Lietuvą palikusi Alma Adamkienė – kokia ji buvo?

Išeivijoje didžiąją gyvenimo dalį praleidusi Alma Adamkienė Jungtinėse Valstijose buvo aktyvi lietuvybės puoselėtoja, o jos vyrui tapus prezidentu tapusi pirmąja ponia užsiėmė labdara ir reikšmingai sustiprino filantropijos tradiciją šalyje.

1927-aisiais Šiauliuose prekybininkų šeimoje gimusi A. Adamkienė Antrojo pasaulinio karo metais 1944-aisiais su šeima pasitraukė į Vokietiją, o po penkerių metų – į Čikagą Jungtinėse Valstijose.

Vokietijoje A. Adamkienė mokėsi Eikšteto gimnazijoje, kur ir susipažino su būsimu vyru V. Adamkumi, vėliau baigė filologijos studijas Erlangeno Universitete Bavarijoje.

Atvykusi į JAV ji kurį laiką dirbo laborante plieno gamyklos laboratorijoje. 1951-aisiais A. Adamkienė ištekėjo už būsimojo prezidento V. Adamkaus.

Nuo 1962-ųjų A. Adamkienė 25-erius metus vadovavo iš Amerikos lietuvių verslininko Juozo Bačiūno kartu su vyru įsigytai Tabor Farm vasarvietei, tapusiai svarbiu lietuvybės centru – čia vykdavo išeivijos organizacijos „Santara–Šviesa“ suvažiavimai.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šeima grįžo į Lietuvą.

Valdui Adamkui 1998-ųjų sausį tapus Lietuvos prezidentu, ji netrukus įsteigė savo vardo paramos fondą rūpintis globos stokojančiais vaikais ir jam 15 metų vadovavo.

Prezidentas prisiminimuose rašė, kad užsiimti labdara A. Adamkienė apsisprendė dar vykstant rinkimų kampanijai.

„Tai tradicinė pirmųjų šalies ponių veikla, o Almai jau daug metų rūpėjo socialinės problemos ir pirmiausia mūsų tėvynėje. Man pradėjus eiti prezidento pareigas, ji ėmė dar geriau suvokti, kaip sunkiai gyvena socialiai remtini Lietuvos žmonės, ir nuoširdžiai dėl to išgyveno“, – knygoje „Be nutylėjimų“ rašė V. Adamkus.

Per jos vadovavimo fondui laikotarpį surinkta ir išskirstyta daugiau milijonas eurų paramos. Vėliau labdaros ir paramos fondas pavadintas „Auginkime ateitį“, jo archyvinė medžiaga perkelta į A. Adamkaus vardo biblioteką ir Butrimonių gimnazijoje Alytaus rajone įkurtą A. Adamkienės fondo muziejų.

„Alma ne kartą sakė, kad vaikų džiaugsmas jai didžiausias atlygis už labdaringą veiklą“, – teigė prezidentas.

A. Adamkienės nuomonė buvo svarbi ir politiniais klausimais. V. Adamkus teigė, kad eidamas prezidento pareigas neretai klausdavo žmonos požiūrio, kaip elgtis vienu ar kitu atveju.

„Man įdomu išgirsti žmonos nuomonę ir jos jos pastabos, pasakytos mintys ne kartą privertė apsisprendžiant vienu ar kitu klausimu. Tačiau Alma, nors ir turėdama tvirtą nuomonę, ypač socialinės politikos klausimais, niekuomet nemėgino mane kaip nors paveikti, įtikinti. Ji tiesiog pasakydavo, ką mano, bet visiškai nesikišdavo į mano darbo reikalus“, – rašė V. Adamkus.

A. Adamkienė turėjo dvigubą Lietuvos ir JAV pilietybę.

Pastaruoju metu A. Adamkienės sveikata buvo labai silpna, ji ne kartą gydyta ligoninėje.

Balandžio pabaigoje ji buvo atvežta į Vilniaus universiteto Santaros klinikas, A. Adamkienei diagnozuotas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, atlikta skubi operacija. Nuo tada ji sunkios būklės gulėjo reanimacijoje.

Apie A. Adamkienės mirtį sekmadienį pranešė Prezidentūra.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer