Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) džiaugiasi pasiekta istorine pergale Vilniaus mieste, bet pripažįsta, regionuose norėjosi geriau. Rinkimų štabo vadovas tikina, kad rinkimų rezultatus lėmė visas kompleksas priežasčių, o dalis jų – nacionalinės politikos skandalai ir nešama valdančiosios partijos vėliava. Konservatoriai teigia, kad partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio atsakomybės nereikalaus.
Sekmadienį pasibaigus savivaldos rinkimams, daugiausia –17 – merų postų laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), antri lieka įvairūs politiniai komitetai, treti – Liberalų sąjūdis, o Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pasirodė perpus prasčiau nei prieš ketverius metus.
„Rinkimų rezultatus visi matėme. Mes vertiname, kad nors šis rinkimų maratonas, šis rinkimų čempionatas buvo nelengvas, džiaugiamės didžiausiu prizu – Vilniumi, tam tikra supertaure. Sveikiname kolegas, kuriems pasisekė kai kuriuose regionuose geriau. Be abejo, džiugina ir Vilniaus rajonas, kur yra pasiekta istorinė pergalė“, – spaudos konferencijoje po rinkimų kalbėjo konservatorių rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas.
Vilniuje po kovos su buvusiu meru „Laisvės ir teisingumo“ atstovu Artūru Zuoku rinkimus laimėjo konservatorius Valdas Benkunskas. Kitose savivaldybėse Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai iškovojo dar keturis merų postus, tačiau partijos vadovybė nėra patenkinta rezultatais, nes dabartinėje savivaldos kadencijoje turi dvigubai daugiau merų.
„Be abejo, mes tikėjomės laimėti ten, kur turime merus. Tikėjomės regionuose geresnio rezultato. Kas lėmė tai, ką turime, iš tikrųjų, greitai pasakyti yra sunku. Reikės ilgesnės analizės, darysime ir sociologinius tyrimus, ir visais kitais būdais bandysime, suprasti, kodėl vieni ar kiti laimėjo. Manau, kad priežasčių yra ne viena, o visas kompleksas“, – aiškino A. Vyšniauskas.
Politiko teigimu, kai kuriuose regionuose, kaip Alytaus rajone, buvo stokojama pokyčio, kadangi meras konservatorius vadovavo ne vieną dešimtmetį.
„Žmonės tą įvardijo. Prie to prisidėjo ir nacionalinės politikos tam tikros problemos, pastarojo meto įvairūs skandalai. Tai susidėjo į vieną didelį mišinį, kuris lėmė tokį rezultąt regionuose“, – sakė konservatorius.
Pasak jo, visada valdančiosios partijos turi minusą savivaldos rinkimuose.
TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis džiaugėsi konservatorių pergale Vilniuje, bet pripažino, kad regionuose tikėjosi geresnių rezultatų.
„Tėvynės sąjungos pergalė Vilniuje, gaunant miestiečių pasitikėjimą tiek mero, tiek Tarybos narių rinkimuose yra rinkėjų signalas, kokią kryptį turi rinktis partija. Nuoseklus Valdo Benkunsko darbas politinėje bendruomenėje ir patirtis dirbant bei atstovaujant vilniečius miesto Taryboje buvo įvertintas. Rezultatai regionuose nepribloškė, tačiau priežastis išsamiai analizuosime“, – teigė G. Landsbergis.
Antrajame ture konservatoriai iškovojo tris mero postus, bet prarado ilgai valdytas savivaldybes: Alytaus rajoną, Raseinius, Šakius.
Pasak A. Vyšniausko, likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų, G. Landsbergis neturėtų trauktis iš partijos pirmininko pareigų.
„Reikia ne atsakomybes prisiiminėti ar jomis dalintis, o ieškoti sprendimų, kurie leistų Seimo rinkimuose pasiekti žymiai geresnį rezultatą. Tiek Vilniuje, tiek visoje kitoje Lietuvos dalyje“, – kalbėjo konservatorius.
„Dėl partijos pirmininko atsakomybės aš nematau būtinybės kažkaip griežtai reaguoti, nes bendrai paėmus, balsų prasme, mandatų prasme, tai tikrai nėra prastesni rinkimai, nei 2019 m. Taip, tiesiogiai renkami merai antruosiuose turuose nebuvo mums sėkmingi. Bet laimėtas Vilnius rodo didžiulį pasitikėjimą sostinėje, daugybė tūkstančių balsų rodo tam tikrus pozityvius ženklus“, – spaudos konferencijoje teigė viena iš TS-LKD vicepirmininkių Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Benkunskas atskleidė, ką siūlys būti administracijos direktoriumi
„Rytą pasitinkame su pozityviomis mintimis. Dar kartą norėčiau padėkoti vilniečiams už jų sprendimą, už pasirinkimą, kad Vilnius judėtų į priekį, ne atgal. Kiekviena pergalė politikoje yra ir didelė atsakomybė, ir įsipareigojimas, kurie natūraliai ateina. Pirmosioms emocijoms po rinkių atvėsus jau šiandien pradėsime pirmuosius pasirengimo darbus būsimai kadencijai“, – kalbėjo išrinktasis Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Pasak jo, dar jokių pokalbių po antrojo rinkimų turo dėl valdančiosios koalicijos sudarymo nebuvo.
„Plačios koalicijos dėl savęs mes neformuose, norėsime išlaikyti vertybinį lygmenį. Trijų frakcijų koalicija leistų mums dirbti sklandžiai miesto taryboje, priimti sprendimus ir išlaikyti ideologinę kryptį, kad visoms partijoms – parlamentinės, tradicinės, turinčios aiškius ideologinius panašumus ir skirtumus – pavyks susitarti dėl darbų, kurie yra reikalingi Vilniui“, – sakė išrinktasis meras.
Konservatorius neatskleidė, kas bus vicemerai, tačiau pasakė, kad savivaldybės administracijos direktoriumi siūlys Adomą Bužinską.