Mokslininkai prognozuoja, kad iki 2100 metų jūros lygis pakils dvigubai daugiau nei manyta

Naujausios mokslininkų prognozės nežada nieko gera – iki 2100 metų jūros lygis gali pakilti 2 metrais, kas dvigubai viršija ankstesnių tyrimų išvadas. Anot tyrėjų, tai planetai reikštų katastrofines pasekmes.

Tokio masto jūros vandens lygio kilimas reikštų 1,79 milijonų kvadratinių kilometrų sausumos teritorijos praradimus, tarp kurių ir gyvybiškai svarbūs maisto produktų gamybos plotai. Dėl pakilusio jūros lygio gali prireikti iškeldinti net iki 187 milijonų gyventojų.

Tradiciniai jūros lygio kilimo, vykstančio dėl Antarktidoje ir Grenlandijoje tirpstančio ledo, prognozavimo metodai remiasi skaitmeniniais modeliavimais.

Tokios projekcijos išlieka iššūkiu dėl neužtikrintumo, kuomet kalbama apie Grenlandijos ir Antarktidos ledo sluoksnio evoliuciją, ypač reaguojant į klimato kaitą.

Tarptautinė tyrėjų komanda pasinaudojo technika vadinama „struktūrizuotu ekspertų vertinimu“, kurio metu 22 ledo sluoksnių tyrinėjimo ekspertai, matavo tikėtinus jūros lygmens kilimo intervalus.

Tyrimo metu ekspertų buvo paprašyta įvertinti projektuojamus Grenlandijos, Vakarų Antarktidos ir Rytų Antarktidos ledo tirpsmus esant žemam ir aukštam būsimam globalios temperatūros kilimo scenarijui.

Tyrimui vadovavęs autorius Jonathan Bamber iš Bristolio universiteto, sakė: „Struktūrizuotas ekspertų vertinimas pateikia formalų vertinimą skaičiuojant neapibrėžtą kiekį, remiantis dabartiniu moksliniu supratimu, ir gali būti naudingas skaičiuojant sunkiai modeliuojamus kiekius.“

Globalaus jūros vandens lygio kilimas, naudojantis šia metodika, pateikė mažą, tačiau reikšmingą tikimybę, kad iki 2100 metų jūros lygio kilimas viršys 2 metrus, o tai yra gerokai virš ribos, kuri nustatyta Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos penktojoje vertinimo ataskaitoje.

Šie atradimai rodo, kad vystydamos adaptacijos strategijas, pakrančių bendruomenės neturėtų atmesti tikimybės, kad tolesnis XXI amžiaus jūros lygio kilimas viršys du metrus.

Profesorius Bamber sakė: „Toks globalaus jūros lygio kilimas galėtų reikšti 1,79 milijonų kvadratinių kilometrų ploto žemės teritorijos praradimus, tarp kurių ir svarbiausi maisto produktų gamybos regionai. Dėl to, taip pat gali tekti iškeldinti iki 187 milijono gyventojų. Tolesnis tokio masto jūros lygmens kilimas turėtų akivaizdžių padarinių žmonijai.“

Struktūrizuotas ekspertų vertinimo procesas suteikė galimybę ekspertams aptarti savo mokslinį kiekybinio vertinimo pagrindą, sietiną su būsimu ledo sluoksnio indėliu į jūros lygio kilimą.

Ši metodika padėjo identifikuoti kai kuriuos prastai suprantamus, tačiau potencialiai svarbius procesus, kylant temperatūrai galinčius tapti lūžio tašku.

 

Šaltinis: https://www.gismeteo.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer