Kainas stebintys ekspertai apskaičiavo, kiek pabrango pigiausių produktų krepšelis. Aiškėja, kad vien per mėnesį jo kaina šoko 5 procentais, o per metus – beveik vidutiniškai trečdaliu. Ekonomistai kalba, kad rekordiškai sukilusios maisto kainos turėtų aprimti. Tačiau atsipalaiduoti nėra kada – ekonomistai ragina neišlaidauti ir kaupti atsargas, mat jau pabrango elektra ir dujos, o po trijų mėnesių – ir naujas ne pigesnis už praeitą šildymo sezonas.
Apie tai – TV3 žinių reportaže.
Senjorė Janina Panevėžio turgelyje praeiviams siūlo pačios namuose užaugintų alijošių. Senjorė mėgina taip prisidurti prie pensijos vieną kitą eurą, kad lengviau būtų išgyventi infliaciją.
Šalia Janinos šviežias bulves po eurą už kilogramą parduoda ūkininkas Edvinas. Ekspertai skaičiuoja, kad pernai bulvės tokiu metu kainavo bent 40 procentų pigiau, tačiau Edvinas turi paaiškinimą.
„Brangiau negu pernai, bet kaina pagrįsta. Pakilo visos eksploatacinės išlaidos, transportas, kuras traktoriams 50 procentų pabrangęs. Traktorių detalės pabrango – brangsta produkcija“, – kalbėjo ūkininkas.
Atpigo tik viena prekė
Skaičiuojantiems kiekvieną centą – nelengvi laikai. Bendrovė „Pricer“ stebi pusšimčio pačių pigiausių maisto produktų kainas prekybos centruose – per mėnesį šis krepšelis pabrango 5 procentais. Tie, kas stengėsi taupyti maistui, šiuo metu už tuos pačius produktus priversti mokėti trečdaliu brangiau nei prieš metus.
„Pigiausių prekių krepšelis brango 30 procentų. Tai vienas didžiausių skaičių, kokį esame matę. 16 eurų per metus subrango: nuo 53 iki 69,69 euro – skaičiavo „Pricer“ atstovas Petras Čapkauskas.
Pigiausias saulėgrąžų aliejus per metus pabrango beveik du su puse karto, grietinė – beveik dvigubai, vištų kaušiniai – 75 procentus. Pieno produktai pabrango apie 50 procentų, bulvės 40 procentų.
Už juodą duoną, batoną, kiaulieną tenka mokėti ketvirtadaliu brangiau nei prieš metus. Alus pabrango 5 procentus, o degtinė 15 proc. Yra vos viena prekė, kuri per metus atpigo – tai pigiausia kava, kainuojanti iki 5 eurų už kilogramą, kuri atpigo 8 centais.
Birželį infliacija Lietuvoje pasiekė 20 procentų, o vidutinis maisto kainų augimas dar didesnis – apie 30 procentų. Ekonomistai viliasi, kad nuo pernai rudens prasidėjęs staigus maisto kainų augimas jau turėtų aprimti.
„Gera žinia – aliejų segmentas pasaulio rinkose pinga, grūdų kainos koregavosi. Orų naujienos, į jų poveikį reaguojama. Tikėkimės derlius bus geras ir maisto žaliavų kainų piką bus galima pamiršti“, – sakė ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
„Staigiausias augimas buvo balandį, gegužę ir birželį kainos taip pat augo. Dabar klausimas, kas bus liepą. Reikia žiūrėti atskirus produktus. Birželį-liepą turime vasaros sezoną, kai daržovių kainos pinga“, – kalbėjo ekonomistas Tadas Povilauskas.
Ragina turėti santaupų
Tačiau kad maisto produktai šią vasarą imtų pigti, ekspertai didelių vilčių ragina neturėti. Tad siūlo leisti pinigus apdairiai ir ruoštis pranašaujamai sunkiai žiemai ir po trijų mėnesių prasidėsiančiam šildymo sezonui, kuris greičiausiai nebus pigesnis nei praėjęs.
„Pirmas žingsnis – peržiūrėti išlaidas ir pajamas, kokia situacija, ar nėra iš ko susitaupyti. Peržiūrėjus atsiranda mažos sumos, atsidedant taupome, gali būti 1 mėnesio finansinis rezervas. Bus geriau negu nieko“, – patarė finansų ekspertė Justina Bagdanavičiūtė.
Kad jaustumėtės saugiau šiais padidintos infliacijos laikais, finansų ekspertai ragina turėti tiek santaupų, kad netekę pajamų galėtumėte išgyventi bent pusę metų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.