Nesibaigiantis karas Ukrainoje, didžiulė infliacija tiek Lietuvoje, tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje, vidiniai konfliktai Lietuvos viduje – Ingridos Šimonytės Vyriausybei praėję 2022-ieji atnešė tikrai nemenkų iššūkių. Tačiau, regis, valdantiesiems tvarkytis sekasi neblogai – tai parodo ir aukšti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) reitingai. Liaupsių negaili ir buvęs premjeras Andrius Kubilius, kuris sako nematantis geresnės Vyriausybės nuo pat 1992-ųjų.
Apklausose atrodo, kad konservatoriai yra vieni lyderių. Truputėlį pasvyruoja – kartais pirmoje, kartais antroje vietoje. Ar jūs tebemanote, ką sakėte po pirmų Vyriausybės darbo metų, kad konservatoriai gali laimėti ir antrą kadenciją? O jei nelaimėti, tai bent jau būti valdžioje?
Aš tą kartojau ir dabar kartoju. Ką ir prognozavau prieš metus, kad vienas dalykas – Vyriausybė – tikrai gerai tvarkosi su didžiuliais išmėginimais. Tokių išmėginimų kitom Vyriausybėm nėra buvę. Viena po kitos eina krizė, pandemija, Baltarusijos pabėgėliai ar pabėgėliai per Baltarusiją, energetikos krizė, karas. Čia gali vardinti ir vardinti.
Ir Vyriausybė tvarkosi. Tas yra labai reikšminga. Ir tikrai tvarkosi labai neblogai. Aš kviečiau palyginti su visomis po 1992-ųjų veikusiomis Vyriausybėmis – savo vadovautas Vyriausybes išimu iš tų lyginimų, kad nekiltų kokių nors nepatogumų – ir nematau, kuri Vyriausybė buvo geresnė.
Opozicija, mano manymu, yra sutrikusi, joje nėra kažkokio naujo potencialo ir aš nematau, kaip ji galėtų pasiūlyti ką nors geresnio. Šitoje vietoje yra visos galimybės šiai Vyriausybei pagaliau įvesti naują tradiciją, kurios Lietuvoje iki šiol nebuvo, kad gerai dirbanti Vyriausybė gali dirbti ir ne vieną kadenciją.
Europoje tokių pavyzdžių yra ne vienas. Vyriausybė atidirba visą kadenciją ir toliau tęsia savo darbą. Ir ypač tokiu neramiu laiku, kuris, matyt, tęsis dar ir po 2024 metų. Turiu omenyje, visų pirma, Ukrainos reikalus. Karas, po karo ir taip toliau. Žmonės tokiu atveju labai dažnai renkasi patikrintą daiktą, kuris tikrai yra įrodęs, kad gali tvarkytis.
Bet kaip paaiškinti tą faktą, kad partija reitinguose atrodo pakankamai gerai, tačiau lyderiai – Ingrida Šimonytė ir Gabrielius Landsbergis – pagal pasitikėjimą yra dugne?
Žinote, tie vertinimai labai dažnai yra specifiniai. Nežinau, čia sociologai turėtų aiškintis, kaip, pavyzdžiui, koks Žemaitaitis būna labai populiarus apklausose, bet per rinkimus nieko nelaimi. O konservatoriai – atvirkščiai. Lyderiai lyg ir nepopuliarūs, aš pats visą laiką buvau tarp nepopuliariausių, bet visą laiką sugebėdavome pakankamai normaliai pasirodyti rinkimuose.
Man atrodo, kad vertinimai ne visada duoda tikslų vaizdą, kaip rinkėjai rinksis per rinkimus. Todėl aš nežiūriu į tai, kaip į kažką, kas keltų labai didelį susirūpinimą. Yra konservatorių, kurie pakankamai populiarūs, būdami ministrais.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.