Pakeitė mažiausių pensijų mokėjimo tvarką: dalis gyventojų gaus daugiau pinigų

Antradienį Seimas galutinai pritarė Šalpos pensijų įstatymo pataisoms, kuriomis siekta panaikinti diskriminacines šalpos išmokų skyrimo ir mokėjimo sąlygas ir nustatyti teisingesnius šalpos negalios pensijų dydžius.

Už pataisas balsavo 116 Seimo narių, balsavusių prieš nebuvo, o 1 susilaikė. Priimtus įstatymo pakeitimus dar turės pasirašyti prezidentas.

Priėmus įstatymo pataisas, nuo 2025 m. sausio 1 d. šalpos pensijos bus skiriamos ir mokamos nepaisant to, kad jų gavėjai dirba.

Esą taip visiems šalpos pensijų gavėjams būtų sudarytos vienodos galimybės dirbti neprarandant teisės gauti šalpos išmoką, skatinama asmenų su negalia integracija į darbo rinką.

Šalpos negalios pensijos taip pat bus skiriamos ir mokamos asmenims, kurie pripažinti netekusiais 45–55 procentų dalyvumo (darbingumo) po 24 metų amžiaus. Taip bus užtikrinta visų asmenų su negalia konstitucinė teisė gauti negalios pensijas. Pagal dabar galiojančią tvarką šie asmenys teisės gauti šalpos pensijos neturi.

Priėmus naujas nuostatas, šalpos negalios pensijų dydžiai būtų suskirstyti kas 5 netekto dalyvumo procentus.

Taip būtų panaikintas diskriminacinis šalpos negalios pensijų dydžių nustatymo mechanizmas, šalpos pensijos dydis būtų labiau susietas su negalios laipsniu (išlaikyti tolygūs dydžių skirtumai).

Teisė gauti šalpos išmoką taip pat būtų nustatyta Lietuvos piliečių šeimos nariams, kuriems išduoti dokumentai, patvirtinantys ar suteikiantys teisę gyventi Lietuvoje. Asmenims, turintiems teisę į socialinio draudimo ar kitą pensiją, kuri yra mažesnė už šalpos išmoką, būtų sumokamas skirtumas iki šalpos išmokos dydžio.

Pagal svarstomą projektą, nuo rugsėjo 1 d. teisę didesnio dydžio šalpos pensijas gauti įgytų ne tik motinos, bet ir tėvai, išauginę 5 ar daugiau vaikų, šią pensiją mokant vienam asmeniui. Tokiu būdu būtų užtikrintos lygios galimybės pasinaudoti teise gauti didesnio dydžio šalpos pensiją.

Pataisomis būtų sudaryta galimybė gauti šalpos išmokas ne už 6, bet už 12 mėnesių, kai asmuo praleidžia terminą kreiptis dėl išmokos skyrimo. Taip būtų suvienodinta socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų skyrimo praktika.

Prognozuojama, kad šalpos išmokas gaus apie 5 tūkst. naujų gavėjų.

www.tv3.lt

Site Footer