Lietuva paskelbė nepaprastąją padėtį dėl atvykstančių migrantų iš Baltarusijos

Eskaluojant įtampai tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos, Lietuva paskelbė nepaprastąją padėtį dėl pastarosiomis dienomis plūstančių migrantų iš kaimyninės Baltarusijos.

Vidaus reikalų ministrė Aglė Bilotaitė vėlai penktadienį pareiškė, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos pasiūlytas sprendimas reikalingas ne dėl padidėjusios grėsmės 2,8 mln.

„Labai svarbu turėti teisinę sistemą ir instrumentus… kad galėtume greitai priimti sprendimus, reaguojant į kylančius iššūkius“, – penktadienio vakarą vyriausybės posėdyje sakė M. Bilotaitė, rašo „Baltic News Service“.

Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka perspėjo, kad jo šalis atsakys į naujausias ES sankcijas jo režimui, sušvelnindama sienų kontrolę neteisėtiems migrantams. Blokas sugriežtino sankcijas Baltarusijai po to, kai A. Lukašenkos vyriausybė privertė keleivinį lėktuvą nukreipti ir leistis bei sulaikė žinomą skrydžio žurnalistą.

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas paskelbė ekstremalią situaciją po to, kai pasienio pareigūnai penktadienį pranešė, kad per paskutinę parą sulaikė apie 150 nelegalių migrantų, perėjusių iš Baltarusijos, su kuria Lietuva turi 679 kilometrų (422 mylių) sieną.

Toks sulaikytų migrantų skaičius prie Baltarusijos sienos yra tris kartus didesnis nei ankstesnis dienos rekordas, pranešė Lietuvos pareigūnai.

Lietuvos pasieniečių išplatintoje vaizdo stebėjimo kameroje užfiksuota, kaip migrantai šokinėja per Baltarusiją ir Lietuvą skiriančią tvorą ir šliaužia, eina arba bėga į Lietuvos pusę.

Baltijos naujienų tarnybos duomenimis, dauguma migrantų jau prašė prieglobsčio Lietuvoje, tarp jų yra Afganistano, Kamerūno, Irako, Sirijos piliečiai. Didėjančiam migrantų skaičiui apgyvendinti Lietuva įrengė palapinių stovyklas.

Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomenas teigė, kad pagrindinė problema yra identifikuoti migrantus, kurie atvyksta be dokumentų.

„Dabar kalbame, kaip juos atpažinti, duoti dokumentus, kad ekonominius migrantus būtų galima grąžinti į jų kilmės šalį“, – LNK Lietuvai sakė A. Adomenas.

Iš viso šiais metais Lietuvoje buvo sulaikyti 822 iš Baltarusijos atvykstantys migrantai, o 2020 metais – 81, pranešė Baltijos naujienų tarnyba.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį lankėsi Lietuvos sostinėje Vilniuje ir pažadėjo padėti šaliai, buvusiai sovietinei respublikai, susidoroti su migrantų antplūdžiu.

„Jūsų rūpesčiai ir problemos čia, Lietuvoje, yra Europos rūpesčiai ir problemos“, – per spaudos konferenciją su Simonyte ir Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda sakė von der Leyen. „Mes tikrai esame jūsų pusėje šiuo sunkiu metu“.

Von der Leyenas pažadėjo padėti ES sienų ir išlaidų apsaugos agentūrai „Frontex“, kuri ketvirtadienį pranešė dislokuosianti pasieniečių komandas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos kaimynėje Latvijoje, kuri taip pat turi sieną su Baltarusija.

Pirmadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad vyriausybė stabdys susitarimą su Briuseliu, kuriuo siekiama sustabdyti nelegalią migraciją į ES.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer