Skubiai įspėja dėl atslenkančio škvalo: šiuo paros metu į lauką geriau nežengti – dangus nusidažys juodai

Savaitgalį vasariškas audras Lietuvoje lydės škvalas. Sinoptikai įspėja, kad veiklas planuoti reiktų tik vienu paros metu.

„Šeštadienio ir sekmadienio popietėmis-vakarais istorija kartosis iš naujo, todėl svarbesnes veiklas po atviru dangumi geriau planuotis ryto valandomis, iki pietų“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.

Orų prognozė: štai kur škvalas smogs stipriausiai

Pirmą vasaros dieną pasitiksime neramiais orais. Daugelyje šalies regionų numatoma lietus, perkūnija ir net škvalas. Pavojingi reiškiniai laikysis ir artimiausiomis dienomis. 

Šeštadienio dieną daug kur trumpai palis, vietomis smarkiai. Daugelyje rajonų perkūnija. Vėjas rytinių krypčių, 5–10 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai šilumos.

Pirmąją vasaros dieną taip pat numatomas škvalas. Jis stipriausiai smogs Klaipėdos apskrityje.

Sekmadienį daugelyje rajonų trumpi lietūs, perkūnija. Kai kur lis smarkiai. Vėjas naktį silpnas, dieną besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną 21–26 laipsniai.

Pirmadienį daug kur trumpi lietūs, dieną kai kur smarkūs. Naktį vietomis, dieną daug kur perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, naktį  4–9 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 11–16, dieną 20–25 laipsniai šilumos.

Tauragę nusiaubė audra

Iki kelių apsemtos gatvės, plaukiantys automobiliai, iš dangaus krentantys krušos ledukai, siekiantys net 3 centimetrus – tokia audra praūžė Tauragėje. Vos per dvi valandas mieste iškrito trijų savaičių kritulių norma. Pasak gyventojų, skendo visas miestas, daržininkai nuogąstauja, kad nebeliko jų pasodinto ir puoselėto derliaus.

Meteorologai baiminasi, kad tokių stichinių liūčių ateityje gali tik daugėti, mat orams keičiantis į Lietuvą atkeliauja tropiniai karščiai.

Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže:

Vaizduose, kuriais Tauragės gyventojai dalijasi socialiniuose tinkluose matyti, kad dėl didelio kritulių kiekio iki kelių užtvindytos pagrindinės miesto gatvės, automobiliai apsemti vos juda.

O gyventojai daržuose renka didesnius negu trijų centimetrų dydžio ledukus, kurie kaip reikiant suniokojo tautiečių pasodintas gėles ir daržoves.

Pasak tauragiškių, tai jau ne pirmas kartas, kai per audrą miestas yra užtvindytas. Tokie potvyniai, kuomet dingsta keliai ir skęsta laukai, kartojasi pavasarį ir žiemą, mat miestas yra žemumoje, šalia Jūros upės. 

Į savivaldybę plaukia skundai

Vietiniai nuogąstauja, kad prie tokių orų išdaigų sunku priprasti, o ir dėl savo turto baiminasi, mat tokio didelio ledukų kiekio nėra dar matę:

„Čia skendo viskas, buvo vieni ledai. Namie parvažiavom, tai viskas, visi žalumynai, visos salotos sudaužytos ir plika lauke.“

„Sėdėdami namuose, kavą gerdami išgirdome, kaip daužia didelis lietus, bet, kad prieis iki liūties, tokios su ledais, buvo labai netikėta, vasara ant nosies, kiek gyvenu, tokio nemačiau.“

„Man atrodė, kad vienu momentu dangus griūva, čia tie ledai su vandeniu susimaišė.“

Kaip teigia Tauragės meras, miestas patvino dėl netikėtos krušos, kurios metu nudraskyti medžių lapai krito ant žemės, o stiprus lietus juos nustūmė prie lietaus nuotekų tinklų ir užkimšo vandentiekį.

Į savivaldybę plaukia gyventojų skundai dėl užlietų gatvių, šaligatvių, namų, tačiau miesto valdžia nieko padaryti negali – privačiu turtu tautiečiams teks rūpintis patiems. Per vakar keletą valandų trukusią audrą iškrito 80 procentų visos gegužės normos kritulių.

„Žalos buvo visiems, o po to potvynio jau užtvindė rūsius. Ir neįsivaizduoju daug kitų padarinių, kurių mes dar nematom, nes tai patyrė privatūs asmenys, bet kiek mes matome viešosiose patalpose, tai yra užtvindyti rūsiai, kai kur praleisti stogai, suniokoti automobiliai. Tai yra dideli nuostoliai, kurie sieks šimtatūkstantines sumas“, – komentuoja Tauragės meras Dovydas Kaminskas. 

Prognozuoja liūtis ir škvalus

Ir nors telefono programėlės artimiausias dienas rodo saulę ir karštį, meteorologai teigia, kad tokias prognozes reikia vertinti atsargiai. Mat liūčių, perkūnijos ir trumpalaikio škvalo galimybė yra gana didelė. 

O norint sužinoti tikslesnę informaciją ir iš kur atkeliauja lietaus debesys, rekomenduojama stebėti radarų žemėlapius.

„Lietaus tikrai bus didelė tikimybė, ypač dienos metu. Nes dabar vyksta pakankamai stipri konvekcija, ypač antroj dienos pusėje. Pradeda vos ne kekvieną dieną formuotis labai stambūs, aukšti debesys, kurie ir nulemia, kritulių galimybė, perkūnija“, – sako sinoptikė Eleną Kliukina.

Tiesa, meteorologai džiugina tautiečius – laukia pilna saulės spindulių ir natūralaus vitamino D vasara. Ir šių metų vasara turėtų būti sausesnė už daugiametį vidurkį. Taip pat galimi nauji karščio rekordai, kuomet dieną bus daugiau nei trisdešimt laipsnių šilumos, o naktį oras neatvės žemiau 20 laipsnių.

www.tv3.lt

Site Footer