto rebusą: „Mes galvojam, kad šalys mums padės ir viskas bus gerai. Mes taip galvojame. O kaip ten bus…“

Rusija blokuoja Ukrainos uostus

Ukrainos uostus blokuoja Rusija. Šantažuoja Vakarus reikalaudama naikinti sankcijas.

„Sunkiai suvokiama, kad milijonai tonų kviečių lieka užblokuoti Ukrainoje, o likusioje pasaulio dalyje žmonės kenčia badą. Tai tikras karo nusikaltimas“, – teigia ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Lietuvos prezidentas Rygoje dalyvaujantis Trijų Jūrų iniciatyvos susitikime sako, kad būtina rasti naujus kelius ne tik Ukrainos grūdų kelionei per Europą.

„Labai svarbu, kad tie trūkinėjantys ryšiai Rytai–Vakarai arba transporto ryšiai iš rytų į vakarus būtų pakeisti labai efektyviai funkcionuojančiomis jungtimis Pietūs–Šiaurė“, – kalba Prezidentas Gitanas Nausėda.

Susitikime Trijų Jūrų iniciatyvos nariai paskelbė deklaraciją, kuria reiškia palaikymą Ukrainos narystei ES.

„Prezidento Putino karas išryškino kritinę stiprios transporto infrastruktūros svarbą. Regiono keliais, geležinkeliais ir oro uostais jau keliauja NATO kariai ir įranga, reikalinga NATO rytinio flango sustiprinimui“, – sako JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Ukrainos grūdų gabenimas sausuma iki Baltijos jūros uostų – ne išeitis. Šiandien per ministrų susitikimą Liuksemburge savo kelius Ukrainos grūdams pasiūlė ir Vengrai, bet sausumos kelias ilgas, brangus ir ne toks našus.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer