Po audringų ginčų Seimas įstatymu pripažino Vytautą Landsbergį buvus pirmuoju atkurtos Lietuvos vadovu. Posėdyje prieštaravusi opozicija dabar užsimena, kad ateityje gavusi valdžią šį statusą atims. Opozicija kaltina valdančiuosius perrašinėjant šalies istoriją, o kritikos kliuvo ir Skvernelio vadovaujamiems demokratams – jie apkaltinti politiniais mainais. Parlamente vyravusį chaosą atspindi ir tai, kad parlamentarai turėjo balsuoti net dėl siūlymo Landsbergį paskelbti Lietuvos imperatoriumi. O kaip Seime, taip ir šalies gatvėse – nuomonės dėl parlamento sprendimo taip pat išsiskiria.
Aukščiausiosios Tarybos pirmininko teisinio statuso įstatymas priimtas.
Keliais negausiais plojimais valdantieji pasveikino įveikę opozicijos pasipriešinimą dėl Vytauto Landsbergio statuso. Jis pripažintas valstybės vadovu.
Valstybė nebuvo begalvė 1990-1992 metais, valstybė turėjo vadovą, tas faktinis vadovas buvo profesorius Landsbergis.
Bet mūšis dėl šio simbolinio statuso įtvirtinimo virė nemažas. Opozicija supyko, kad tik vakar vakare valdantieji pranešė apie komiteto neeilinį posėdį šį rytą, kuriame reikėjo skubiai jį apsvarstyti.
„Maždaug pusę 9 vakaro komitetas sušaukė posėdį tiesiog nederindamas su išvadų rengėjais išvadų“, – kalba Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Skubos valdantiesiems reikėjo, nes šiandien – paskutinė sesijos diena. Seimas tuoj išsiskirstys.
„Tiesiog ir buvo toks sprendimas, kad šį klausimą, labai svarbų klausimą, ir klausimą, kuris tęsiasi labai labai ilgai, būtų gerai šiandien sėkmingai užbaigti“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Opozicija dar siūlė išbraukti klausimą iš darbotvarkės, bet nesėkmingai. O pradėjus jį svarstyti, buvo visko – ir pykčio, ir juoko, ir net keistų pasiūlymų. Štai Petras Gražulis registravo siūlymą Landsbergiui suteikti imperatoriaus statusą.
„Pagalvojau, kad aš tikrai įsiteikčiau, ir būsiu gerbiamas ne tik Landsbergio, bet ir konservatorių, jeigu aš pasiūlysiu imperatoriaus statusą“, – kalba P. Gražulis.
Seimo nariai dėl šio pasiūlymo turėjo balsuoti. Nors valdantieji balsavo prieš, bet visų juoką sukėlė Energetikos ministras, konservatorius Dainius Kreivys, kuris netyčia balsavo už imperatoriaus statusą:
„– Atsiprašau, suklydau balsuodamas. – Protokolui fiksuojame.“
Opozicija pasiūlymų turėjo ir daugiau. Vienas jų, kad nederėtų išskirti Landsbergio iš kitų Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo narių. Mat teisiškai jo nariai lygūs.
„Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas pasirašydavo tarptautines sutartis ir teikdavo jas ratifikuoti Aukščiausioje Taryboje ir vesdavo derybas. Kitų funkcijų, jis pagal laikinąjį pagrindinį įstatymą negalėjo vykdyti“, – teigia socialdemokratas Julius Sabatauskas.
„Tai tokiu atveju natūralu ir normalu, kad mes pripažintumėme tame įstatyme, kad visi prezidiumo nariai ir buvo valstybės vadovai“, – sako regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.
„Aš buvau šimtų, kaip tuometinis Užsienio komiteto pirmininkas, šimtų situacijų liudininkas, kada užsienio vadovai kreipdavosi ir jiems reikėjo pirmo lietuvių tautos tikro paliudijimo – veidas buvo tuo metu kovojančios Lietuvos profesorius Vytautas Landsbergis“, – tikina konservatorius Emanuelis Zingeris.
„Prezidentas tai yra tautos išrinktas prezidentas. Man yra prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas, man yra prezidentas Valdas Adamkus, Dalia Grybauskaitė, netgi Rolandas Paksas, kuris nušalintas, yra Lietuvos prezidentas, jis buvo rinktas pagal mūsų Konstituciją“, – teigia valstietis Jonas Jarutis.
„Tai toliau juokinkime žmones, tyčiokimės iš žmonių, ir kad vadovai, kurie net nepateko į antrą rinkimų turą, galėtų tapti vadovais Seimo pagalba. Reikia balsuoti už ir klastoti istoriją toliau“, – kalba valstietis Valius Ąžuolas.
„Mes šiandien turėtume susitelkę balsuoti už šį įstatymo projektą ir taip atkurti istorinę neteisybę šiam žmogui“, – tikina konservatorius Justas Džiugelis.
„Šiandieną reikėtų kalbėti apie profesoriaus vieną svarbų dokumentą, tai 1952 metų vasario 25 dieną. Prašymas, cituoju: Vytautas Landsbergis, prašau priimkite mane į Lenino komunistinės sąjungos narius. Duotus uždavinius ir pažadus pažadu vykdyti“, – kalba R. Žemaitaitis.
„Ta neapykanta man labai dažnai panaši į tą pačią neapykantą, kuria Kremlius skatina atakuoti mūsų istoriją, juk tikslas Kremliaus yra atimti tuos pamatus iš po mūsų kojų“, – tvirtina konservatorius Žygimantas Pavilionis.
Vis tik valdantieji mobilizavosi – 74 parlamentarams balsavus už, įstatymas priimtas.
„Šiandien, matyt, padarėm taip, kaip daro Putino Rusija, pradėjom klastoti Lietuvos istoriją“, – teigia A. Širinskienė.
„Yra džiaugsmas, kad žmonės džiaugiasi. Man tai atrodė, ai, čia žinai, titulas, aš turiu unikalų titulą – aukščiausias valstybės pareigūnas, buvau tada ir tas yra Konstitucijoje. Tai dar žodis vadovas, gerai, tegul būna tas žodis vadovas“, – sako V. Landsbergis.
Kaip ir Seime, taip ir gatvėje – žmonių nuomonės dėl valstybės vadovo statuso Landsbergiui, skiriasi:
„Labai gerai. Labai gerai, tikrai, pelnytai. Labai seniai reikėjo.“
„O kas jį pripažino? — Šiandien Seime. — Sveikinu. — O kaip jums atrodo, pelnytai, ar ne? — O kas jis toks, aplamai, Landsbergis? Šiaip ten Taryba buvo.“
„Aš manau, kad dabar istorinė klaida atitaisyta. Ištaisyta.“
„O jam ką, maža dar garbės? Jis buvo tuo, kuo buvo. Na, nebuvo išrinktas prezidentu.“
„Senelis, ko jis lenda, kur nereikia. Sugriovė Lietuvą visą, ir dabar nori dar prezidentu būti.“
„Žmones šunauja, visaip, visokiais žodžiais, į ką čia panašu? Ne ne, man jis iš viso nepatinka.“
„Na, man atrodo, kad tą visą frontą praėjęs, tegul būna žmogus, nors prieš mirtį tegul pasidžiaugia.“
„Niekada. — Ne ne ne ne. — Ko niekada? Kad jau nuspręsta šiandien. — Nuspręsta? — Taip. Jūs ką galvojat apie tai? — Jis nebuvo niekad prezidentu, šiaip jau. Tas pats, kaip Baltarusijos, nepripažįstamas prezidentas toks. Kaip ir oras iš jo, iš žmogaus išeina.“
„Labai gerai. Kaip kitaip vertinsi, smagu.“
„Suteikia tik žmonės rinkdami, bet jis buvo paskirtas, niekas nebalsavo už jį.“
„Tikriausiai pelnytai. Vis tik nemažai padarė gero mūsų tautai.“
Opozicija jau užsimena, kad jei laimės rinkimus, ateityje bandys statusą atimti.
„Leiskit pirma laimėti rinkimus, paimti valdžią, o tada priimsime sprendimą“, – sako socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Tiktai reikia palinkėti sėkmės. Jeigu jie nori pasityčioti iš Lietuvos valstybės, gal jiems ir pavyks“, – teigia V. Landsbergis.
Opozicija dar bandė žlugdyti balsavimą, nesiregistravo. Išskyrus Skvernelio vadovaujamus demokratus „Vardan Lietuvos“. Trys šios frakcijos nariai net palaikė įstatymą, dėl to sulaukė kitų opozicijos narių kaltinimų, kad parsidavė, nes šiandien valdantieji palaikė ir įstatymą, pagal kurį Skvernelio partija nors ir nedalyvavo rinkimuose, bet ir toliau gaus dotaciją.
„Yra pažadėti demokratų partijos balsai, mainais už gana įspūdingą dotaciją“, – sako A. Širinskienė.
„Tie žmonės, kurie taip kalba, tai matyt jie patys taip ir elgiasi. Nieko mums mainyti nereikia“, – kalba „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Iš tiesų, valdantieji būtų išsisukę ir be demokratų pagalbos – koalicija salėje turėjo lygiai 71 balsą. Sutapimas ar ne, bet, kaip tampa įprasta, balsavimuose dėl savo senelio, nedalyvauja anūkas – Gabrielius Landsbergis.
Pagal priimtą įstatymą, Landsbergis nuo 90-ųjų kovo 11-osios, iki 92-ųjų lapkričio 25-osios turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus.