Nuo spintelės nukritusi 2-metė lietuvius sujaudino iki ašarų: pasakė, kaip ji jaučiasi dabar

Guvios ir energingos praėjusių metų „Išsipildymo akcijos“ herojės Rugilės gyvenimas pasikeitė per sekundę – prieš dvejus metus paslydusi ir nukritusi nuo metro aukščio spintelės, mažylė paniro į komą. Šeima nepasidavė, surėmė pečius ir su „Išsipildymo akcijos“ bei geros valios žmonių pagalba gali džiaugtis kiekviena diena, įveikti visus jų kelyje pasitaikančius iššūkius.

Rugilei visuomet reikėjo kur nors užsiropšti ar užsikarti. Ir dabar, prabėgus kuriam laikui po nelaimės, 4,5 metų mergaitės smalsumas niekur nedingo – jis auga kartu su Rugile.

Gyvenimas pasikeitė per akimirką

„Išsipildymo akcija“ 2021 papasakota mažosios Rugilės istorija sujaudino ne vieną – būdama dvejų, ji nukrito nuo spintelės. Po nelaimės atrodė, kad sunkių sužeidimų pavyko išvengti. Vienintelis dalykas, kuriuo skundėsi dukra – galvos skausmas.

Situacija drastiškai blogėjo, pasireiškus smegenų sutrenkimo požymiams ir įvykus stipriam atpylimui, Rugilė skubiai nugabenta į ligoninę, kur konstatuota komos būsena.

Po apžiūros ji iškart išgabenta į reanimaciją. Ten aptikta, kad po kietaisiais smegenų dangalais susidariusi kraujosruva. Viską apsunkino visuotinė pandemija, dėl kurios tėvai sunkiausiomis akimirkomis negalėjo būti šalia dukrelės.

Antrosios operacijos metu mergaitei į galvą implantuotas specialus IKS daviklis, kuris parodė, kad slėgis kaukolės viduje išaugęs dešimteriopai, smegenys neaprūpinamos pakankamu deguonies kiekiu.

Neilgai trukus, laukė ir trečioji operacija – nustatyta smegenų edema, dėl kurios sparčiai plečiasi smegenys. To pasekoje, teko pašalinti dešinės pusės kaukolės kaulą.

Džiugias žinias aptempdė komplikacijos

Be dalies kaukolės kaulo Rugilė gyveno maždaug dvejus metus, kol galiausiai šiemet, paskutinę pirmojo vasaros mėnesio dieną, įvyko tai, ko šeima laukė labiausiai – dukrelei implantuotas biokeramikinis kaktikaulio protezas, kuris laikui bėgant suaugs su kauliniu audiniu ir atstos pašalintą kaukolės kaulo dalį.

„Operacija pavyko sklandžiai – tiek emociškai, tiek iš medicininės pusės. Dvi savaites praleidome ligoninėje, bet po operacijos atsirado mažas „kabliukas“. Gydytojas pasakė, kad operacijos metu pastebėjo vietą, kuri daugiau nei įprastai kraujavo, buvo susidaręs tarsi didelis kraujo šašas“, – pasakojo mažylės mama Akvilė Žalienė.

 

Neurochirurgas, išleisdamas namo, paprašė atidžiau stebėti žaizdą, jei po siūlių ištraukimo išplovus galvą žaizda nedings ar ženkliai nesumažės, nusiųsti nuotrauką vizualiniam įvertinimui, kaip ji atrodo:

„Parvykome į namus ir išsiplovus galvytę šašas niekur nedingo, tik vos aptrupėjo krašteliai. Vėl buvo paskirtas vizitas pas neurochirurgą, kuris pasikvietęs kolegą iš nudegimų ir plastinės chirurgijos poskyrio, atliko apžiūrą ir su kolegomis priėjo išvados, kad, vis dėlto, dėl pasikeitusios galvos odos kraujotakos pjūvio vietoje už ausies apmirė didelis plotas odos.“

Tėvams buvo paaiškinta, kad taip galėjo nutikti, nes beveik dvejus metus dukra gyveno be dalies kaulo, todėl susidarė nauji kraujagyslių junginiai, kurie operacijos metu galėjo būti pažeisti. Dėl šios priežasties oda nebuvo aprūpinama reikalingomis medžiagomis ir iškart po operacijos apmirė.

Laukia jau šešta operacija

Po nepilno mėnesio, galiausiai nuspręsta darinį pašalinti, kad gydytojai galėtų aiškiai matyti, kaip gyja oda ir kokie procesai joje vyksta. Su dideliu nerimu, tik jį pašalinus, atsivėrė žaizda, per kurią pasimatė baltos spalvos implantas.

„Palaipsniui žaizda gijo, viskas buvo tvarkoje, bet vienu metu, Rugilei atlikus reguliarų perrišimą kaukinėje narkozėje ir paėmus žaizdos pasėlio tyrimą, paaiškėjo, kad pasigavo bakteriją. Kaip įvardijo gydytojai, iš savo pačios mikrofloros.

Greičiausiai, pakrapštė prie galvytės, nors ten viskas paslėpta po tvarsčiais ir niekaip neprieisi. Bet to užteko, kad bakterija pakištų koją ir sustabdytų gijimą“, – apmaudo neslepia mama.

Sekančią dieną po apžiūros ir gauto neigiamo pasėlio atsakymo, pagelbėjo minimali antibiotikų dozė ir nieko nelaukus paskirta odos persodinimo operacija. Jos metu paimta dalis odos audinių ir persodinta į galvą, kad žaizda nesiplėstų.

Nors atrodė, kad viskas vėl grįžta į savas vėžes, šeima sulaukė skaudžios žinios – po eilinės apžiūros, neurochirurgai su plastikos chirurgu pasakė, kad reikalinga dar viena plastinė operacija. Alternatyvų nėra.

Norint uždengti atsivėrusį defektą, toje vietoje būtina atkurti natūralią galvos kraujotaką, o tai galima padaryti tik operaciniu būdu. Kitaip kyla didelė rizika pasigauti infekciją, o to dabar vengti reikia labiausiai.

„Prieš savaitę pirmą kartą paskaičiavau, kad nuo patirtos traumos tai bus jos šeštoji operacija“, – graudindamasi sako A. Žalienė.

Dėl po implantavimo iškilusių problemų teko kuriam laikui atidėti planus išleisti Rugilę į darželį. Tačiau šeima visada stengiasi įžvelgti šviesiąją pusę – nepavyko pradėti nuo rudens, galės pradėti nuo Naujųjų metų. Nuo komplikacijų niekas neapsaugotas. Vis tik, yra ir kuo pasidžiaugti. Jau vien tai, kad Rugilei implantuotas protezas, yra didelis žingsnis į priekį.

„Jos raida vis mažiau atsilieka nuo bendraamžių, patobulėjo kalba, atmintis. Matai, kaip vaikas kalba, bendrauja su tavimi, kieme – su vaikais, aplinkiniais. Pagerėjo jos atmintis, ji įsimena ir kokį eilėraštuką, ir dainas labai mėgsta. Ir pradeda žaisti – viso to anksčiau nebuvo. Dabar net pati kartais nesusivokiu, kad anksčiau taip nebuvo“, – pasakojo mama.

 

Nepasiduoti padėjo palaikymas

Vienas labiausiai pastebimų traumos padarinių – sutrikusi kairės rankos smulkioji motorika. Vis tik ir šioje vietoje mažylė tobulėja, nors rankytę valdyti sekasi sunkiau, tėvai pastebi vis daugiau bandymų ją naudoti.

Rugilė tampa vis savarankiškesnė – namuose viską daro pati, kiek tik leidžia jos galimybės, vis daugiau savarankiškumo jai galima suteikti ir kieme, svetimoje aplinkoje, bet be suaugusiojo priežiūros ir pagalbos nė iš vietos.

„Tai bendro sunkaus kasdienio darbo rezultatas – tiek darbo su specialistais, tiek su visais gydytojais, tiek ir laiko, kuris praėjo“, – sako pašnekovė.

Bent dalis naštos nukrito nuo Rugilės tėvų pečių – biokeramikinio kaktikaulio protezo suma, kad ir ženkliai išaugusi, buvo padengta „Išsipildymo akcijos“ lėšomis, taip pat lėšos skiriamos mergaitės reabilitaciniam gydymui, kuris padeda stiprėti, įgauti daugiau savarankiškumo, lavinti dėmesio koncentraciją, judesių koordinaciją.

„Išsipildymo akcija“ suteikė garantą ir stabilumą – mes galime lankyti privačius užsiėmimus ir žinome, kad turime visas galimybes, galime nuosekliai juos lankyti, kiek leidžia abiejų su vyru darbai, gyvenimo rutina.

Stengiamės gyventi normalų gyvenimą, bet visada randame laiko nuolatinei Rugilės reabilitacijai“, – dėkoja A. Žalienė ir priduria, kad itin svarbus buvo artimųjų ir kolegų palaikymas ir supratimas, kol šeima stojosi ant kojų.

Prie vaikų svajonių išsipildymo galime prisidėti kiekvienas. 

„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais „Bitė“, „Tele2“ ir „Telia“. Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais:

1891 – 3 EUR;

1892 – 5 EUR;

1893 – 10 EUR.

Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.

Kitus aukojimo būdus rasite čia: https://www.tv3.lt/issipildymo-akcija

„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grand Thornton Baltic.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer