„Mes žinome šią istoriją“: Lenkijos ir Baltijos šalių vadovai vizito Kijeve metu pakartoja paramą Ukrainai

Keturių Rusijos slenksčio šalių prezidentai trečiadienį lankėsi Ukrainoje ir pabrėžė savo paramą šaliai, reikalaudami atsakyti už, jų teigimu, Rusijos pajėgų įvykdytus karo nusikaltimus.

Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų vizitas buvo stiprus NATO rytinio flango šalių solidarumo parodymas, trys iš jų kaip Ukraina kadaise priklausė Sovietų Sąjungai.

Vadovai traukiniu nuvyko į Kijevą susitikti su savo kolega Volodymyru Zelenskiu ir aplankė Borodianką – vieną iš netoliese esančių miestų, kuriame buvo rasta žiaurumo įrodymų po to, kai Rusijos kariai pasitraukė ir sutelkė dėmesį į šalies rytus.

„Čia vyksta kova už Europos ateitį“, – sakė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, ragindamas sugriežtinti sankcijas, įskaitant Rusijos naftos ir dujų siuntas bei visus šalies bankus.

Rusija įsiveržė vasario 24 d., turėdama tariamą tikslą užimti sostinę, nuversti vyriausybę ir įkurti Maskvai palankią, tačiau puolimas sustojo ir Rusija prarado tūkstančius karių.

Dėl konflikto žuvo nesuskaičiuojamas skaičius Ukrainos civilių, o dar milijonai žmonių buvo priversti bėgti. Tai taip pat sukrėtė pasaulio ekonomiką, kėlė grėsmę pasaulio maisto tiekimui ir sugriovė Europos pusiausvyrą po Šaltojo karo.

Trečiadienį kartu su Zelenskiu pasirodę puošnioje Kijevo istorinių Mariinskių rūmų patalpoje, Nausėda, Estijos prezidentas Alaras Karisas, Lenkijos Andrzejus Duda ir Latvijos Egilas Levitas pakartojo savo įsipareigojimą remti Ukrainą politiškai ir karine pagalba.

„Mes žinome šią istoriją. Mes žinome, ką reiškia Rusijos okupacija. Mes žinome, ką reiškia Rusijos terorizmas”, – sakė D. Duda ir pridūrė, kad tie, kurie įvykdė karo nusikaltimus ir davė įsakymus, turėtų būti patraukti atsakomybėn.

„Jei kas nors siunčia lėktuvus, jei kas nors siunčia karius apšaudyti gyvenamuosius rajonus, žudo civilius, žudo juos, tai nėra karas“, – sakė jis. „Tai yra žiaurumas, tai banditizmas, tai terorizmas“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neigė savo karius įvykdęs žiaurumus, antradienį pareikšdamas, kad Maskva „neturėjo kitos išeities“, kaip tik įsiveržti ir „tęsis tol, kol bus visiškai užbaigta ir įvykdytos iškeltos užduotys“.

Jis tvirtino, kad Rusijos kampanija vyksta taip, kaip planuota, nepaisant didelio pasitraukimo po to, kai jos pajėgoms nepavyko užimti sostinės ir patyrė didelių nuostolių.

Rusijos kariai dabar ruošiasi dideliam puolimui rytiniame Donbaso regione, kur Maskvos sąjungininkų separatistai ir Ukrainos pajėgos kovoja nuo 2014 metų ir kur Rusija pripažino separatistų pretenzijas dėl nepriklausomybės.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer