Ragina gyventojus ruoštis jau dabar: grįžta sunkiomis komplikacijomis grasinanti liga

Nors gripo sezonas dar tik prasidėjo ir sergančiųjų skaičiai minimalūs, ekspertai jau dabar kalba apie galintį laukti sunkų laikotarpį. Pažymima, kad tiek gripas, tiek COVID-19 kelia grėsmę žmonių sveikatai, todėl skiepai yra būtina ir pirmoji prevencijos priemonė.

Kelis pastaruosius metus gripo plitimą stabdė kovidui suvaldyti skirtos priemonės. Tačiau „atleidus vadeles“, manoma, sergamumas šia daug geriau visuomenei pažįstama infekcija vėl gali pasiekti naujus mastus.

Remdamiesi Pietų pusrutulyje pasibaigusio žiemos sezono rodikliais ir Australijos gripo stebėsenos ataskaita medikai prognozuoja, kad ateinantis gripo sezonas bus ypač sunkus.

Portalas tv3.lt primena rašęs apie tai, kad apie galimai laukiantį gripo sezoną jau yra įspėjęs ir onkoimunologas dr. Marius Strioga.

„Sunku pasakyti, koks bus gripas. Jei spėjama, kad sunkus [sezonas], galbūt taip. Bet ar jei bus labai sunkus arba nesunkus, tai nereiškia, kad nereikia skiepytis. Nes net susirgus ir lengvesne gripo forma, komplikacijų galime neišvengti.

Taip, tos prognozės galbūt labiau suaktyvina žmones skiepytis, kad to neužmirštų. Bet net ir nesant tokių prognozių skiepytis reikia, nes gripas tikrai sukelia sunkias komplikacijas“, – „Žinių radijo“ laidoja „Pataria ekspertai“ kalbėjo Vilniaus Karoliniškių poliklinikos slaugos administratorė Vaida Danielė.

Aktyviai skiepijasi ir mokamomis vakcinomis

Nors susirgimų gripu dar nėra daug, vakcinavimo sezonas jau prasidėjo. Medikė tikino, kad žmonės noriai vakcinuojasi tiek valstybės finansuojamomis, kam jos priklauso nemokamai, tiek mokamomis vakcinomis.

„Vis tik, lyginant su aktyvumu prieš 2 metus, skiepijimasis yra sumažėjęs, kadangi yra COVID-19 vakcina. Tačiau lyginant su pernai šiandien skiepijamasi gripo vakcina žmonės yra aktyvesni. 

Pernai vakcinavosi labai mažas skaičius, kadangi tuo pačiu metu buvo įvesta trečia vakcinos dozė nuo kovido, tad žmonės labiau rinkosi ją. Šiais metais jau skiepijasi tą pačią dieną kartu su COVID-19 vakcina arba pirmiausia skiepijasi nuo gripo, o po mėnesio – nuo COVID-19“, – komentavo Karoliniškių poliklinikos atstovė.

Ji priminė, kad žmonės vieni nuo kitų labai greitai užsikrečia gripu – virusas tiek lieka ant paviršių, labai greitai yra perduodamas oro-lašeliniu būdu. „Tad skiepytis būtina, nepaisant to, kokios yra prognozės“, – pridūrė V. Danielė. 

Kada geriausia pasiskiepyti nuo gripo?

Specialistė patarė, kad geriausias laikas skiepytis nuo gripo yra spalio-lapkričio mėnesiais, tačiau tą galima padaryti ir gruodį, sausį.

„Įprastai matoma, kad sergamumas gripu didėja sausį, vasarį, tada pasiekiamas pikas, todėl geriausia pasiskiepyti per spalį, lapkritį, gruodį, kadangi imunitetas įgyjamas po dviejų savaičių po gripo vakcinos. O geriausiai gripo vakcina veikia pusę metų nuo pasiskiepijimo, todėl rudenį skiepytis ir būtų geriausia“, – patarė V. Danielė. 

Jos aiškinimu, nors vaikų sergamumas gripu nėra toks didelis kaip suaugusiųjų, nuo pusės metų amžiaus juos taip pat galima skiepyti gripo vakcina.

„Šiaip matome, kad ir vaikų susirgimų daugėja, tad juos taip pat patariama skiepyti kaip ir suaugusiuosius, nes būtent gripo viruso komplikacijos vaikams būna labai dažnos ir labai pažeidžia jų sveikatą“, – įspėjo medikė. 

Tačiau ji pridūrė, kad labai svarbu skiepytis ateiti jaučiantis visiškai sveikam: „Jei tik yra koks lengvas peršalimas, sloga, negalima eiti skiepytis, nes visa tai gali sukelti tos ligos paūmėjimą.“

Ragina dėvėti kaukes

Pandemijos metu daugelis buvo įpratę prie sugriežtintos infekcijų kontrolės tvarkos, prievolės dėvėti kaukes ir kitų dalykų. Paklausta, kokia šiandien yra situacija dėl saugumo taisyklių užtikrinimo, V. Danielė patikino, kad kaukių pamiršti tikrai nereikėtų.

„Daugelyje poliklinikų, kaip ir ligoninėse, kaukės yra privalomos, tad, be abejo, kur yra didesnis susibūrimas, ne tik gydymo įstaigose, bet ir parduotuvėse, kitur reikėtų dėvėti kaukes. Tai apsaugo ne tik nuo kovido, bet ir visų kitų infekcinių ligų, kurios perduodamos oro-lašeliniu būdu. O į gydymo įstaigą išties reikėtų atvykti tada, kai išties reikia, kai žmogus yra susirgęs ir be gydytojo konsultacijos apsieiti negali“, – kalbėjo poliklinikos atstovė.

Pasak jos, toliau reikėtų, kaip ir iki šiol buvo rekomenduojama, vengti didelių susibūrimų, naudoti nespeficines profilaktines priemones – laikytis rankų higienos, neliesti jomis veido, apskritai rinktis kokybišką maistą, pailsėti ir pan.

Skiepų skeptikai pakeičia nuomonę tik patys susirgę

Be kita ko, nors pandemijos metu daug kas stebėjosi, tarsi gripas „dingo“, medikė pažymėjo, kad abi infekcijos – tiek gripas, tiek COVID-19 niekur nedingo ir yra pavojingos sveikatai.

„Tiek gripo, tiek kovido reikėtų truputėlį prisibijoti, nes abi jos sukelia labai rimtas komplikacijas. Ir būtent skiepų dėka jų galime išvengti ir išvengti pačios ligos. Tad skiepytis reikia, nebijoti skiepų“, – pabrėžė ji. 

Pasak V. Danielės, nepaisant to, kad sklando labai daug mitų, kurie žmonių galvose pasėja neigiamų minčių, daugiau nei metus laiko vakcinuojant pacientus patirtys rodo visai ką kita.

„Mūsų poliklinikai teko koordinuoti skiepijimo centrą „Litexpo“, kai tekdavo suvakcinuoti tūkstančius žmonių. Ir galiu pasakyti, kad nė vienas žmogus nemirė nuo skiepo, nė vienam žmogui nereikėjo reanimacijos po skiepo. Bet labai daug žmonių paskiepydami išgelbėjome nuo mirties. Deja, bet sklandantys mitai niekur nedings, jei žmonės jais tiki, bet ne medikais, kurie ypač dirbdami kovidiniuose skyriuose mato didžiulį skirtumą, kai žmogus yra vakcinuotas ir nevakcinuotas. Tad tikrai siūlyčiau nebijoti ir pasiskiepyti“, – sakė medikė. 

Ji teigė, kad gripo skiepas apskritai sukelia mažai komplikacijų, tik dūrio vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, o tokių organizmo reakcijų kaip pakilusi temperatūra būna labai retai. „Po kovido vakcinų būna daugiau sveikatos problemų – pakyla temperatūra, būna raumenų skausmai, bet visa tai galima išgyventi, nes pati liga sukelia daug daugiau problemų“, – sakė V. Danielė. 

Pašnekovė pridūrė, kad daugeliu atvejų prieš skiepus nusiteikę žmonės nuomonę pakeičia tik patys ar artimoje aplinkoje skaudžiai susidūrę su liga. „Nuomonę pakeičia tik artimo žmogaus liga ar mirtis, paties liga. Tik per savo praktiką, artimojo ligą pakeičiama nuomonė“, – apgailestavo medikė. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer