Rolandas šiuo metu šypsosi ir džiaugiasi nauju sveiko gyvenimo etapu. Dar prieš kelis mėnesius vyras nežinojo, ar medikams pavyks išgelbėti jo gyvybę. „Pacientui diagnozuota pažengusi kepenų cirozė su visomis galimomis jos komplikacijomis, žymiu kepenų funkcijos nepakankamumu ir inkstų pažaida, reikalaujančia pakaitinės inkstų terapijos“, – apie Rolando būklę pasakoja Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Gastroenterologijos skyriaus vadovė doc. dr. Irena Valantienė.
Rolandas ligos pradžioje didelių nusiskundimų neturėjo, nerimą kėlė tik vienas simptomas. „Man dažnai tindavo kojos, tačiau į tai per daug nekreipiau dėmesio, – prisimena vyras. – Kai artimieji pastebėjo mano geltonuojančius akių baltymus – sunerimau, maniau, kad man gelta ir iškart kreipiausi į medikus.“
Deja, akių baltymai Rolandui gelto dėl kepenų funkcijos nepakankamumo. „Pradėjus tikslinį paciento gydymą, vyro būklė negerėjo: kepenų funkcijos nepakankamumas progresavo, o dėl sutrikusio kraujo krešėjimo pacientas kraujavo iš įvairių kūno vietų: nosies, gleivinių, virškinamojo trakto“, – apie sunkią Kauno klinikų paciento būklę pasakoja doc. dr. I. Valantienė.
Rolandui buvo tęsiamos hemodializės, kartojosi bakterinės infekcijos. Norint išgelbėti vyro gyvybę buvo būtina kepenų transplantacija.
Kepenų donoro laukė kiek daugiau nei tris mėnesius
Kol pacientas tinkamo kepenų donoro laukė kiek daugiau nei tris mėnesius, jo būklė sparčiai blogėjo. „Transplantacijos operacijai pacientas vyko iš Intensyviosios terapijos skyriaus ir kėlė didelį nerimą visai komandai, – prisimena docentė. – Dėl sunkios Rolando būklės kilo baimė, kad jis transplantacijos gali neatlaikyti, bet kito būdo išgelbėti mūsų paciento gyvybę tiesiog nebuvo.“
Tiek pacientas, tiek Kauno klinikų specialistų komanda nesudvejojo ir pasiryžo atlikti sudėtingą kepenų transplantaciją, kuriai vadovavo Kauno klinikų Chirurgijos klinikos gydytojai chirurgai doc. dr. Albertas Daukša ir dr. Povilas Ignatavičius.
Doc. dr. A. Daukša sako, paciento būklė buvo itin sudėtinga, todėl komandai teko nemenkas iššūkis priimti sprendimą, ar atlikti transplantaciją. „Rolandas transplantacijos laukiančiųjų sąraše buvo pirmas, bet jo būklė – kritiškai sunki. Visų transplantacijos komandos narių palaikymas ir ryžtas, įkvėpė nedvejoti ir atlikti sudėtingą procedūrą“, – pastebi docentas.
Transplantacija Rolandui atlikta sėkmingai. „Užtrukome ne pilnas 4 valandas, kai įprastai kepenų transplantacijos atliekamos per 5 valandas. Gydytojų ir slaugytojų susikaupimas užtikrino sklandžią ir greitą operacijos eigą, – priduria doc. dr. A. Daukša. – Džiaugiamės, kad transplantacija pavyko sėkmingai ir pacientas sveiko labai sparčiai“.
Kepenų transplantacija dovanojo Rolandui antrą šansą gyventi kokybišką ir sveiką gyvenimą. „Pacientui visiškai atsistatė inkstų veikla, išnyko hemodializių poreikis, kepenų funkcija puiki – jo gyvenimas pasikeitė tik į gerą“, – teigia docentė I. Valantienė.
„Jaučiuosi gerai, nesitiki, kad kepenų transplantacija atlikta vos prieš kelias savaites. Esu pasiruošęs vykti į reabilitaciją ir sustiprėti“, – šypsosi Rolandas.
Docentė Valantienė priduria, kad sėkminga kepenų transplantacija – visos komandos profesionalumo rezultatas. Tai kruopštaus darbo vaisius ir puikus pavyzdys net sunkiausios būklės pacientams, paskata neprarasti vilties. „Tikiu, kad sėkmės istorijos paliečia ne tik laukiančiuosius organų transplantacijos, bet ir dar dvejojančius dėl donorystės“, – sako doc. dr. I. Valantienė.
Kauno klinikos yra vienas iš dviejų medicinos centrų Lietuvoje, kuriame atliekamos kepenų persodinimo operacijos. Pastaraisiais metais čia atliekamas rekordinis skaičius kepenų transplantacijos operacijų: 2021-aisiais atlikta net 16, o šių metų skaičiai jau viršija 18-ka šių sudėtingų operacijų.