Pastaruoju metu Lietuvoje – ne viena skaudi garsaus žmogaus netektis. Gegužės 21-ąją po antrojo insulto mirė pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė, o prieš kelias savaites netekome garsaus fitoterapeuto Juozo Ruolios.
Tai – ne vieninteliai skaudūs praradimai dėl širdies ir kraujagyslių ligų, kurios kamavo Anapilin iškeliavusias asmenybes.
Mirė profesorius
Gegužės 15-ąją užgeso Lietuvių kalbos ir kultūros centro prie Tbilisio technikos universiteto vadovo, profesoriaus Vido Kavaliausko gyvybė. Mirusio profesoriaus sesuo naujienų portalui tv3.lt sakė, kad brolis prieš mirtį skundėsi širdies skausmais.
Ji prisiminė, kad iki tol V. Kavaliauskas ne kartą yra sakęs, kad jaučia nuovargį, prastai jaučiasi: „Buvo įvairių pasikalbėjimų, sakydavo, kad prastai jaučiasi, skundėsi nuovargiu, tačiau mūsų jau toks amžius, kad nuolat padejuojame.“
Mokytojas užgeso darbo metu
Prieš kelias dienas mirė ir ilgametis Eduardo Balsio menų gimnazijos ir Adomo Brako dailės mokyklos mokytojas Evaldas Bernotas.
34 metus pedagogu dirbęs piešimo, eskizavimo, meninės kompozicijos mokytojas pamokos metu pasijutęs blogai spėjo palikti pamoką.
Jo gyvybė užgeso darbo metu, būnant mokytojų kambaryje. Pirminiais duomenimis pedagogui sustreikavo širdis.
Mediumę rado mirusią narve
Mediumė Gražina Asipauskaitė taip pat mirė sustreikavus širdžiai. Jos tėtis Jonas tv3.lt sakė, kad pastaruoju metu moteris skundėsi sveikatos problemomis, net buvo ligoninėje: „Ji buvo Klaipėdos ligoninėje, jai darė tyrimus, atstatė ritmą, bet paskui jis vėl „atšoko“ atgal.
Kitą savaitę, gegužės 22-ąją, ji turėjo vėl važiuoti pakartoti tyrimus, tačiau, deja, nesulaukė.“
Pavojingi veiksniai
Naujienų portalas tv3.lt jau yra rašęs, kad yra du pagrindiniai insultų tipai: išeminis insultas ir hemoraginis insultas ‒ rūkymas ir aukštas kraujospūdis yra abiejų būklių rizikos veiksnys. Išeminis insultas įvyksta, kai arterijos susiaurėja, todėl kraujo krešulys blokuoja deguonies prisotinto kraujo patekimą į smegenis.
Šis arterijų susiaurėjimas, žinomas kaip aterosklerozė, natūraliai atsiranda vyresniame amžiuje, tačiau tam tikri veiksniai pavojingai pagreitina šį procesą:
- rūkymas,
- aukštas kraujo spaudimas,
- antsvoris,
- aukštas cholesterolio kiekis,
- diabetas,
- piktnaudžiavmas alkoholiu.
Hemoraginis insultas ištinka, plyšus galvos kraujagyslei ir kraujui išsiliejus į smegenis. NHS teigia: „Pagrindinė hemoraginio insulto priežastis yra aukštas kraujospūdis, dėl kurio susilpnėja smegenų arterijos ir jos gali plyšti“. Aukšto kraujospūdžio riziką padidina šie veiksniai:
- antsvoris,
- piktnaudžiavimas alkoholiu,
- rūkymas,
- judėjimo stoka,
- stresas.
Kaip sumažinti riziką?
Visų pirma, bet kuris rūkalius turi atsisakyti šio kenksmingo įpročio. Kitas gyvenimo būdo pakeitimas yra mažinti vartojamo alkoholio kiekį, nes besaikis gėrimas padidina insulto riziką daugiau nei tris kartus.
Žmonės raginami išgerti ne daugiau kaip 14 alkoholio vienetų per savaitę ‒ patartina per tris ar daugiau dienų, o ne vienu prisėdimu.
Kitas patarimas – laikytis mažiau riebios, daug skaidulų turinčios dietos, kurią sudarytų daug šviežių vaisių ir daržovių.