Šiuo metu virš 3,1 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie sulaukė pensinio amžiaus, kiekvieną mėnesį gauna priedus prie pensijų. Taip yra dėl to, kad dirbdami jie kaupė papildomai antrosios pakopos pensijų fonduose.
Per darbo karjerą jų darbo užmokestis buvo mažesnis, mat dalis jo buvo pervedama kaupimui į asmeninę sąskaitą fonde.
Priklausomai nuo to, kiek laiko kaupė ir kiek algos pervedė į fondus, gyventojams papildomos išmokos prie įprastų senatvės pensijų siekia nuo 9,1 iki 348,09 euro.
Šie priedai vadinami pensijų anuitetais. Balandžio mėnesį juos gavo jau 3121 šalies gyventojas. Kiekvienam jų atiteko vidutiniškai po 65,16 euro.
Vidutinė senatvės pensija Lietuvoje yra 596 eurai. Skaičiuojant atskirai tik turinčių būtinąjį stažą, vidutinė pensija yra 637 eurai, o būtinojo stažo neturinčių – 378 eurai.
Taigi, anuitetai sudaro maždaug 10–17 proc. senatvės pensijos.
Tokie priedai prie pensijų gyventojams yra mokami iš specialaus „Sodros“ valdomo Pensijų anuitetų fondo (PAF).
Kiekvieną mėnesį skelbiama, kokio dydžio šias išmokas išmokėjo, kiek asmenų jas gavo, kiek pinigų yra minėtame fonde.
Paprastai už praėjusį mėnesį anuitetai mokami kiekvieno mėnesio 26 d.
Už sukauptą turtą – išmoka kiekvieną mėnesį
Per balandžio mėnesį į PAF pervesta 1,3 mln. eurų už įsigytus pensijų anuitetus. Šie pinigai „Sodrai“ pervesti iš privačių II pakopos pensijų fondų už tuos gyventojus, kurie baigė kaupimą ir išėjo į pensiją.
Tam, kad gautų anuitetą, žmogus „Sodrai“ turi sumokėti 2,5 proc. dydžio vienkartinį administravimo mokestį, skaičiuojamą nuo jo sukauptos sumų. Pvz., jei fonde sukaupta ir anuitetas perkamas už 10 tūkst. eurų, „Sodrai“ reikia sumokėti 250 eurų.
Balandžio pabaigoje visa PAF turto vertė sudarė 44,8 mln. eurų. Šis turtas yra paskirstytas į tris portfelius: likvidumo, garantinį ir augimo.
Likvidumo portfelyje yra laikomi pinigai – šiuo metu jų yra kiek daugiau nei 1 mln. eurų.
Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti anuitetų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu (apie 15 metų). Šio portfelio lėšos investuojamos į vyriausybių, centrinių bankų ir kitus skolos vertybinius popierius, o jo vertė balandžio pabaigoje siekė 7,7 mln. eurų.
Augimo portfelio tikslas – uždirbti per ilgą laikotarpį (15–20 m.) tikslinę grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams, siekiant išlaikyti kuo didesnę išmokų perkamąją galią. Jo vertė balandžio pabaigoje viršijo 35,9 mln. eurų.
Vidutiniškai po 65 eurus per mėnesį kiekvienam
Kaip minėta, balandžio pabaigoje pensijų anuitetus iš „Sodros“ buvo įsigiję iš viso 3121 gyventojas – 56-iais daugiau nei ankstesnį mėnesį.
Jiems balandžio mėnesį buvo mokama vidutiniškai 65,16 euro dydžio priedas prie pensijos arba anuitetas.
Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 348,09 euro, o mažiausia – 9,1 euro (ją gaunantis žmogus pensijų anuitetą įsigijo už 2,2 tūkst. eurų).
Populiariausias yra standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, jį įsigijo 68 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų.
Paveldimas standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą.
Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.
Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Šios rūšies anuitetas nepaveldimas.
Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Šios rūšies anuitetas irgi nepaveldimas.
Turto vertė sumažėjo
Kaip minėta, už perkamus anuitetus „Sodrai“ pervesti pinigai yra investuojami į vertybinius popierius. Jeigu jie parduodami pigiau, nei buvo pirkti, gyventojams priklausanti pinigų suma anuitetų fonde didėja.
PAF portfelių valdytojo komentare naujausioje ataskaitoje teigiama, kad balandis nebuvo toks sėkmingas mėnuo:
„Balandį pasipylė įvykiai, kurie pavieniui gal ir nesupurtytų finansų rinkų, bet, kaip sakoma „lašas po lašo…“ ir rinkos pasidavė.“
Ataskaitoje primenama, kad balandį Izraelis apšaudė Irano konsulatą Damaske, kas pašokdino ir taip kylančią naftos kainą; elektromobilių gamintoja „Tesla“ paskelbė apie mažėjančius pardavimus; fiksuotas dar vienas JAV vartotojų kainų rodiklio ūgtelėjimas; JAV mažmeninių pardavimų rodikliai patvirtino stiprią ekonominę sveikatą, kas esą irgi nepatiko rinkoms.
„Tai nėra vien infliacijos ir stiprios ekonomikos klausimas, kuris tirpdo palūkanų mažinimo lūkesčius. Tai taip pat ir „technologijos yra viskas“ naratyvo trupėjimas bei pagaliau jaučiamas aukštų palūkanų ir geopolitinių neramumų poveikis“, – nurodoma ataskaitoje.
Taigi, apibendrina „Sodra“, balandžio mėnesį Augimo portfelio investicijų vertė sumažėjo 2,79 proc., o lyginamojo indekso – 2,61 proc. skaičiuojant eurais.