Seimas pritarė Rusijos karinio simbolio „Z“ uždraudimui

Lietuvos Seimas po karo Ukrainoje patvirtino draudimą demonstruoti Rusijos karinį „Z“ simbolį.

Parlamentarai antradienį nubalsavo už draudimą viešai demonstruoti raides „V“ ir „Z“, juodą ir oranžinę Gruzijos juostelę ir kitus simbolius, išreikšti paramą invazijai.

Kiekvienas, pripažintas kaltu dėl „karinės agresijos“ simbolių propagavimo ar platinimo, gali būti nubaustas nuo 300 iki 700 eurų bauda.

Įmonių, demonstruojančių draudžiamus simbolius, vadovui bausmė didėja nuo 600 iki 1200 eurų, o už pakartotinius pažeidimus – didinama.

Rusijos karinis simbolis dabar Lietuvoje uždraustas taip pat, kaip ir nacių bei komunistiniai simboliai.

Parlamentarai teigia, kad pakeistas įstatymas skirtas „totalitariniams ar autoritariniams režimams“, kurie naudoja simbolius „karinei agresijai, nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams skatinti“.

„Konkretesnių nuostatų dėl simbolių ir raidžių nėra, tačiau policija turės galimybę skirti baudą už dar platesnio spektro agresiją skatinančių simbolių demonstravimą“, – sakė įstatymą pateikusi Laisvės partijos parlamentarė Monika Ošmianskienė.

„Labai svarbu, kad karinė agresija, ar ji buvo įvykdyta praeityje, ar ne, būtų palikta nuošalyje“.

Iš viso Už draudimą antradienį balsavo 124 įstatymų leidėjaio vienas parlamentaras balsavo prieš, o du susilaikė.

Per pastarąjį mėnesį simbolis „Z“ tapo įprastu vaizdu Rusijos karinėse transporto priemonėse ir prokremliškose socialinės žiniasklaidos paskyrose, siekiant parodyti paramą invazijai į Ukrainą.

Oranžinę ir juodą Šv. Jurgio juostelę nuo 2014 metų naudoja ir prorusiški separatistai Rytų Ukrainoje.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba paragino visuotinai uždrausti politinį šių simbolių naudojimą, o tai paskatino kai kurias Europos Sąjungos šalis reaguoti.

Latvijos parlamentas pritarė draudimui rodyti raides „V“ ir „Z“, o kai kurios Vokietijos valstybės pareiškė, kad viešas raidžių demonstravimas gali būti laikomas nusikalstama veika.

Antradienį Moldovos prezidentė Maia Sandu taip pat pasirašė įsigaliojusį naują įstatymą, draudžiantį Šv. Jurgio juostelę bei raides „V“ ir „Z“.

Rašymas ant FacebookOšmianskienė sakė, kad naujasis įstatymas „būtinai būtinas siekiant užtikrinti [Lithuania’s] Nacionalinė apsauga”.

„Tai svarbus prevencinis žingsnis, nes Rusijos karo propaganda nevargina ir ieško įvairiausių būdų, kaip iškreipti mūsų žmones“, – pridūrė ji.

„Tai taip pat išreiškiama parama ukrainiečiams, kurie kovoja už laisvę, taip pat tiems, kurie pabėgo nuo karo čia gyventi“.

Kai kurie įstatymų leidėjai išreiškė susirūpinimą, kad Rusijos kariniai simboliai netrukus gali būti plačiai demonstruojami gegužės 9 d., pažymint Maskvos pergalę prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare.

Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas, taip pat pasiūlęs įstatymo pataisą, sakė esąs patenkintas, kad draudimui pritarė parlamentas.

„Simbolis „Z“, Rusijos karinės invazijos į Ukrainą simbolis, vis labiau tampa teroro įrankiu. rašė feisbuke.

„Dabar teisėsaugos institucijos turės visas galias sustabdyti provokacijas, o tiems vandalams, kurių rankos niežti ant sienų užrašyti Rusijos karinę agresiją šlovinančius simbolius, grės daug didesnė bauda“, – pridūrė jis.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer