Ar pirktumėte savo vaikui lėlę – Keną – kuris yra nėščias ir laukiasi vaiko? Vaikams jau pardavinėjama translytė Barbė, todėl nenuostabu, kad internete pasirodžius vaizdeliams, jog yra ir nėščias Kenas, daugelis žmonių tuo net nesuabejojo. Tik štai nuomonės, ar duotų vaikams žaislinį besilaukiantį vyrą, išsiskiria.
Jau daugiau nei metai galima nusipirkti translytę lėlę Barbę – ji amerikiečių aktorės Lavernes Cox, kuri gimė su berniuko kūnu, tačiau dabar yra moteris, kopija. Internete plinta ir vaizdai, kur lėlė Kenas yra nėščias.
Tiksliau, du besilaukiantys Kenai: vienas tamsiaplaukis, kitas rudaplaukis su barzda. Štai, ką žmonės atsakė į klausimą, ar pirktų tokią lėlę:
„Man tokių vyrų nereikia, nebuvo, nėra, nebuvo ir nereikia.“
„Yra šventas dalykas – vaiko gimimas, o dabar – lyg ir pajuoka. Dievo ir gamtos sukurtas dalykas ir tyčiotis kažkaip nėra gražu.“
„Vyras, besilaukiantis vyras? Visiška nesąmonė. Kaip vaikui paaiškinti, kad gali būti ir besilaukiantis vyras?“
„Na, tikrai nepirkčiau, nes kaip ir gamtoje vyrai nesilaukia, o Kenas lėlė – juk vyriškos lyties.“
„Man atrodo, kad truputį išsigimimas jau.“
Kalbinti viniečiai ne tik patys bjaurisi besilaukiančiu Kenu, bet ir baiminasi, kaip tokia lėlė paveiktų vaikus:
„Visiškai prasilenkia su bet kokia morale. Manau, kad traumuotų vaiko psichiką, ypač kenktų raidai, tolimesniam vystymuisi.“
„Kam šito reikia? Vaikui čia sumaišai smegenyse, kas yra gerai, kas blogai.“
„Čia jau socialinio užkrato klausimas, gana stipri ta įtaka yra. 2–3 metų, kada pradedama žaisti lėlėmis, ta formacija ankstyvame amžiuje ne ta kryptimi yra galima“, – teigia Rengimo šeimai asociacijos pirmininkas Ramūnas Aušrotas.
Tačiau yra tėvų, kurie nebijotų pirkti savo vaikams besilaukiančio Keno. Negana to, žinotų, kaip paaiškinti, kodėl jis laukiasi:
„Jeigu išsirinktų, tai ir pirktume. Jeigu tokio vaikas nori, imame.“
„Turbūt moksliškai paaiškinčiau iš biologinės pusės, kad taip būti negali, bet galbūt ateityje technologijos pagalba ir vyrai galės lauktis ir padės moterims dalintis tą naštą.“
Linas Slušnys – ne tik Seimo narys ir vaikų psichiatras, bet ir pats turi net šešis vaikus. Jiems tokią lėlę jis pirktų be baimės.
„Tai yra lėlė ir neapsimetinėkime, kad čia kažkas tai stebuklingo. Antras dalykas, nepamirškime vieno dalyko, yra Nobelio premija pažadėta, jeigu pagimdys vyras. Turbūt kalba tėveliai, kurie galvoja, kad čia apie gėjus, dėl gėjų santykių kažkokių tai galima turėti. Nu, žmonės, tai fiziologiškai neįmanoma“, – sako L. Slušnys.
Seimo narys mano, kad nėščias Kenas puiki priemonė su vaikais pakalbėti, kas gali lauktis vaikų, o kas ne.
„Galimi tokie variantai, kai tu matysi, kad atseit vyras laukiasi, nu, tai tada atseit vyras, nes fiziologija nėra vyro, vyrui fiziologija neleidžia šito daryti. Bet moteris, jei jinai laukiasi, vis tiek yra moteris“, – teigia L. Slušnys.
Seimo nario kolegė – Agnė Širinskienė – žaidimuose su nėščiu Kenu mato ir galimus pavojus.
„Vaikas gali paklausti tėvelio, kada jam pagimdys sesutę. Tuo metu, kada jie yra maži, o žaidžia vaikai ir iki 4, ir iki 5 metų, tai jų tapatybė iki galo nėra susiformavusi. Aš, matyt, tikrai turėčiau nuogastavimą, kad tokie žaislai į vaikų lytinės tapatybės foravimąsi gali atnešti daugiau žalos ir daugiau sumaišties nei kad apsaugotų nuo diskriminacijos“, – tikina A. Širinskienė.
Žmogaus teisių gynėjos Jūratės Juškaitės nestebina kilęs šaršalas dėl neįprastos lėlės.
„Atrodo, kad pamatys kažkokią lėlę, kuri atrodo kitaip, kad dabar visi vaikai taps translyčiais, tai tokios panikos viešoje erdvėje yra nemažai, tada paprasčiausius dalykus, kurie kalba apie įvairovę, žmonės pradeda sutikti su baime. Tėvams būtų svarbu pasakyti, kad taip irgi yra šitame pasaulyje, man atrodo, čia vienintelė funkcija, kalbėti apie įvairovę ir viskas“, – mano J. Juškaitė.
L. Slušnio patarimas dar paprastesnis.
„Kai sako (gali – aut. past.), iškrypėliais padaryti – tai nepirkite lėlės“, – pataria L. Slušnys.
Na, o tuos, kurie dabar bijodami besilaukiančio Keno svarsto apeiti žaislų lentynas skubame nuraminti – karštas diskusijas sukėlusio nėščio Keno dar niekas nepagamino, išplatinti vaizdai tėra pokštas, privertęs žmones susimąstyti, kokie mes esame skirtingi.