Olegas Šurajevas išnarpliojo Matijošaičio melo pinkles: atskleidė, kiek pinigų uždirbo Rusijai

Antradienį publikuotas tyrimas apie Kauno mero Visvaldos Matijošaičio valdomos „Vičiūnų grupės“ verslus Rusijoje. Pasirodo, kad Kauno mero valdoma įmonė pernai ne tik gavo milijonines sumas iš Rusijos biudžeto, bet ir palaiko glaudžius santykius su Rusijos bankais, įtrauktais į ES sankcijų sąrašą.

Ištirti V.Matijošaičio veiklą ryžosi Olegas Šurajevas, apie tai jis papasakojo vaizdo įraše „Rusiškas Matijošaičių verslas, KGB ir Putino žmonės“ „Youtube“ platformoje „1k“. Įrašą jis sukūrė kartu su tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovu Šarūnu Černiausku.

Kaip paaiškėjo, pati „Vičiūnų grupė“ tarsi slepia savo ryšius su Rusija. „Šiuo metu apsilankę „Vičiūnų grupės“ puslapyje nerasite tarp veiklos sričių Kaliningrado, nors jie ten dirba. Labai keista, kad vasario 24 dieną jie dar dirbo Rusijoje ir jie dirba ir dabar, bet tos gamyklos žemėlapyje nebėra. Kovo 28-ąją buvo, balandžio 27-ąją jau nebėra. Tarsi tokia „gamykla vaiduoklis“. Bet mes viską matome“, – pabrėžė O. Šurajevas.

Garsiai linksniuojama V. Matijošaičio imperijos įmonė „Vičiūnai Rus“ jau keletą metų veikia Kaliningrado laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Šios zonos rezidentams suteikiamos solidžios mokestinės lengvatos. Tačiau tai ne vienintelė Rusijos valstybės pagalba „Vičiūnai Rus“.

Pernai „Vičiūnų grupės“ įmonė gavo milijardinę paramą iš Rusijos biudžeto. Finansiniuose dokumentuose nurodoma, kad pernai sausį su Rusijos ekonomikos ministerija sudaryta sutartis dėl subsidijų suteikimo. Pagal šią sutartį „Vičiūnai Rus“ gautų Rusijos biudžeto subsidijų suma – 1,25 mlrd. Rublių (2021 m. sausio kursu – apie 13,77 mln. eurų). „Vičiūnų grupė“ nurodo, kad galimybė atsisakyti šios paramos dėl Rusijos karo prieš Ukrainą svarstoma nebuvo.

„Pradėkime nuo to, kad Sovetske, Kaliningrade, gyvena apie 40 tūkstančių žmonių, pusė iš jų yra darbingo amžiaus. Gamykloje Sovetske maždaug kas dešimtas žmogus dirba „Viči“. Tai labai didelė gamykla. Sovetsko mieste esanti gamykla yra didžiausia „Vičiūnų grupės“ gamykla“, – tikino jis.

Vien iš to fabriko „Vičiūnų grupė“ praeitais metais gavo virš 8 milijonų eurų. 4 milijonai atėjo kaip dividendai – tiesiogiai iš pelno, dar 4,35 mln. atėjo kaip mokėjimai už neaiškias licencijas.

„Vičiūnų grupei“ dar priklauso „Vičiūnai-Rus“, „Baltko“, „Vici-Rustrans“, „Refterminal“, „Frost Logistik“, „Fort Trans“. Ji turi ir baltarusiškų įmonių, įmonių Kazachstane, Azerbaidžane.

Oficialiuose dokumentuose V. Matijošaičio rusiškas verslas neslepia, kad dėl Rusijai pritaikytų sankcijų gali kilti sunkumų, bet vengia naudoti žodį „karas“. Vietoj jo naudojamas terminas „geopolitinis konfliktas“. „Vičiūnų grupė“ tvirtina, kad tokia komunikacija pasirinkta dėl Kaliningrado įmonės darbuotojų saugumo.

Įdomus dalykas, kuris paaiškėjo tyrimo metu, buvo tai, kad „Vičiūnų grupės“ įmonė „Baltko“ savo produkciją teikia tiesiai Rusijos federacijai.

Milijardinės sumos Kaliningrado įmonę sieja ne tik su Rusijos biudžetu, bet ir su bankais atsidūrusiais ES sankcijų sąraše, kitaip tariant tai bankai, palaikantys Ukrainos genocidą. Sankcijų sąraše esančiam bankui VTB Kauno mero įmonį skollinga 1,63 mlrd. rublių. Kuklesnę 800 mln. rublių sumą Kaliningrado įmonė skolinga bankui „Alfa Bank“, taip pat paveiktam ES sankcijų. Daugiau nei 2 mlrd. rublių įsiskolinimą, anot finansinių dokumentų, „Vičiūnai Rus“ turi bankui „Gazprombank“.

„Vičiūnų grupė“ teigia, kad santykiai su šiais bankais – seniai nusistovėjusi verslo praktika, o paramos iš Rusijos biudžeto Kauno mero verslas atsisakyti neketina. Anot Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, pajamų gavimas iš Rusijos biudžeto ar paskolos iš sankcijų sąraše esančių bankų per dukterines įmones Rusijoje nereiškia, kad tokius verslus valdančios Lietuvos įmonės gali būti traktuojamos kaip sankcijų pažeidėjos.

„Pats Matijošaitis paskolas imdavo iš „Alfa Bank“ – Putino oligarcho Michailo Fridmano bankas. Iš to paties „Gazprombank“, kuris šantažuoja visą Europą ir yra atvirai putiniškas. Tai vienas pagrindinių Ukrainos genocido rėmėjų, – sakoma įraše „Rusiškas Matijošaičių verslas, KGB ir Putino žmonės“. – Reikia paminėti, kad dėl milžiniškų paskolų, kurias rusiški bankai suteikė Matijošaičiui, jo verslas sparčiai auga. Aišku, jis sakys, kad čia jie patys viską investavo.“

„Vičiūnų grupės“ valdybos narys Dainius Matijošaitis tikina, kad santykiai su šiais bankais yra seniai nusistovėję, o įmonė tiesiog vykdo jiems savo įsipareigojimus.

„Rusijoje veikiančių įmonių bendradarbiavimas su šiais bankais prasidėjo prieš bemaž 15 metų įprastu, konkursiniu būdu, atsižvelgiant į verslo finansavimo komercines sąlygas. Pagal sudarytas įsipareigojimo sutartis su šiais bankais vykdomi atsiskaitymai, siekiant, kad įmonės finansiniai įsipareigojimai būtų išpildyti kaip įmanoma greičiau. 2022 metais jokios naujos sutartys su šiais bankais nebuvo sudarytos“, – teigia „Vičiūnų grupės“ valdybos narys.

Rusijoje „Vičiūnų grupė“ turi ne tik Kaliningrado fabriką. Tiek Kaliningrade, tiek kituose Rusijos regionuose išvystytas nemažas įmonių tinklas, kasmet generuojantis dideles pajamas visai „Vičiūnų grupei“. „Vičiūnai Rus“ savo motininei įmonei per praėjusius metus vien pagal licencines sutartis sumokėjo daugiau nei 4 mln. eurų, dar 4 mln. eurų išmokėta kaip dividendai iš Kaliningrade uždirbto pelno.

Tuo tarpu Visvaldo Matijošaičio sūnus „Vičiūnų grupės“ narys Dainius Matijošaitis tikina, kad viskas yra tvarkinga, o įstatymai nėra pažeisti.

„Už 2021 metus, dėl karo Ukrainoje ir Rusijai taikomų ekonominių sankcijų dividendai nebuvo skiriami, kadangi jiems išmokėti nėra jokios galimybės“, – paaiškino Dainius Matijošaitis.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer