Lietuva: trapus Baltijos tigro atgimimas

Lietuva, trijų milijonų gyventojų šalis, artimiausiam pusmečiui perima ES vadeles. Ekonominio nuosmukio nusiaubta šalis, kuri apsiverčia.
Esame Lietuvos sostinėje Vilniuje. Euronews susitiko su kai kuriais Lietuvos pelną didinančiais verslininkais PLC.
Mažiau nei prieš dvejus metus trys jauni broliai įkūrė savo įmonę, gaminančią elektroninius komponentus ir lazerius gamybos, sveikatos priežiūros ir gynybos pramonei. Šiandien jie parduoda savo gaminius į Vokietiją, JAV ir Japoniją.

„Esame maža šalis, čia viskas vyksta gana greitai, ir manau, kad tai yra tinkamas šansas naujai įmonei, nes turime visas reikalingas finansines priemones, pradedant nuo stambių investuotojų, rizikos kapitalo fondų, labai geros bankininkystės sistemos“. , sako Dominykas Vizbaras, generalinis direktorius „Brolis“ puslaidininkių.

Dar 2009 metais Lietuva buvo įklimpusi į krizę. Jos eksporto skatinama ekonomika susitraukė 15 procentų. Tuo metu vyriausybė nusprendė imtis drastiškų vaistų: daugybės griežtų taupymo priemonių. Ingrida Šimonytė tuomet buvo finansų ministrė:

„Beveik 1/5 sudarė mokesčių padidinimas, o 4/5 – visų rūšių išlaidų mažinimas. Šio gyvenimo, viršijančio mūsų galimybes, laikotarpis buvo gana trumpas, todėl manau, kad grįžti į pagrindinį lygį buvo daug lengviau, nes problemos nebuvo paverstos struktūrinėmis. Ir kai kuriose kitose šalyse, manyčiau, kad problemos tapo struktūrinėmis. “

Kol kitos Europos šalys svarstė, ką daryti, Baltijos šalys ėmėsi veiksmų pirmosios. O 2010 metais Lietuvos ekonomika vėl pradėjo augti.
Tačiau sumažinimas buvo bekompromisis: mažesni atlyginimai, mažesnės pensijos, mažesnės bedarbio pašalpos, minimalaus atlyginimo įšaldymas ir padidintas atlyginimas. PVM.
Šiandien vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje siekia kiek daugiau nei 2000 litų, kiek daugiau nei 600 eurų per mėnesį.

„Jei turime minimalų atlyginimą, kuris dabar yra 850 litų (246 eurai), o šildymo laikotarpiu, kai reikia mokėti milžiniškas sumas už šildymą ir kai kuriuos kitus būstus, apie 50% tos sumos tenka tik šildymui, o Žinoma, mes esame žmonės, turime ir kitų poreikių, kuriuos žinote! “, – skundžiasi viešojo sektoriaus profesinių sąjungų narė Snieguolė Andruškaitė.

Prieš metus į pensiją išėjusi pensininkė Lilija Morkūnienė savo 300 eurų per mėnesį laiko privilegijuota. Tačiau ji nerimauja dėl išvykstančių iš šalies: „Iš Lietuvos emigravo pusė milijono žmonių, pusė milijono – taip. Ir tai labai didelė problema Lietuvoje. Liko tik seni žmonės. “

„Žmonės nori išvykti vis geriau ir geriau, o jei turi galimybių, tai paprasta, tu pabandyk“, – aiškina studentas.
„Pabėgimas nuo problemų nėra sprendimas. Turime grįžti, čia turime kurti savo ateitį“, – priduria bendramokslė.
„Vakarų Europoje labai nuobodu gyventi, nes viskas pasiekiama, o Lietuvoje labai įdomu, nes čia gali pasistūmėti! “

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer