Lietuvoje artėjant šildymo sezonui gyventojai vėl dairosi darbo užsienyje. Tačiau įdarbinimo specialistai pastebi, kad dirbti svetur apsimoka ne visada. Anot jų, ten algos tik šiek tiek didesnės, o pragyvenimui išleisti tenka kur kas daugiau nei Lietuvoje. Vidutiniškai užsienyje nekvalifikuoti sandėlio darbuotojai uždirba apie 2000 eurų popieriuje.
Portalo tv3.lt skaitytoja Laura pasakojo ir skaičiavo, kad Lietuvoje uždirba dvigubai mažiau nei užsienyje. Šiuo metu ji ieško sandėlio darbuotojos darbo užsienyje.
„Man nesvarbu, kurioje šalyje dirbti. Socialiniame tinkle savo paskyroje įdėjau skelbimą, kad ieškau darbo. Kol kas daugiausiai pasiūlymų gavau dirbti Vokietijoje arba Olandijoje pakuotoja arba sandėlio darbuotoja. Siūlomas atlyginimas 1500–2000 eurų į rankas, priklausomai nuo įmonės ir darbo pobūdžio.
Lietuvoje tokio atlyginimo niekaip negaučiau, darbdaviai daugiausiai siūlo 1000 eurų į rankas ir viskas. Norint uždirbti daugiau, reikia darbintis papildomai. Todėl ir nusprendžiau vykti į užsienį, kur algos didesnės“, – sakė moteris.
Ji pasakojo, kad vasarą dirbo prekių surinkėja sandėlyje Lietuvoje.
„Tačiau artėjant šildymo sezonui, noriu užsidirbti daugiau, juk didės išlaidos komunaliniams mokesčiams. Daugiausiai pinigų teks skirti šildymui“, – teigė Laura.
Skaičiuoja, kad užsienyje algos ne tokios ir didelės
Darbo paieškos portalo CVmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė pasakojo, kad užsienyje darbdaviai ieško operatorių, pakuotojų, vairuotojų, darbininkų sandėliuose, surinkėjų, statybos darbuotojų, rečiau, bet pasitaiko, kad ieško statybų vadovų, vadybininkų.
„Šias išvardintas darbo pozicijas darbuotojai ir renkasi. Išskirti galima nebent vasarą sezoninio darbo ieškančius žmones. Tuomet juos labiausiai domina žemės ūkio, aptarnavimo, maitinimo, gamybos darbo pasiūlymai, kurių ir pasiūla būna didesnė pavasario gale ar vasaros pradžioje“, – komentavo darbo rinkos specialistė.
R. Tatarėlytė skaičiavo, kad vidutiniškai užsienyje atlyginimai yra aukštesni negu Lietuvoje, tačiau ir pragyvenimo išlaidos bei gyvenimo sąlygos užsienyje gerokai skiriasi.
„Pavyzdžiui, Lietuvoje pakuotojams siūlomas 900–1000 eurų atlyginimas, o Vokietijoje ar Olandijoje 1400–2200 eurų į rankas.
Surinkėjai Lietuvoje uždirba 750–1100 eurų, o Vokietijoje, Olandijoje ar Belgijoje 1500–2200 eurų. Vėdinimo sistemų montuotojas Lietuvoje gali uždirbti 1400–2200 eurų, o Švedijoje ar Vokietijoje – 2200–3000 eurų“, – atlyginimus lygino specialistė.
Anot jos, jeigu nereikalinga darbo patirtis, darbdaviai dažniausiai reikalauja, kad darbuotojai neturėtų žalingų įpročių, būtų darbštūs, atsakingi, kruopštūs, motyvuoti.
„Jeigu reikalinga darbo patirtis, tuomet, savaime aišku, reikalaujama konkrečios darbo patirties, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimo turėjimas, darbo patirtis su staklėmis, tam tikras profesinis išsilavinimas, specifiniai pažymėjimai ir pan. Rečiau, bet kartais reikalinga užsienio kalba, bent anglų kalbos pagrindai“, – reikalavimus vardijo R. Tatarėlytė.
Darbo pasiūlymai užsienyje
Portalas tv3.lt apžvelgė kokie darbai siūlomi užsienyje ir kokios algos siūlomos.
Darbo užsienyje paieškos svetainėje covebo.lt siūloma darbintis, pavyzdžiui, Olandijoje.
Čia ieškomas sandėlio darbuotojas prekių surinkimui. Darbuotojui siūlomas 12,10 euro už valandą atlyginimas popieriuje. Per mėnesį, dirbant 40 valandų, alga siektų 1936 eurų.
Tačiau darbdavys siūlo galimybę dirbti viršvalandžius, apgyvendinimą, transportą, visas socialines garantijas.
Dar vienas darbo pasiūlymas, taip pat Olandijoje. Įmonė ieško pakavimo, krovimo darbus galinčio atlikti darbuotojo.
Darbas mėsos apdirbimo fabrike. Darbuotojas turės išpakuoti/supakuoti arba perpakuoti produktus pagal užsakymus, išversti mėsos produktus ant linijos, tikrinti produkcijos kokybę, turint patirties dirbti su peiliu (pvz. nupjauti netinkamas dalis, likusias skūras ir t.t.), gali tekti iškrauti jūrinius konteinerius (reikalinga fizinė ištvermė), plauti dėžes ar atlikti kitus panašius darbus. Darbo vietoje vėsu apie 5–7 laipsnių.
Siūlomas atlyginimas 12,40 eurų už valandą popieriuje. Dirbant per savaitę 40 valandų, mėnesinis atlyginimas siektų 1984.
Darbuotojams siūlomas apgyvendinimas, transportas į darbą ir namo, galimybė dirbti viršvalandžius.
Kita įmonė Olandijoje siūlo darbą krautuvo vairuotojui. Šiai pozicijai darbuotojas turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Pavyzdžiui, gebėti bendrauti anglų kalba B1 lygiu, turėti minimalią darbo patirtį, pateikti neteistumo pažymą. Vairuotojo pažymėjimas – privalumas.
Šiai pozicijai siūlomas 12,50 euro darbo užmokestis už valandą ant popieriaus. Per mėnesį, dirbdamas darbuotojas uždirbtų 2000 eurų.
Darbdavys siūlo galimybę dirbti viršvalandžius, kurie butų apmokami papildomai 150 proc. Taip pat darbuotojui siūlomas apgyvendinimas, transportas ir visos socialinės garantijos.
Situacija Europos darbo rinkoje – niūri
Europos darbo rinkos barometras rugsėjį mažėjo ketvirtą kartą iš eilės. Žemyno valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkoje pirmaujantis rodiklis rugsėjį liko žemiau 100 balų ribos ir šiuo metu siekia 99,3. Tai yra 0,4 balo mažiau, palyginti su rugpjūčiu.
Komponentas, numatantis nedarbą, nukrito 0,4 balo iki 97,4, o tai rodo, kad nedarbas ir toliau augs. Užimtumo komponentas sumažėjo 0,5 ir rugsėjį siekė 101,1 balo. Nors užimtumo perspektyvos vis dar yra teigiamoje zonoje, prognozės tampa atsargesnės.
Daugumoje Europos šalių darbo rinkų ateitis rugsėjį tapo niūresnė.
„Darbo rinkos perspektyvos silpnėja visoje Europoje. Valstybinės užimtumo tarnybos jau junta sunkios ekonominės padėties pasekmes“, – sakė Enzo Weberis, IAB prognozių vadovas.
Lietuvoje darbo rinkos barometras pirmą kartą nuo šių metų sausio smuktelėjo žemiau neutralios ribos ir rugsėjį siekė 99,7 (-1,2 balo). Palyginti su rugpjūčio mėnesiu, nedarbo komponentas sumažėjo 1 balu (iki 99,6) ir rodo prastėjančias perspektyvas. Visgi barometro mažėjimą labiausiai lėmė 1,6 balo susitraukęs užimtumo komponentas (iki 99,9). Tai – įprasta rudens pradžios tendencija, nes sumažėjo sezoninių darbų.